Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Uhm, yeah, am înțeles...

Unii din voi aveți treabă, munciți, aveți copii. Nu stați pe jumătate leșinați cu dureri.

Ar fi frumos să scriem acilișa o data pe săptămână. Ce dziceti?

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pe mine ma doare piciorul On & Off dar nu sint scutita de munca din cauza asta mai ales de sarbatori.   

Imediat ma apuc de umplutura cre consta in curatire de 2 kg de "gizards" si feliat, nu stiu cati ati feliat pipota de curcan crud, trebuie sa fie un cutit tare ascutit si mai important este sa stie sa foloseasca persoana fara sa se raneasca!!!   Aici accidentele din bucatarie sint foarte groaznice, am vazut odata la urgenta, am fost chemata sa traduc.   Deja am curatat si spalat   kg de ceapa si 1 kg de usturoi sa fie afara din cale ca folosesc foarte mult din astea, imediat in Salata de Vinete ca deja a scurs zeama amara din ea, in frigiderintr-o strecuratoare de plastic peste un castronas si invelit intr-o punga de plastic noua,  sa n-aibe miros frigiderul si sa nu se rastoarne din gresala.   Pe urma incep umplutura care se va termina tarziu in noapte ca pipotele nu degeaba sint tari crude, au nevoie de timp sa fiarba.   

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Păi na, sărbătorile înseamnă mâncare, bani cheltuiți degeaba. In plus, trebuie să fii drăguț de sărbători. Că așa e toată lumea. Mi-aș dori să nu existe aceste sărbători. Să mă pipi pe ele de tradiții, sunt total anti. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Se vede că nu mi-e somn. Am cei mai mari FUCKING FUCKED UP nervi. La ora asta nu pot decât să mă enervez. Scuze, să mă fucking enervez. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 3 ore, MissHyde a spus:

Păi na, sărbătorile înseamnă mâncare, bani cheltuiți degeaba. In plus, trebuie să fii drăguț de sărbători. Că așa e toată lumea. Mi-aș dori să nu existe aceste sărbători. Să mă pipi pe ele de tradiții, sunt total anti. 

Matusa mea care a locuit aici din 1957, dupa Revolutia din Ungaria din '56 si am devenit vecini la 1 km, m-a vizitat inainte de Paste in acel an si se uita unde am mancare ca nu se vede sau miroase a pregatire de Paste.   S-a enervat ca la asa o familie ca a mea trebuie sa prepar 8 supe sa le am gata in congelator :surrender:    Incercam sa-i spun ca nici n-am 8 oale si unde le-as fierbe si nu vad rostul ca nu mancam asa de multe supe.   Ne-a facut muritori de foame cu matele goale si tot ce-i mai iesea pe gura, unchiul n-a reusit s-o calmeze.    A iesit din minti ca n-am cumparat cel putin 2 jamboni - noi nu mancam porc - dar nici nu voia sa auda de asa ceva ca Pastele NU vine fara jambon la unguri si ca nu am o cămară cum aveam '"acasă".  N-o  puteam lamuri ca eu pot sa rosesc oua peste noapte daca se cer proaspete, si bag in cuptor miel/oaie si mancam mai variat, nu traditional precum ea cand a crescut, iar copiii mei n-au trait acolo, nici n-au fost inca mai spre est de Elvetia atunci.   

Ea cu sotul ei locuiau intr-o casa de 3 ori mai mare ca a noastra, au tranformat dormitoare in cămări de alimente, una pentru carnarie si alta pentru dulciuri.  Ea facea zilnic o prajitura si un tort.  Unchiul avea Diabet din nastere si manca la carne precum Tigri in Zoo, dar si dulciuri fara zahar la cafea si ceai, manca foarte des, a trait 100 de ani, ultimii 20 de ani tot in Budapesta ca s-au repatriat.  El era din Ucraina, partea de sud, granita cu Sighetu-Marmatiei, parca Teceu se chema localitate,  dar tot maghiara-i era limba materna!!!   

Aveau si un loc de afumat carnea in curte, au toti ungurii din America, pentru ca afumatura din magazine se face cu fum lichid si este cam scarbos si cancerigen.  Chiar si germanul care vinde extrem de scump pana si chibritul, nu afuma traditional nimic.    De Paste si alte sarbatori, noi cu toti stateam la coada sa le cumparam jamboane ca se dadea foarte ieftin, doar una de familie dar nu mergeam intr-o zi cu toti si le umpleam cu bunatate cămările ca unchiul termina unu in 3 zile si deloc nu erau mici. 

Exact cu o luna in urma au daramat casa lor ca s-a vandut cu 1 milion de dolari, avea si pamant mult in jur si se vor ridica case cu etaj unu langa altu, fara curte.   

Pana si amintirile sint distruse ca sa suferim mai mult.  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×