Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Domnu Kosty, pentru ca vad ca te preocupa foarte tare de ce a primit Mr. McPervert puncte, hai sa te linistesc si sa iti explic eu una de ce am punctat aceasta postare:

Ce cauta "Stiinta" in titlu cand esti pregatit sa ignori orice dovada stiintifica din momentul in care contrazice convingeri religioase?
Are alta formula chimică apa sfintita? E dovedit stiintific ca e medicament universal?

Pentru intuitie. Pentru predictia ca tu nu ai sa accepti nicio dovada stiintifica daca iti contrazice convingerile religioase. Pentru ca desi poate nu a scris-o, stia dinainte ca vei folosi surse dubioase pe post de site-uri cu dovezi stiintifice. Ti-am semnalat si eu cateva - practic toate pe care le-ai postat pana acum. Pentru intuitia in baza careia ti-a sugerat ca nu are ce cauta cuvantul Stiinta in titlul tau. Exact acelasi lucru am vrut sa il postez si eu dar mi-a luat-o inainte Pervy, asa ca eu doar am sugerat o modificare a titlului pentru a se potrivi mai bine postarilor pe care le faci.

 

Ok? Putem sa nu mai vorbim despre punctele acordate, ci sa continuam? Cum ar fi sa ne explici mai amanuntit cum vine aia cu densitatea optica dublata? Si cum se schimba formula chimica a apei?

Editat de Enki
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am scris clar ''Propun sa scoatem lucrurile la lumina asa cum sunt ele chiar si prin prisma stiintei.'' Lasa-ti intuitiile la o parte. Asta inseamna ca si voi puteti aduce dovezi ale stiintei in care se specifica contrariul. Inca astept. Pana acum am gasit dovezi si din partea credinciosilor si din partea stiintei. Unul din credinciosi este din intamplare pe aici si anume ''relativ'' mai sunt si eu care ii confirm spusele. Mi sunt si niste oameni de stiinta printre care un roman. Deci voi nu ati adus nimic care sa va sustina necredinta. Daca aveti ceva si le tineti ascunse, atunci scoateti la lumina. Dar din cate se vede, stiinta oarecum se imbina cu credinta. Voi care nu sunteti de acord daca puteti dovedi ca nu este asa...bine, daca nu iara e bine. De aceea am specificat chiar si prin prisma stiintei. Deci ''si''. Acest ''si'' care datorita intuitie voastre, deoarece sunteti foarte intuitivi, l-ati scos din ecuatie. Dar eu nu de prost l-am pus acolo. Da deci sa trecem mai departe. Cum a dovedit stiinta contrariul? Pentru ca pana acum tot ce am gasit este in armonie cu credinta, nu am gasit contrariul.

Editat de Kostyrapper

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am scris clar ''Propun sa scoatem lucrurile la lumina asa cum sunt ele chiar si prin prisma stiintei.'' Lasa-ti intuitiile la o parte. Asta inseamna ca si voi puteti aduce dovezi ale stiintei in care se specifica contrariul. Inca astept. Pana acum am gasit dovezi si din partea credinciosilor si din partea stiintei. Unul din credinciosi este din intamplare pe aici si anume ''relativ'' mai sunt si eu care ii confirm spusele. Mi sunt si niste oameni de stiinta printre care un roman. Deci voi nu ati adus nimic care sa va sustina necredinta. Daca aveti ceva si le tineti ascunse, atunci scoateti la lumina.

Ce parte din "site-urile tale nu contin dovezi stiintifice" nu este clara? Ce parte din "experimentele aduse ca dovada nu se incadreaza la categoria stiintifice pentru ca nu urmeaza protocoalele unui experiment stiintific" nu intelegi? Dovezi ale stiintei in care se specifica contrariul? Pai aia e TOATA stiinta. Vrei sa ne apucam acum sa iti tinem lectii de fizica, optica, biologie, chimie pentru tine pe forum? De ce nu le-ai invatat la vremea cand trebuia sa le inveti, poate la ora asta nu mai postai toate balariile pe aici.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

S-a bășit mireasa!

vai de punctele tale si de moderarea ta. Pe deasupra mai esti si obraznic.Off topic. De ce nu le spui asta la cei de la nunta unde esti?

