Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

28 minutes ago, Enki said:

Ti-am raspuns la intrebare, creier mic si plat ce esti.

Doar ca nu poti tu sa procesezi, hai sa iti explic altfel, poate asa intelegi.

Parerea mea despre filmuletul tau e aceeasi pe care as avea-o daca doi țânci de 3 ani s-ar certa pe tema daca unicornul invizibil din dulap mananca spanac sau salata. Amandoi țâncii se cearta pe o minciuna, doar ca unul are o parere, altul alta parere, asta nu face sa aiba vreunul dreptate. Faptul ca catolicii sustin ca papa e un fel de dumnezeu pe pamant cu incuviintarea lui dumnezeu nu este mai de ras decat sfantele taine de la ortodocsi, sau pupatul de moaste sau faptul ca sustin ca preotii ar avea vreun har doar datorita pentru ca au facut o facultate de teologie si s-au hirotonit printr-un ritual magic.

Deci in video-ul tau il putem vedea pe Râde Ciob de Oala Spartă. unul care crede intr-o magie il critica pe altul care crede in alta magie.

 

si-atunci de ce te bagi in piatra din Biblie?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Care e problema? Pot sa discut despre un lucru sau o tema pe care o cunosc si am citit-o si fara sa cred ca reprezinta ceva real. iar Biblia o cunosc mai bine decat tine. Ca nu o cred, e altceva.

Era sa zic ca e la fel cum te bagi tu peste evolutie, doar ca tu nici nu cunosti sau intelegi teoria evolutiei, nici nu o crezi. Deci nu e la fel.

Editat de Enki
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Just now, Enki said:

Care e problema? Pot sa discut despre un lucru sau o tema pe care o cunosc si am citit-o si fara sa cred ca reprezinta ceva real. iar Biblia o cunosc mai bine decat tine.

Era sa zic ca e la fel cum te bagi tu peste evolutie, doar ca tu nici nu cunosti sau intelegi teoria evolutiei, nici nu o crezi. Deci nu e la fel.

Perfect. Daca cunosti Biblia asa de bine. Datorita neintelegerii versetului in care e mentionata ''Piatra'' ca fiind Petru, a degenerat in asta. Drept urmare ai inteles si tu precum catolicii. Cum ca 'piatra'' ar fi Petru. Sa inteleg ca au dreptate cand afirma asa ceva? Tu crezi ca ''Piatra'' este Petru?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Textul biblic spune ca e Petru sau credinta LUI Petru. Ti-am explicat deja si semnificatiile cuvintelor sinonime in koine, mai mult, in aramaica se foloseste exact acelasi cuvant pentru ca nu exista deosebirea de gen care apare in koine , ti-am spus deja ca nu echivalez piatra (fundatia, sau partea fizica, de actiune) cu capul bisericii care este unul spiritual, ca nu e vorba de nicio credinta IN Petru, ci credinta LUI Petru, si ca nu Petru e capul bisericii, este doar omul de actiune prin care se raspandeste invatatura mai departe si care e nominalizat sa pastoreasca oile. De ce ma pui sa le repet?

 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 minute ago, Enki said:

Textul biblic spune ca e Petru sau credinta LUI Petru. Ti-am explicat deja si semnificatiile cuvintelor sinonime in koine, mai mult, in aramaica se foloseste exact acelasi cuvant pentru ca nu exista deosebirea de gen care apare in koine , ti-am spus deja ca nu echivalez piatra (fundatia, sau partea fizica, de actiune) cu capul bisericii care este unul spiritual, ca nu e vorba de nicio credinta IN Petru, ci credinta LUI Petru, si ca nu Petru e capul bisericii, este doar omul de actiune prin care se raspandeste invatatura mai departe si care e nominalizat sa pastoreasca oile. De ce ma pui sa le repet?

 

Pai catolicii cred ca papa e capul Bisericii. Pentru ca este urmasul lui Petru (cap de Biserica sau ''piatra''). Dar nu e asa. Ei mint. 

