Sari la conținut
Forum Roportal
Blues

Invitatie la dialog

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ca sa nu umplem tot forumul cu recentele nemultumiri de pe topicul 'Renuntarea la religie', va invit sa discutam aici. Cu bune, rele si, mai ales, fara jigniri - nu este un topic pentru platit polite. 

 

Scrieti aici orice ati avea de spus, o sa luam totul ca pe un feedback folositor. De asemenea, v-as ruga sa scrieti si cum ati proceda voi intr-o situatie asemanatoare, ce masuri ati lua in legatura cu un topic atat de sensibil. Daca doriti, desigur.

 

Multumesc. 

 

 

  • Like 1
  • Upvote 6

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mi se pare o discutie de actualitate si interesanta si s-ar putea trage destule concluzii. Cu toate acestea, nu am putut intra in dezbatere decat foarte putin pentru ca replicile au fost mult prea agresive si pe langa subiect. Nu pot intelege de ce si pentru ce atata orgoliu.

Pana in punctul in care discutia avanseaza spre o zona incinsa, ar putea fi lasata mai libera; din acel moment poate fi adusa o avertizare generala, apoi avertizat punctual cel ce se abate de la regulament. Cu toate acestea, imi dau seama si ca schimbul rapid de replici e obositor si administratorii au si ei vietile lor...

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand, scuze pentru amestecarea unor lucruri personale zilele trecute; nu isi aveau locul in public. La un moment dat intreaga situatie a ajuns de porc si inteleg ca a trebuit sa il inchizi.

Subiectul in sine imi pare interesant, insa mereu se ajunge la acelasi lucru.

 

E imposibil sa argumentezi de ce ai renuntat si cum a fost benefic fara ca anumite persoane sa se simta automat insultate. Poate ca e firesc si din partea lor. Insa avand in vedere ca s-a discutat in contextul referendumului, ar merita totusi explorat ce impact are religia asupra legilor si cum se raporteaza omenii la drepturile altora, in situatia asta.

 

Nu stiu insa cum ar trebui formulat, pentru ca discutia oricum polarizeaza in doua directii diametral opuse.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Topicul va fi redeschis curand, ma gandesc ca o mica pauza nu strica. 

 

King, asa am procedat intotdeauna, avertismente si ulerioare sanctiuni. Experienta ne-a aratat ca nu intotdeauna merg avertismentele, mai ales cand spiritele sunt incinse si mesajele se scriu la secunda. Si tot experienta ne-a invatat ca sanctiunile sunt calea cea mai usoara, de aceea in ultimul an discutiile au fost lasate cate se poate de libere, la fel vor ramane si in continuare, exceptand jignirile si abaterile grave. 

 

Abbie, cred ca merita incercata o discutie si pe acest fond atunci cand topicul va fi redeschis. Este normal ca discutiile sa se polarizeze in directii opuse, atata timp cat oamenii au pareri diferite, nu asta este problema. Problema consta in felul cum sunt expuse parerile si cum reactionam noi toti la ele. 

  • Like 1
  • Upvote 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dupa furtuna care a fost azi, pe care am urmarit-o de la distanta și pe sarite, credeam ca topicul asta va bubui, iar cand am spus "a bubui", nu m-am gandit la o noua furtuna, ci la faptul ca userii vor trece peste orgolii si vor încinge tastele pt a cauta impreuna o cale de comunicare fructoasa, dornici fiind ca pe viitor sa evite conflictele si nasterea unor antipatii fara rost.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dupa furtuna care a fost azi, pe care am urmarit-o de la distanta și pe sarite, credeam ca topicul asta va bubui, iar cand am spus "a bubui", nu m-am gandit la o noua furtuna, ci la faptul ca userii vor trece peste orgolii si vor încinge tastele pt a cauta impreuna o cale de comunicare fructoasa, dornici fiind ca pe viitor sa evite conflictele si nasterea unor antipatii fara rost.

 

Asa ceva s-a dorit, da.

 

Sa mai facem o incercare, am schimbat titlul topicului, poate... :)

 

 

Mai bine ca nu am fost. Suspendam tot. 

 

:lol: 

  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu propun sa redenumiti topicul:

 

,,Promovarea agresiva a non-credintei in societate''

 

Macar stiu ca acolo e rost de fanatici, or eu cu fanaticii nu discut.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×