Sari la conținut
Forum Roportal
mudcrab

O mica Afacere/Freelancing inceputa de la 0 lei?

Postări Recomandate

Nu prea sunt angajabil, nu am personalitate  potrivita pentru a ma adapta la mediul de lucru din multinationale, mai ales ca nici nu le am cu IT-ul si marketingul si nici nu ma atrag.

Am incercat evident.....nu rezist mai mult de 2 zile la un Call-Center.  Nu suport colegii, nu suport sa am sef. SIMPLU!

Iar de munca fizica la Mega Image sau KFC nici nu vreau sa aud.  

Nici nu intentionez sa deschid firma, companie sau cine stie ce afacere mare pentru ca sunt constient ca sunt costuri ridicate (zeci de mii de euro m-ar costa chiria, utilitatile), ca ar trebui sa angajez o mana de angajati carora trebuie sa le asigur conditii si salarii,  plus ca mai este si sistemul fiscal romanesc care te sugruma, mai sunt si organele comuniste ca  ANAF-ul.

Ma gandeam apoi sa fac investitie in Petrol,  Alcool, Aur si Diamante (in Bitcoin nu m-as risca), dar nu am bani.  

M-ar tenta camataria, jocul la pariuri, jocuri de noroc, bursa........dar pentru asta iti trebuie mai mult decat  un pamant mostenit de la o ruda.  

As incerca si sa-mi fac un cont de You Tube sau pe Twitch pentru live-stream (am inteles ca se fac ceva bani frumosi) sau sa predau cursuri cu suport Patreon, dar din nou, imi trebuie bani pentru echipamente tehnice.  Vreau sa deschid o mica intreprindere sa lucrez pe cont propriu de acasa, fara angajati.

Nu tintesc spre profit mare. Vreau doar sa-mi asigur un profit decent cat sa pot trai, ia sustenabilitatea afacerii respective sa aiba cele mai mici costuri. Banuiesc ca pot obtine mai mult decat ma poate plati un angajator in tara asta, adica mai mult de salariul minim pe economie de 1200 lei.

Problema e ca nu stiu exact ce.....fie un blog publicitar, fie un site de vanzari.  

La partea de programare nu ma pricep deloc, nici la SEO, nici la design grafic.

As vrea ceva pe   Copywriting și content writing  sau  Traduceri texte și documente.  

Imi puteti da ceva sfaturi ?

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

fa-te recruiter independent.

outsourcer.

incepe cu IT, e criza pe piata.

Daca eu am precizat ca nu am resurse mari, cum sa ma fac recruiter independent?

Cu ce-i platesc eu?  

Si am precizat ca nu sunt de IT.

Doar pe partea de Copywriting și content writing  sau  Traduceri texte și documente......am 2 ani de experienta ca colaborator voluntar la doua redactii.  

Partajează acest post

Link spre post

Caut eu content writer pentru https://www.coffeeplace.ro  ... subiecte legate de cafea, espressoare etc. Trebuie sa faci putina documentatie inainte. Dar nu cred ca poti face cariera din asa ceva. Chestii de genul asta se platesc slab, de la cativa lei pana pe la 10lei pe articol. Merge sa-ti aduca un plus pe langa un alt job, dar nu ceva care sa suplineasca un job.

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum