Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

1 oră în urmă, Fiero a spus:

A citit cineva vreo carte a lui William James? Pareri?

Iti recomand sa citesti O istorie a psihologiei moderne, de Schultz, pentru a intelege in contextul epocii ce a adus nou William James.

In capitolul 7 al cartii sunt explicate viata lui si ideile sale.

E important sa ai in minte dezvoltarea ideilor psihologice in ordine cronologica, pentru a observa decantarea ideilor, eliberarea de zgura, ideile puternice si utile care au ramas dupa ce bajbaielile s-au evaporat.

William James are si idei utile, si idei eronate (de exemplu, ideea ca daca credinta religioasa aduce beneficii cuiva, atunci asta e o dovada ca d-zeu exista, lucru combatut de Bertrand Russell). Fiind fiu de teolog, a fost inclinat spre misticism, de aceea experimenta stari mentale alterate de peyote sau protoxid de azot (gaz ilariant), aceeasi substanta folosita si de Osho pentru a-si augmenta starile mentale (iluminare). 

E greu sa decelezi ce e solid si ce e caduc atunci cand intri in sistemul de gandire al cuiva, asa ca perspectiva care integreaza ideile sale in contextul epocii mi-a fost de mare folos intotdeauna.

Poti folosi si metoda inversa: intai citesti tu cartile sale, iti insemnezi ideile care ti se par interesante sau eronate, apoi citesti prezentarea din Istoria psihologiei, plus critica altor ganditori facuta gandirii sale. Ca sa compari. Asta iti dezvolta gandirea critica.

963_ninja_1.thumb.jpg.0f4918bb46abbfd512ce0b65c69eb4c3.jpg

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 3 ore, observant a spus:

Iti recomand sa citesti O istorie a psihologiei moderne, de Schultz, pentru a intelege in contextul epocii ce a adus nou William James.

In capitolul 7 al cartii sunt explicate viata lui si ideile sale.

E important sa ai in minte dezvoltarea ideilor psihologice in ordine cronologica, pentru a observa decantarea ideilor, eliberarea de zgura, ideile puternice si utile care au ramas dupa ce bajbaielile s-au evaporat.

William James are si idei utile, si idei eronate (de exemplu, ideea ca daca credinta religioasa aduce beneficii cuiva, atunci asta e o dovada ca d-zeu exista, lucru combatut de Bertrand Russell). Fiind fiu de teolog, a fost inclinat spre misticism, de aceea experimenta stari mentale alterate de peyote sau protoxid de azot (gaz ilariant), aceeasi substanta folosita si de Osho pentru a-si augmenta starile mentale (iluminare). 

E greu sa decelezi ce e solid si ce e caduc atunci cand intri in sistemul de gandire al cuiva, asa ca perspectiva care integreaza ideile sale in contextul epocii mi-a fost de mare folos intotdeauna.

Poti folosi si metoda inversa: intai citesti tu cartile sale, iti insemnezi ideile care ti se par interesante sau eronate, apoi citesti prezentarea din Istoria psihologiei, plus critica altor ganditori facuta gandirii sale. Ca sa compari. Asta iti dezvolta gandirea critica.

 

I-am intalnit numele pomenit in mai multe carti pe care le-am citit, stiu decat ca a fost filozof. Se pare, cum spui si tu, ca ceva bun o fi spus el, de a ramas in memoria atator personalități. Eu as citi multe, dar nu-mi ajunge timpul si mintea pentru asta, plus ca mi-am promis ca nu mai citesc nimic pana nu termin cartile pe care le-am cumparat si nu le-am citit pana acum (vreo 90). :(

Mi-ar placea sa stam intr-o bula cuantica, cum spuneai tu pe topicul tau si sa imi povestesti despre o gramada de chestii pe care le-ai citit, iar eu sa te intrerup din cand in cand - vorba vine, mai tot timpul - ca sa-mi raspunzi la intrebarile care imi vin in minte pe masura ce te ascult povestind.

Mi-ar

  • Like 2
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 10 minute, Amarena a spus:

Ce mai face fetili, toate bune, sănătoase?

Se poate altfel decat sanatoase???   Cu masca si manusi plus vaccinuri la zi ... sintem  :o: si-ti dorim si tie o Primavara fara probleme!!! 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 2 ore, Amarena a spus:

Ce mai face fetili, toate bune, sănătoase?

Super bine. Tu ce m-ai zici?

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ca să citez un clasic în viață (aparent), tu care ești, că nu știu de unde s-te iau.

Eu aștept să ne dea Boris drumul la joacă, că putrezesc în casă.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 10 minute, Amarena a spus:

Eu aștept să ne dea Boris drumul la joacă, că putrezesc în casă.

Da' ce cauți în Rusia?!

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×