Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ce cauta "Stiinta" in titlu cand esti pregatit sa ignori orice dovada stiintifica din momentul in care contrazice convingeri religioase?Dovada ca nici tu si nici ceilalti care ti-au dat puncte, nu ati vazut pe ce topic veniti. Ceea ce inseamna ca ti-au dat puncte degeaba. Ati venit cu alte ganduri aici. Nicidecum din interes fata de topic.

Are alta formula chimică apa sfintita? E dovedit stiintific ca e medicament universal?Dap si nu numai. Ca sa iti arat ca te inseli cand faci afirmatii fara sa ma cunosti si fara sa citesti topicul pe care intrii, am sa iti prezint opusul afirmatiei tale.

 

OAMENII DE ŞTIINŢĂ RUŞI AU MĂSURAT PUTEREA RUGĂCIUNII ŞI AU OBSERVAT CĂ APA SFINŢITĂ, SEMNUL SFINTEI CRUCI ŞI BĂTUTUL CLOPOTELOR AU PROPRIETĂŢI VINDECĂTOARE

 

http://www.sfantatreimeghencea.ro/oamenii-de-stiinta-rusi-au-masurat-puterea-rugaciunii-si-au-observat-ca-apa-sfintita-semnul-sfintei-cruci-si-batutul-clopotelor-au-proprietati-vindecatoare/

Bine.

P.S. Nu mai scrie ingrosat.

P.S.2. Nu mai confunda stiinta cu habotnicia si cu "descoperiri" sponsorizate de Biserica Ortodoxă (mai ales cand e vorba de rusi)

Asta daca vrei sa te ia cineva in serios.

Cauta si tu surse serioase zic.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Deci sa inteleg ca poti sa spui orice, nu doar Tatal Nostru, peste apa? Poti sa nici nu ii faci semnul crucii? Masaru Emoto a zis ca apa s-a transformat cristale frumoase si daca rostesti numele Amaterasu Omikami, zeita japoneza a soarelui. Unde mai e minunea care apartine numai si numai ortodoxiei atunci? Oare Masaru emoto o fi botezat ortodox? :fingers:

Water-Crystal-Stickers1.jpg

Pai sigur ca da, se poate si blestema. Altfel unde ar fi corectitudinea? Dumnezeu este Dreptatea si Adevarul. Ce privilegii are binele la fel are si raul. Asta ca sa vada toti cei care spun ca apa Sfintita nu are nici un efect si cum ca este doar o apa normala. Deci avem certitudinea ca apa memoreaza si rugaciunile.

Mai este si Prof. Ștefan Brăgărea care nu este rus, dar de ce sa luam in seama vreunu din astia? Toti au contracte cu ortodoxia. :eat:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu te fa ca nu ai inteles, ca stii ca ai inteles. Ca sa nu existe urma de echivoc: Masaru Emoto sustine ca rostirea de cuvinte pozitive: multumesc, te iubesc, adevar, ce dragut arati azi - are acest efect asupra apei, de a o face sa cristalizeze frumos. Nu a facut cruce, nu a spus tatal nostru. Ba chiar a rostit numele unei zeite japoneze si apa s-a cristalizat frumos. Cum ramane cu monopolul asupra acestui miracol pretins de ortodocsi?

Editat de Enki
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu te fa ca nu ai inteles, ca stii ca ai inteles. Ca sa nu existe urma de echivoc: Masaru Emoto sustine ca rostirea de cuvinte pozitive: multumesc, te iubesc, adevar, ce dragut arati azi - are acest efect asupra apei, de a o face sa cristalizeze frumos. Nu a facut cruce, nu a spus tatal nostru. Ba chiar a rostit numele unei zeite japoneze si apa s-a cristalizat frumos. Cum ramane cu monopolul asupra acestui miracol pretins de ortodocsi?

Pentru ca el simte o simpatie pentru acea ''zeita'' care defapt e demon, apa reflecta sentimentul lui. Dar asta nu inseamna ca ''zeita'' e zeita. In plus nu s-au facut vindecari cu apa lui.

 

Mda, cum ziceam, nici cea mai mica legatura cu stiinta.

Tu de la inceput nu ai vazut pe ce topic ai intrat impreuna cu ceilalti care ti-au dat puncte pentru post. Daca asa ti-ai facut toate punctele care le ai, ce sa zic. Bravo tie. Te urmeaza lumea si-n gaura de sarpe. De aceea nu prea ma astept sa intelegeti ceva de aici. De la inceput ai zis ca ''Are alta formula chimică apa sfintita?'' Dupa ce ti-am aratat ca isi schimba structura. Ai aflat si tu de aici dupa care ti-ai schimbat strategia. O alta strategie, acelasi scop. :haha:

Leac pentru bolile de tot felul

 

apa-sfintita.jpg

Agheasma nu se strică, oricât ar fi de veche, susțin preoții, dar și unii dintre cercetătorii care au avut curiozitatea să analizeze apa sfințită în laborator. În cazul în care capătă o culoare verzuie sau un miros neplăcut în timp, aceasta se datorează doar vasului în care este păstrată. În agheasmatarul din biserică, apa sfințită rămâne la fel de proaspătă și bună la gust ca în ziua în care a fost adusă la slujbă. Oamenii știu că o singură picătură din agheasma mare, picurată într-un alt vas cu apă din casa lor, își transferă puterea asupra ei. În tradiția populară, există obiceiul de a bea o gură de apă sfințită dimineața, pe stomacul gol, să prinzi putere și să te apere de boli. Cu agheasma ungeau fruntea fetelor și a copiilor deocheați, să nu li se facă rău. Tot agheasma îi scăpa de bolile de ochi și de friguri, de fierbințeala la plămâni sau de guturai. Pentru afecțiunile psihice, puțin cunoscute în vremurile de demult, precum epilepsia sau crizele de nebunie, tot apa sfințită și rugăciunile erau folosite să potolească mintea rătăcită a bolnavilor.