Ce parte din "site-urile tale nu contin dovezi stiintifice" nu este clara? Ce parte din "experimentele aduse ca dovada nu se incadreaza la categoria stiintifice pentru ca nu urmeaza protocoalele unui experiment stiintific" nu intelegi? Dovezi ale stiintei in care se specifica contrariul? Pai aia e TOATA stiinta. Vrei sa ne apucam acum sa iti tinem lectii de fizica, optica, biologie, chimie pentru tine pe forum? De ce nu le-ai invatat la vremea cand trebuia sa le inveti, poate la ora asta nu mai postai toate balariile pe aici.

si ce parte din ''Credinta sau Stiinta'' nu ai vazut? Ambele sunt incluse si la urma urmei facem ce putem. Cautam pe unde putem prin orice surse. Sa vedem cate gasim...despre ce gasim si de partea cui este. Acuma nu va contrazic, poate ca sunt si unele verzi si uscate, dar dintr-o caruta de dovezi, in mare vedem unde ne indreptam...unde bate balanta. Si care aveti Sindromul Tourette deschideti un topic despre boala asta.

Editat de Kostyrapper

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am vazut Stiinta in titlu, dar nu si in postarile tale. In fine, mai despicam mult firul in patru, sau doresti sa ne explici cum isi schimba apa formula chimica? Sau ai renuntat la idee si putem trece mai departe?

Editat de Enki
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am vazut Stiinta in titlu, dar nu si in postarile tale. In fine, mai despicam mult firul in patru, sau doresti sa ne explici cum isi schimba apa formula chimica? Sau ai renuntat la idee si putem trece mai departe?

Isi schimba proprietatile. Structura. Au fost vindecari cauzate de apa sfintita. Nu se strica. Deci e o diferenta. Persoanele posedate de diavol care voi spuneti ca defapt sunt bolnave de nebunie, acele persoane urla la contactul cu apa sfintita, fac tot posibilul sa stea departe de ea, devin agresive daca vrei sa le stropesti cu acea apa. Fara ca acele persoane ''nebune'' cum ii spuneti voi sa stie sursa de unde provine acea apa. Asta este testat chiar de mine, am vazut cu ochiimei ce poate face apa sfintita in cazurile astea. Drept urmare, daca era doar ''nebunie'' se manifesta la fel si in cazul apei nesfintite de la oricare alta sursa. Cum se manifesta? Radea, deoarece nu avea nici un efect. Efectul se vedea la aceeasi persoana in cauza doar daca era sfintita de preot, fara ca victima ''nebuniei'' cum spuneti voi sa suspecteze ceva. TESTAT DE MINE! Puteti si voi testa daca sunteti interesati. Cea mai mare dovada. Stii ce se intampla cu o persoana posedata? Cand o stropesti cu acea apa si auzi cum urla, se trezeste din acea stare. Cand se va trezi, nu isi va aduce aminte de starea dinainte. Deci e vorba de vindecare. Editat de Davi_
Scos citat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bun. Si acum explica-ne cu dovezi stiintifice cum "noua structura moleculara" a apei sfintite vindeca, spre deosebire de apa simpla de la robinet. Ce fenomene chimice, fizice, ce schimburi si reactii se petrec pentru a vindeca posedarea/nebunia, dovedit cu experimente de laborator, astfel incat o persoana bolnava se vindeca.

Editat de Enki
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bun. Si acum explica-ne cu dovezi stiintifice cum "noua structura moleculara" a apei sfintite vindeca, spre deosebire de apa simpla de la robinet. Ce fenomene chimice, fizice, ce schimburi si reactii se petrec pentru a vindeca posedarea/nebunia, dovedit cu experimente de laborator, astfel incat o persoana bolnava se vindeca.

Stiinta e in urma cu astea, dar efectul l-am vazut eu si il vedem foarte multi. Oricine il poate vedea daca are un ''subiect'' in fata Editat de Davi_
Scos citat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

A, deci nu exista niciun experiment stiintific care sa confirme, "dovezile" sunt doar la nivel anecdotic.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×