Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Acum 15 minute, Vriies a spus:

Da, însă presupune consum de timp, energie, alea-alea. Cu o conservă, evident că ieși mai ieftin! :laugh:

sunt satula de ele. as vrea si mancare adevarata

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si ce te opreste sa iti faci?

In seara asta am facut bruschette: paine, rosie, usturoi, sare, piper si ulei. Si patrunjel tocat, am uitat..yummy.

Editat de Enki
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu incerc dar cateodata ies niste tampenii necomestibile. oricum gasii unu pe instagram pasionat de gatit. a zis ca ma invata in weekend

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
2 minutes ago, Maeve. said:

sunt satula de ele. as vrea si mancare adevarata

ie clar, ia repede trenu' spre garg! :laugh:

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Chiar acum, Maeve. a spus:

eu incerc dar cateodata ies niste tampenii necomestibile. oricum gasii unu pe instagram pasionat de gatit. a zis ca ma invata in weekend

Eu am cateva retete de scot din cele mai ieftine si amarate ingrediente chestii de lingi farfuria

 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
2 minutes ago, Maeve. said:

pipote yumiii

Și nu numai...

 „pateu, piept de pui pane cu pâine, piftie de porc cu pătrunjel”. Uau, rupere! Desfrâu pantagruelic! Și dacă mai iei și-o palincă pe deasupra...împlinire, ce mai! :laugh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Chiar acum, Vriies a spus:

Și nu numai...

 „pateu, piept de pui pane cu pâine, piftie de porc cu pătrunjel”. Uau, rupere! Desfrâu pantagruelic! Și dacă mai iei și-o palincă pe deasupra...împlinire, ce mai! :laugh:

nu prea imi place nici pieptul de pui, nici piftia. raman cu pipotele. poate sunt facute cu ciuperci in smantana

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La 14.10.2020 la 13:17, Maeve. a spus:

Cine vrea Bake Rolls?

Ce sint Bake Rolls???   In America Rolls = Chifle ... din care sint multe feluri, din ce fel de faina sint facuti cu drojdie sau fara, cu seminte, ardei iute, prune uscate etc., in compozitie ... lista ocoleste Planeta si tot nu este terminata.   Sau la Rulade se mai spune asa: Egg Rolls. Spring Rolls, Tortilla rulata cu ceva umplutura de azi noapte ramas in cratite, azi devine Rulada, etc., nici lista asta n-are sfarsit.   

Odata mai demult cand mai lucra mosul meu voia sa manance undeva reclamat de colegii de munca, la un arab, si insista sa merg cu el ca poate mai vad ceva interesant ca este si magazin pe la 10 dimineata imediat dupa ora deschiderii.  Nu era aroma de gateala deloc dar pana sa deschida gura sa intrebe ceva am observat ca o mare cutie cu Dates/Curmale era pe jos si fructele imprastiate, trebuia sa ne ferim sa nu calcam pe ele.   Un baiat foarte tanar lucra singur si le matura inapoi in cutie si in vitrina la vanzare.  Facem 2 pasi spre o incapere care ar fi vrut sa fie restaurant si acolo erau oalele nespalate lasate precis pentru cainele de garda care a daramat si curmalele ... vine baiatul si incepe sa scarpine marginea sa ne adune de o rulada intr-o pita de al lor si ne zice si pretul.  Asta zice ca nu la caine luam mancare ci pentru noi, dar numai ala era in stoc pana vine boss-ul ... Nimeni din colegi n-a crezut ce a spus despre local ca ei mergeau la alt timp cand era mancarea gatit.  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 4 ore, Vriies a spus:

 „pateu, piept de pui pane cu pâine, piftie de porc cu pătrunjel”. Uau, rupere! Desfrâu pantagruelic! Și dacă mai iei și-o palincă pe deasupra...împlinire, ce mai! :laugh:

Hmmm, interesante feluri: - pateu nu prea se mananca in State, se gasesc dar cand citesti compozitia, mergi mai departe.     

piept de pui pane cu pâine ... sau altceva, eu-i zic snitel care merge in sandvisuri foarte bine, dar nu stiu ce gust ar avea piftia cu pătrunjel???  vreau sa cred ca verde nu radacina.  O sa-l incerc imediat cum se raceste vremea ca m-am saturat de stat in bucatarie prea fierbinte.  

Acum merg sa fac salata de vinete. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×