 

https://www.libertateapentrufemei.ro/articol/agheasma-puterea-uimitoare-a-apei-sfintite-57400

Editat de Kostyrapper

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

in legatura cu apa sfintita pot spune doar atat : nu poti cere lui gica contra sau negativistului din fire sa creada in asa ceva , eu spun ca puterea apei sfintite se simte pe propria piele numai daca crezi , daca nu crezi nu te duci sa iei apa sfintita de la biserica , intelegi? e simplu . eu personal cred in apa sfintita ( nu dezvolt de ce cred sau ce simt atunci cand consum acea apa sfintita) .

Ai dreptate, ceea ce tu nu dezvolti este cea mai mare dovada decat toata stiinta la un loc. Iar cei din afara nu au cum sa inteleaga, sunt depasiti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ca el simte o simpatie pentru acea ''zeita'' care defapt e demon, apa reflecta sentimentul lui. Dar asta nu inseamna ca ''zeita'' e zeita. In plus nu s-au facut vindecari cu apa lui.

 

Tu de la inceput nu ai vazut pe ce topic ai intrat impreuna cu ceilalti care ti-au dat puncte pentru post. Daca asa ti-ai facut toate punctele care le ai, ce sa zic. Bravo tie. Te urmeaza lumea si-n gaura de sarpe. De aceea nu prea ma astept sa intelegeti ceva de aici. De la inceput ai zis ca ''Are alta formula chimică apa sfintita?'' Dupa ce ti-am aratat ca isi schimba structura. Ai aflat si tu de aici dupa care ti-ai schimbat strategia. O alta strategie, acelasi scop. :haha:

Leac pentru bolile de tot felul

 

 

Nu ai "aratat" nimic. Ai invocat o sursa dubioasa, fara niciun fel de verificare/confirmare din partea altor oameni de stiinta, o sursa care nu specifica nici conditiile initiale si parametri, nici ce tip de aparatura s-a folosit si daca a fost calibrata corect.

Apoi, la tine "apa are alta formula chimica" e totuna cu acel asa zis "apa isi schimba structura"? Cum si-o schimba? Ceva de genu asta? H2S  + H2O  -->  HS-   +  H3O+

Nu vrei sa ne povestesti mai multe despre dublarea densitatii optice si cum se traduce asta? :haha:

 

Agheasma nu se strică, oricât ar fi de veche, susțin preoții, dar și unii dintre cercetătorii care au avut curiozitatea să analizeze apa sfințită în laborator. În cazul în care capătă o culoare verzuie sau un miros neplăcut în timp, aceasta se datorează doar vasului în care este păstrată. În agheasmatarul din biserică, apa sfințită rămâne la fel de proaspătă și bună la gust ca în ziua în care a fost adusă la slujbă. Oamenii știu că o singură picătură din agheasma mare, picurată într-un alt vas cu apă din casa lor, își transferă puterea asupra ei. În tradiția populară, există obiceiul de a bea o gură de apă sfințită dimineața, pe stomacul gol, să prinzi putere și să te apere de boli. Cu agheasma ungeau fruntea fetelor și a copiilor deocheați, să nu li se facă rău. Tot agheasma îi scăpa de bolile de ochi și de friguri, de fierbințeala la plămâni sau de guturai. Pentru afecțiunile psihice, puțin cunoscute în vremurile de demult, precum epilepsia sau crizele de nebunie, tot apa sfințită și rugăciunile erau folosite să potolească mintea rătăcită a bolnavilor.

 

https://www.libertateapentrufemei.ro/articol/agheasma-puterea-uimitoare-a-apei-sfintite-57400

Sursa stiintifica de mare valoare: Libertatea pentru femei. :haha:

Editat de Enki
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tu jignesti pe toata lumea care nu e de acord cu niste elucubratii postate pe forumuri sau site-uri ortodoxe, fara sa înțelegi nimic din ce ti se scrie.

Asta ca esti setat, preferi sa pastezi din surse cel putin penibile, fara sa gandesti cu capul tau daca tot ceea ce copiezi si pastezi are vreun suport logic.

Apoi, de la inaltime, spui altora ca nu au înțeles nimic din elucubratiile fara nicio sustinere stiintifica, din lumea adevarata a stiintei adica, nu din libertatea pentru femei.

Elucubratii pe care le bagi pe gat drept descoperiri stiintifice unora care au mai citit si altceva in afara de prospectul de pe șampon sau 3 acatiste in fiecare marți, ii mai faci si prosti subtil daca resping ce prezinti tu drept stiinta.

Pe scurt nu vrei dezbatere, vrei galerie, vrei aplauze.

Si cine nu se conformeaza, e indrumat spre alte subiecte ca doar tu esti sef pe tarla aici.

Am zis bine?

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am zis bine?

Nu. Degeaba au mai citit si altceva in afara de prospectul de pe șampon sau 3 acatiste in fiecare marți, daca nu citesc si topicul pe care intra incepand de la primul lor post si prima lor acordare de puncte. Pentru ca orice altceva in afara de cele enumerate de tine, nu au legatura cu topicul. In ce priveste jignirile si limbajul de cartier sa stii ca si eu il am dar prefer sa nu ma cobor la nivelul tau si nici sa incalc regulamentul de care vad ca nu esti curios.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×