Sari la conținut
Forum Roportal
virruss

Manual de Optimizare pentru Paginile Web

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

In urma cu cateva zile am venit cu o intrebare legata de optimizarea web. Acum vin cu o adresa unde am adunat sub forma unui manual cateva documentare pe care le-am gasit pe net. Adresa manualului este:

spirit-media.net/informare

Sper ca cineva sa gaseasca util ceea ce am adunat aici si sa fie vizitat.

Pe curand. ::-:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Imi place documentatia pe care ai realizat-o si modul in care ai prezentat-o. Nu am acum timp sa citesc tot dar o sa citesc si o sa revin cu mai multe informatii.

Ce am observat: alinierea "center". Ai putea incerca un "justify" mai ales ca este o zona destul de larga pentru text.

De asemenea imi permit sa nu fiu de acord cu ce ai scris despre Top100 si topuri in general. Am vazut site-uri cu bare intregi de poze cu "votati-ma" in n topuri. Asa ceva nu face decat sa scada valoarea site-ului.

Daca vrei si Roportal este tot un fel de top (inregistrarile sunt ordonate in functie de vizitatoriii trimisi si apoi in functie de accesari). Eu insa nu i-am obligat sa puna tot felul de poze pe site cu "votati-ma". Un linca mi-e suficient.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sincer sa fiu... sunt perfect de acord cu tine in legatura cu Top100 si cu topurile in general. La realizarea noului site SPIRIT media am fost tentat si eu sa inghesui undeva in josul primei pagini o gramada de bannere micute cu "votati-ne"... pana am primit sugestia aici pe forum... nici mie nu-mi plac, dar la momentul respectiv speram ca afisarea in directoare si topuri imi va asigura pozitia in google... am renuntat totusi la ele...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut

 

Nu prea sunt de acord cu tine mai ales ca din experienta trecuta, directoarele daca sunt facute si intretinute de oameni priceputi respecta regulile de baza ale SEO, de ex. numarul de lincauri pe o pagina, nume de pagini banate din start de Google de ex. si multe altele. Daca sunt respectate aceste reguli fii sigur ca pagina ta va avea rezultat bun in Google.

In ceea ce priveste topurile eu consider ca sunt o mare pierdere de vreme. Nu fac altceva decat prin butoanele lor sa isi genereze sute de text-lincauri spre ei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hello tuturor,

Tocmai m-am inscris in Forum si ma bucur ca pot sa cer sfaturi pentru SEO si PR rancaing cu Google. Am citeva site-uri si as dori sa va cer parerea cu privire la greselile sau minusurile pe care le veti vedea, eventual. Singura problema este ca site-urile mele sint pentru phone sex, contin nuditate moderata ( in opinia mea, se poate si mai rau, :)) dar mai intii cer permisiunea moderatorului de a posta linca-urile in forum. ( un linca este in profile, este ultimul site pe care tocmai la-am facut.

 

Multumesc,

Nadine :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

M-am uitat pe citeva site-uri de webdesign si webhosting. Vad ca acceptati plati prin Stormpay.

Nexusxi.com face wire transfer/trimite cec in Romania. Just my .02 cents :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Hello tuturor,

Tocmai m-am inscris in Forum si ma bucur ca pot sa cer sfaturi pentru SEO si PR rancaing cu Google. Am citeva site-uri si as dori sa va cer parerea cu privire la greselile sau minusurile pe care le veti vedea, eventual. Singura problema este ca site-urile mele sint pentru phone sex, contin nuditate moderata ( in opinia mea,  se poate si mai rau, :)) dar mai intii cer permisiunea moderatorului de a posta linca-urile in forum. ( un linca este in profile, este ultimul site pe care tocmai la-am facut.

 

Multumesc,

Nadine :x

 

phone sex pentru romania sau pentru afara?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Citat
Hello tuturor,

Tocmai m-am inscris in Forum si ma bucur ca pot sa cer sfaturi pentru SEO si PR rancaing cu Google. Am citeva site-uri si as dori sa va cer parerea cu privire la greselile sau minusurile pe care le veti vedea, eventual. Singura problema este ca site-urile mele sint pentru phone sex, contin nuditate moderata ( in opinia mea,  se poate si mai rau, :)) dar mai intii cer permisiunea moderatorului de a posta linca-urile in forum. ( un linca este in profile, este ultimul site pe care tocmai la-am facut.

 

Multumesc,

Nadine :x

 

Salut Nadine,

 

Doar acum am vazut mesajul tau.

Am vazut site-ul si pot sa iti dau un sfat pentru optimizare: incearca sa iti concentrezi atentia la 1-2 fraze cheie cu care sa te clasezi bine in motoarele de cautare. Titlul paginii este prea lung.

Incearca sa folosesti http://www.submitexpress.com/analyzer/ pentru a vedea cum stai.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Manualul de care se vorbeste in acest fir de discutie este cel scris de mine, Alexandru Bogdan Munteanu (MunteAlb) si este prezent pe situl meu de multa vreme. El este o scriere originala si nicidecum alcatuit din "cateva documentare pe care le-am gasit pe net" asa cum isi permite sa spuna plagiatorul cu porecla VIRRUSS, a carui singura contributie intelectuala este folosirea comenzilor copy si paste.

 

Am facut publica existenta manualului (la vremea scrierii lui) pe citeva forumuri de discutii. De exemplu in data de 23 August 2003 (acum mai mult de un an) am deschis un fir de discutie pe forumul "Hanu Ancutei" :

 

http://www.hanuancutei.com/forum/index.php...r&f=50&te=1256&

 

Pe parcursul manualului sint expusi pe intelesul tuturor pasii care trebuie parcursi pentru ca situl nostru sa fie scos in evidenta de motoarele de cautare (cu accent special pe Google) si astfel sa putem "concura" cu alte situri avind o tematica asemanatoare. Pe linga partea de optimizare este prezenta si o parte de promovare prin inscrierea in cataloagele de legaturi (DMOZ, etc.), prin participarea la forumurile de discutii si prin inscrierea la situri precum Top100.ro .

 

Adresa manualului original este :

 

http://www.geocities.com/muntealb/ManualPr...reSitWeb-bn.htm

 

sau

 

http://www.muntealb.home.ro/ManualPromovar...reSitWeb-bn.htm

Manualul este impartit in doua pagini mari si este formatat in asa fel incit sa fie usor de citit.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut Alexandru,

 

Din pacate copy/paste-ul este o practica foarte intalnita in Ro.

Un gest de bun simt ar fi mentionarea sursei de inspiratie ca sa nu mai vorbim de faptul ca ar fi trebuit sa ceara acceptul tau.

Din cate stiu eu ai mai avut probleme si cu cei de da XtremPC.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×