Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Mi-a trebuit sa contactezt azi unguri, ca una ma ia la intrebari foarte serios: -  Ce are iepurasul in perioada pastelui cu oul rosu .... ca nu e scris in biblie desi fiul ei a studiat din toate religiile biblia unde a ajuns la concluzia ca Jesus este fiul lui Cleopatra din Egipt cu fratele ei mai mic cu care era casatorita ... iar Maria cu Joseph l-au infiat ... si i-am spus ca ma viziteaza Trump la cafea, am de terminat discutia.    Vad maine ce-mi povesteste ... alaltaieri o durea puternic capul.   

 

Desi suna a Coltul Vesel tema, dar este intrebare religioasa oul rosu, vreau sa cred, ca si identificarea lui Jesus, ca nici el n-are Cerificat de Nastere precum Obama  :haha:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sf_antonie_icoana.jpg

 
Oare ce sa fie asta?

 

Cred ca imita actorii din Hollywood sculptati in lemn sau alt material usor de modelat, turistul doar contribuie cu capul si pare a fi vedeta  :haha:  

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

@Enki, vreau sa revin asupra unei ipoteze pe care am primit-o dinspre tine - aceeaca poti a fi om bun si fara sa crezi in Dumnezeu si Iisus.

 

E adevarat. Cred ca faptele si gandurile si alegerile definesc omul, precum definesc si iubirea.

 

Dar, dpdv logic, daca un om precum Iisus sau oameni buni, precum unii crestini, cred in Dumnezeu si totusi raman buni - asta demonstreaza ca poti fi bun si daca tu crezi ca odata era VT si nu poti sa il negi, desi nu il poti intelege pe deplin dpdv stiintific.

 

Si logica, puterea exemplului, obsrrvatia - sunt tot instrumente ale stiintei, nu sunt in afara ei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

@Enki, vreau sa revin asupra unei ipoteze pe care am primit-o dinspre tine - aceeaca poti a fi om bun si fara sa crezi in Dumnezeu si Iisus.

 

E adevarat. Cred ca faptele si gandurile si alegerile definesc omul, precum definesc si iubirea.

 

 

Mă bucur mult că înțelesăși asta. În ultima vreme făcuși progrese nu glumă! :)  :tongue:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar, Vri , nu am spus niciodata ca daca nu esti crestin nu poti fi om bun sau mantuit.

 

Unde am spus asta?

 

Ba, in plus, am extins treaba asta chiar si spre botez, daca iti amintesti.

Asa ca , eu personal, nu vad nicio schimbare aici. Sunt curioasa, insa, unde o vezi tu! Poate imi scapa mie ceva din vedere...

Editat de Stu'
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In Ierusalim traia un om foarte intelept. Toata lumea, mai ales cei tineri, ii cautau compania si ii cereau sfaturi. Numele lui era Gamaliel.

 - Rabbi, spuse cel mai indraznet dintre ei, te rugam, spune-ne ce sa facem ca sa fim intotdeauna puternici !

  El s-a uitat la fata lui nevinovata si plina de bucuria vietii si i-a zis :

"- Sa faci voia LUI, ca si cum ar fi voia ta, pentru ca si EL sa faca voia ta ca si cum ar fi a LUI. Anuleaza-ti dorintele tale in favoarea dorintelor LUI, pentru ca si EL sa anuleze dorintele altora in favoarea dorintelor tale."

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar, Vri , nu am spus niciodata ca daca nu esti crestin nu poti fi om bun sau mantuit.

 

Unde am spus asta?

 

 

1. Nici n-am zis că ai fi spus că dacă nu ești creștin nu poți fi om bun.  Am zis doar, reiterez, „Mă bucur mult că înțelesăși asta”, ceea ce-i altceva. Adică făceam o referire la modul general, fără a specifica momentul când tu ai înțeles asta, ci doar că apreciez faptul în sine.

2. Te tachinam oleacă...

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O dezbatere foarte interesanta, avand ca tema : "Armaghedonul credintei"!

 

Editat de LuciaD

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×