Sari la conținut
Forum Roportal
Adrian45

O colega bolnava de schizofrenie!

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salutari tuturor! Ma numesc Adrian sunt clasa a-11-a si vreau sa imi dati niste sfaturi in   legatura cu o problema.Am colega de liceu in aceeasi clasa cu mine care din pacate sufera de schizofrenie.De vreo doua saptamani tipa e indragostita de mine,pot spune ca e aproape obsedata de mine.Cand ma vede zambeste,uneori face desene cu fata mea.Boala ei se manifesta ciudat cum ar fi:incepe sa planga din senin,sta si se uita intr-un punct fix minute in sir fara sa se miste de zici ca-i statuie si uneori vorbeste singura.Ea ca si aspect e o fata destul de draguta,si faza e ca nu ii place sa comunice cu altcineva decat cu mine.Multi prieteni mi-au zis ca nu merita sa ma bag intr-o relatie cu ea,voi ce parere aveti? E posibil sa fie indragostita de mine sau e doar din cauza bolii?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E posibil sa fie indragostita, dar eu m-as gindi de o mie de ori inainte de a avea o relatie cu cineva care are probleme psihice. 

Inca un lucru foarte important: ar fi bine ca prima ta relatie cit de cit serioasa sa fie cu o fata/femeie normala, adica sanatoasa din punct de vedere psihic.

Totusi, de unde stii ca sufera de schizofrenie? Aceste lucruri nu se spun oricui.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E posibil sa fie indragostita, dar eu m-as gindi de o mie de ori inainte de a avea o relatie cu cineva care are probleme psihice. 

Inca un lucru foarte important: ar fi bine ca prima ta relatie cit de cit serioasa sa fie cu o fata/femeie normala, adica sanatoasa din punct de vedere psihic.

Totusi, de unde stii ca sufera de schizofrenie? Aceste lucruri nu se spun oricui.

Stiu ca are schizofrenie pentru ca parintii ei au discutat cu clasa noastra despre problemele ei.Faza e ca numai pe mine ma baga in seama,daca altcineva incearca sa comunice cu ea il ignora,uneori chiar tipa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Schizofrenia este o boala grava, nevindecabila, tratabila la modul ca poate fi tinuta cat de cat sub control cu medicamente puternice. Faptul ca fata este integrata la scoala, arata ca nu are o forma foarte grava, sau care sa puna viata cuiva in pericol, dar ramane o boala psihica urata, din pacate. Nu ti-as recomanda sa iti incepi o relatie de "boyfriend" cu ea.... :)

 

Poti incerca sa fii doar prieten, coleg cu ea, sa o ajuti, sa o asculti, daca spui ca doar cu tine socializeaza....dar sa mergi mai departe...de ce ai face-o?

Aceste persoane pot fi depresive, agresive daca incerci mai tarziu sa rupi relatia cu ele, iar tu vei fi afectat de asemenea si in alte relatii viitoare...

Editat de sorinaa
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cand ma vede zambeste,

La bolnavi de acest gen zambetul este un lucru de care n-au cunostinta, ea nici nu intelege ce inseamna a zambi!!! 

Ea radiaza tot feluri de mesaje negative, doar din cate ai scris aici, insa NU este indicat nici un fel de relatie cu ea decat strict colega de clasa!!!

In secunda urmatoare ar putea sa explodeze intr-un scandal ce n-ai mai vazut.   Alcoolul provoca boala asta la scandal si nu stie NIMIC ce s-a intamplat.

Ce este rau ca parintii o forteaza la scoala, cand ea nu tine minte nimic si nu va fi angajata de nimeni dupa primul episod de criza.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De vreo doua saptamani tipa e indragostita de mine,pot spune ca e aproape obsedata de mine.

Daca i s-a pus pata pe tine fi prudent ca schizofrenicii sunt posesivi si din simpatie ajunge usor la ura.

Nu o supara dar nici nu-i da sperante.

Nu se stie ce scene iti poate face. Mintea lor inventeaza ce nu te astepti.

 

Daca acum are asemenea manifestari, in timp se vor agrava si foarte probabil va ajunge internata in ospiciu.

Editat de Moftangiu
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

S-a facut si un film despre aceasta conditie despre o familie cu 3 copiii toti bolnavi de schizofrenie si au fost internati definitiv in ospiciu. 

Lumea a trait pe planeta asta si mai demult iar de bolnavi din asta era plin si renumita psychiatrie din Sighetu-Marmatiei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca fata a ajuns pana in clasa a 11-a, boala ei este cumva tinuta sub control si nu este foarte grava, insa poate avansa. Ei au si momente de luciditate...Unii chiar au mai mereu, sunt oameni normali, chiar constienti de boala lor si de vocile din cap.... Dar nu se pot controla tot timpul, au stari de depresie, de violenta, de nervi, de pierdere de sine..Majoritatea au idei fixe ca cineva vrea sa le faca rau, ca ii urmareste sau ca ei insisi sunt cine stie ce entitate trimisa pe pamant cu un anumit scop. Cei in stare mai putin grava pot duce o viata cat de cat normala, supravegheati, cei cu boala mai avansata sunt internati...

Cei nesupravegheati si neinternati ajung foarte rau. Daca ai vazut oameni pe strada intr-o stare deplorabila, cu pungi si genti dupa ei, stand izolati, aceia sunt schizofrenici. Isi cara "casa" in spate si se rup de lume crezand ca cineva e mereu pe urma lor sa le faca rau. Majoritatea sint doctori, scriitori, mici genii, oameni culti...

Diagnosticul insa se pune inca de la inceput,iar de boala nu se scapa... Nu poti avea o relatie sanatoasa cu o astfel de persoana si cei apropiati sufera si sunt chinuiti avand in grija de ei...

 

Imi pare rau Adrian, fata poate fi draguta si sensibila, foarte isteata...poate iubi chiar pasional...insa tu trebuie sa fii prudent, atent si eventual doar sa o ajuti, sa fii coleg bun, in fond este si ea un suflet. Dar trebuie sa fii constient ca este bolnava psihic grav, pe viata....

Editat de sorinaa
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×