Întâia Epistolă Sobornicească a Sfântului Apostol Petru

4. Apropiaţi-vă de El, piatra cea vie, de oameni într-adevăr neluată în seamă, dar la Dumnezeu aleasă şi de preţ;
6. Pentru că scris este în Scriptură: "Iată, pun în Sion Piatra din capul unghiului, aleasă, de mare preţ, şi cel ce va crede în ea nu se va ruşina".
7. Pentru voi, deci, care credeţi, (Piatra) este cinstea; iar pentru cei ce nu cred, piatra pe care n-au băgat-o în seamă ziditorii, aceasta a ajuns să fie în capul unghiului,
Iar ei mint ca Piatra din capul unghiului e papa. Si tu ai sustinut la fel, tot din Biblie bineinteles.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 2 minute, Teddy ''-'' a spus:

Pai catolicii cred ca papa e capul Bisericii. Pentru ca este urmasul lui Petru (cap de Biserica sau ''piatra''). Dar nu e asa. Ei mint. 

Întâia Epistolă Sobornicească a Sfântului Apostol Petru

4. Apropiaţi-vă de El, piatra cea vie, de oameni într-adevăr neluată în seamă, dar la Dumnezeu aleasă şi de preţ;
6. Pentru că scris este în Scriptură: "Iată, pun în Sion Piatra din capul unghiului, aleasă, de mare preţ, şi cel ce va crede în ea nu se va ruşina".
7. Pentru voi, deci, care credeţi, (Piatra) este cinstea; iar pentru cei ce nu cred, piatra pe care n-au băgat-o în seamă ziditorii, aceasta a ajuns să fie în capul unghiului,
Iar ei mint ca Piatra din capul unghiului e papa. Si tu ai sustinut la fel, tot din Biblie bineinteles.

Hopa-asa.

Piatra care este in versetul asta nu este aceeasi cuvant ca cea din Matei 16:18. Aici este folosit LITHON, nu Petra.

Si ca idee sa te gandesti, cuvantul koine petra mai e folosit in mai multe circumstante, dintre care doua insa nu sunt deloc pozitive.

Una este despre samanata cazuta pe piatra, care nu da roade pentru ca nu poate prinde radacina. Celalalt nu are semnificatie metaforica asa ca nu-l mai pun aici.

Si nici lithon nu se gaseste in contexte tocmai favorabile daca ma uit bine.

Pff, asta e, cand incerci sa gasesti intelesuri si corelari ascunse intr-o carte pana la urma de povesti compilata din diverse locuri, nu exista concordanta in termeni.

Sunt dezamagita. Discutia asta s-a incheiat.

 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 minute ago, Enki said:

Hopa-asa.

Piatra care este in versetul asta nu este aceeasi cuvant ca cea din Matei 16:18. Aici este folosit LITHON, nu Petra.

Si ca idee sa te gandesti, cuvantul koine petra mai e folosit in mai multe circumstante, dintre care doua insa nu sunt deloc pozitive.

Una este despre samanata cazuta pe piatra, care nu da roade pentru ca nu poate prinde radacina. Celalalt nu are semnificatie metaforica asa ca nu-l mai pun aici.

Si nici lithon nu se gaseste in contexte tocmai favorabile daca ma uit bine.

Pff, asta e, cand incerci sa gasesti intelesuri si corelari ascunse intr-o carte pana la urma de povesti compilata din diverse locuri, nu exista concordanta in termeni.

Sunt dezamagita. Discutia asta s-a incheiat.

 

Deci catolicii au inteles bine?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, dar oricum nu ma mai intereseaza, si nu conteaza de fapt. Eu cu totul altceva urmaream in discutia asta, o concordanta in termenii folositi, pe care insa nu am regasit-o. Se pare ca am avut asteptari prea mari, dar nah, intotdeauna biblia e overrated si nu sunt imuna nici eu.

Editat de Enki
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Just now, Enki said:

Da, dar oricum nu ma mai intereseaza, eu cu totul altceva urmaream in discutia asta, o concordanta in termenii folositi, pe care insa nu am regasit-o. Se pare ca am avut asteptari prea mari, dar nah, intotdeauna biblia e overrated si nu sunt imuna nici eu.

aha deci catolicii au dreptate

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La 02.02.2018 la 4:26, Lucia N a spus:

Hai sa va spun o vorba vesela despre "mamaliga". Cica ( :lol: ) vine Ion si-i zice actualei si autenticei, sotii, cand pleaca la treburile lui : - Tu, mandruca mea, fa bine si fa o mamaliga cu tocanita de vitel  ...

Cu asta o sa ma ocup pentru o vreme de acum ...  :chef:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×