Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

E vorba de preudostiinta bazata pe statistica, doar chimia este stiinta exacta din ecuatie.

 

Cat despre ISBN/ISSN-uri, in multe domenii sunt falsuri. Chiar ziceam si eu de ,,copilul favorit'' al oamenilor de stiinta - care de multe ori se regaseste fortat in concluziile unui studiu. Ca sa nu mai vorbim ca studiile, majoritatea, sunt de laborator si pot fi pur teoretice si/sau practice, fix ca si tezele de doctorat.

 

Sa ne amintim doar de cate ori in istoria stiintei s-au rasturnat ,,situatii'', aka teorii ,,generalizate''.

 

Acuma, rusii nu sunt singurii care au observat acest fenomen de ,,modificare'' a apei. Sunt altii care au observat ca structura moleculara a apei se modifica sub actiunea undelor sonore ale unei melodii clasice. Parca japonezii au fost primii. E firesc, omul este 70-80% apa , muzica inseamna energie cu un intreg arsenal de spectre de frecventa.

 

Mediul inconjurator are efecte asupra psihicului uman. Neurologii folosesc dispozitive de identificare a activitatii energetice in creier prin diversi senzori - in timpul somnului,gandurilor pozitive, negative, apropierii de o persoana iubita,etc.

De aici se si ,,stie'' ca o anumita parte a creierului se ocupa cu x sau y.

 

Toate acestea sunt studii mai mult sau mai putin recunoscute in diverse reviste stiintifice, ca sa nu ne amintim de cate carti au scris puscariasii de la noi in ultimii ani.

 

Faptul ca studiul nu este inscris intr-o revista stiintifica - ii scade din credibilitate, dar nu ii exclude prin nimic validitatea. Nu am timp acum, dar m-am lovit si eu de multe astfel de studii si multe dintre ele erau inscrise si cu ISBN/ISSN. Imi dau singura tema de casa si revin cu exemple concrete, chiar daca e posibil sa nu am acces la tot articolul, un brief intriduction poate spune multe despre subiect.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu (oameni de stiinta) japonezi. Masaru Emoto. E cu totul altceva. Si e tot pseudostiinta. De aia si ziceam ca titlul mai potrivit pentru topic este Credinta si Pseudostiinta.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

kosty , 

credinta e una , stiinta e alta .

oamenii de stiinta au ajuns la concluzia ca intradevar exista dumnezeu . noi oamenii in genere credem sau nu in ceva dupa propriile simtiri dar poate din cand in cand mai plecam urechea si la cei mai invatati dintre noi ( oamenii de stiinta).

in legatura cu apa sfintita pot spune doar atat : nu poti cere lui gica contra sau negativistului din fire sa creada in asa ceva , eu spun ca puterea apei sfintite se simte pe propria piele numai daca crezi , daca nu crezi nu te duci sa iei apa sfintita de la biserica , intelegi? e simplu . eu personal cred in apa sfintita ( nu dezvolt de ce cred sau ce simt atunci cand consum acea apa sfintita) .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu (oameni de stiinta) japonezi. Masaru Emoto. E cu totul altceva. Si e tot pseudostiinta. De aia si ziceam ca titlul mai potrivit pentru topic este Credinta si Pseudostiinta.

Sau Credinta, Pseudostiinta si Stiinta.

 

Caci tine mult de psihologie si neurostiinta acest domeniu. Prima este pseudostiinta, a doua insa are pretentii de stiinta, din cate imi amintesc eu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

  Un experiment stiintific este considerat valid cand iti da fix aceleasi rezultate de fiecare data la diferiti oameni de stiinta care il efectueaza,

Să revenim la agheasmă. Exista efecte biologice demonstrate clinic ?

Prof. Ștefan Brăgărea: Există indicii foarte serioase. Spre exemplu in 2006 Marina Walker Guevara a publicat  prin International Consortium of Investigative Journalists descrieri de vindecari ale bolnavilor de SIDA efectuate de catre preotul etiopian orthodox  Atnafu Betseha, in varsta de 32 de ani, preot al Bisericii Sfintei Marii. Acesta  efectueaza zilnic si gratuit cu bune rezultate 700-800 tratamente de 13 ani.

 

https://www.cocoon.ro/savant-minunea-aghiasmei-apa-are-o-memorie-proprie-pastrand-in-structura-sa-emotiile-umane/#

kosty , 

credinta e una , stiinta e alta .

Doar pentru ca stiinta este in urma credintei intotdeauna. Vine cu mult mai tarziu. Dar se pare ca vine totusi ceva. Deci stiinta a reusit sa arate totusi o schimbare.

 

''Ceva mai târziu, Masaru Emoto a observat că prin congelarea apei distilate se obțin cristale hexagonale. Dacă apa a fost blestemată/ înjurată/ certată, cristalele se sparg, în timp ce la congelarea agheasmei se obțin frumoase forme cristaline, structurate în modele complexe.''

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cocoon. :haha:  un alt site de mare angajament in propagarea bazaconiilor, conspiratiilor si pseudostiintei. consuma tu cat junk news doresti, eu nu fac click pe cacaturi.

Editat de Enki
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu (oameni de stiinta) japonezi. Masaru Emoto. E cu totul altceva. Si e tot pseudostiinta. De aia si ziceam ca titlul mai potrivit pentru topic este Credinta si Pseudostiinta.

Lasa-l asa cum a cazut.

cocoon. :haha:  un alt site de mare angajament in propagarea bazaconiilor, conspiratiilor si pseudostiintei. consuma tu cat junk news doresti, eu nu fac click pe cacaturi.

Atunci cauta-l pe google si ocoleste site-ul. Te-ai gandit ca poate nu postez numai pentru tine? Altii nu au pretentiile si figurile tale din cate se vede.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Să revenim la agheasmă. Exista efecte biologice demonstrate clinic ?

Prof. Ștefan Brăgărea: Există indicii foarte serioase. Spre exemplu in 2006 Marina Walker Guevara a publicat  prin International Consortium of Investigative Journalists descrieri de vindecari ale bolnavilor de SIDA efectuate de catre preotul etiopian orthodox  Atnafu Betseha, in varsta de 32 de ani, preot al Bisericii Sfintei Marii. Acesta  efectueaza zilnic si gratuit cu bune rezultate 700-800 tratamente de 13 ani.

 

https://www.cocoon.ro/savant-minunea-aghiasmei-apa-are-o-memorie-proprie-pastrand-in-structura-sa-emotiile-umane/#

Doar pentru ca stiinta este in urma credintei intotdeauna. Vine cu mult mai tarziu. Dar se pare ca vine totusi ceva. Deci stiinta a reusit sa arate totusi o schimbare.

 

''Ceva mai târziu, Masaru Emoto a observat că prin congelarea apei distilate se obțin cristale hexagonale. Dacă apa a fost blestemată/ înjurată/ certată, cristalele se sparg, în timp ce la congelarea agheasmei se obțin frumoase forme cristaline, structurate în modele complexe.''

Deci sa inteleg ca poti sa spui orice, nu doar Tatal Nostru, peste apa? Poti sa nici nu ii faci semnul crucii? Masaru Emoto a zis ca apa s-a transformat cristale frumoase si daca rostesti numele Amaterasu Omikami, zeita japoneza a soarelui. Unde mai e minunea care apartine numai si numai ortodoxiei atunci? Oare Masaru emoto o fi botezat ortodox? :fingers:

Water-Crystal-Stickers1.jpg

Editat de Enki
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×