Sari la conținut
Forum Roportal
Ana2019

Cum sa procedez in situatia asta?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna ziua,

 

Am o problema de familie la care ma tot gandesc si nu stiu ce sa fac. Ce sfaturi imi dati?

 

De cand m-am angajat acum 7 ani mama mea imi tot cere bani. La inceput stiam ca parintii mei au imprumuturi la banci si i-am ajutat cu draga inima. Apoi au mai aparut datorii, i-am ajutat din nou cu draga inima. Apoi si-au dat seama ca nu pot supravietui fara ajutorul meu si am continuat sa le dau bani, desi amandoi au venituri proprii. Practic in primii mei cinci ani de munca toti banii care imi ramaneau dupa plata chiriei si a facturilor ii dadeam mamei mele. Eu imi opream strict pentru mancare si nimic mai mult. Nu aveam bani nici sa ies la un suc cu vreo amica.

 

Apoi dupa cei cinci ani de sacrificiu din partea mea, intr-o vacanta acum doi ani am mers acasa la ai mei si tocmai primisem o prima la servici. Am cheltuit toata acea prima pentru nevoile parintilor si ale surorii mele si in ultima zi de concediu ramasesem doar cu bani de drum, nimic mai mult. In acea zi s-au dezlantuit impotriva mea jignindu-ma si blestemandu-ma, spunandu-mi ca ei ma urasc pentru ca am mai multi bani decat ei, si ca ei nu vor banii mei ci vor sa aiba ei insisi acei bani...In acel moment eu am suferit un soc foarte mare, o adevarata trauma. Am revenit in orasul in care locuiesc in stare de soc si am sistat trimiterea banilor. Dupa cateva luni, mama mea m-a amenintat ca se sinucide si sora mea m-a sunat sa imi spuna ca pentru ca mama sa nu mai cada in asemenea depresii trebuie sa ii trimit eu lunar doua milioane de lei asa pentru fericirea ei personala...Asa ca inca un an si ceva i-am trimis acesti bani, apoi am facut pauza intrucat eu ajunsesem sa nu mai am niciun ban si nu mai puteam rezista asa efectiv.

 

Pauza a durat cateva luni. Iar a inceput sa ma sune sa imi spuna o multime de probleme pe care le au, ca ei nu mai pot rezista, ca trebuie sa ii trimit cel putin un milion júmate lunar. I-am trimis pana in vara acestui an acesti bani. In aceasta vara, din nou mi-a zis ca au o mare problema si ca au nevoie de 30 de milioane pentru a rezolva problema. Am facut un imprumut la banca si i-am dat banii. Apoi mi-a cerut sa ii achit un card de credit timp de un an de zile si eu i-am explicat ca nu mai pot efectiv, sunt plina de datorii din cauza lor si nu mai rezist. Si mi-a umplut telefonul de mesaje de santaj emotional. Numai ca eu cu adevarat am ajuns la sapa de lemn si nu mai am ce sa mai dau.

 

Acum am mers acasa si am aflat ca lucrurile nu stau asa cum mi-au fost prezentate...Am aflat ca ei au bani suficienti pentru a avea un trai decent, nu au nevoie de ajutor din afara. In schimb, ei au preluat si facturile surorii mele si practic o intretin si pe ea, ea avand servici si salariu. Daca nu le ajung banii e pentru ca isi asuma si facturile ei, mancarea ei si a copilului ei, si plata activitatilor extrascolare ale copilului ei plus propriile lor cheltuieli si facturi...

 

Iar ce m-a deranjat si a fost picatura care a umplut paharul a fost ca pe sora mea si pe copilul ei, mama ii invita la restaurante frumoase sa ia pranzul, iar pe mine m-a invitat in prima mea zi acolo la un restaurant tip fast-food foarte murdar si cu mancare foarte proasta...Daca pe ei isi poate permite sa ii invite in locuri frumoase si elegante, pe mine de ce nu? Si in plus, mi-a zis ca ma invita iar la restaurant a trebuit sa platesc eu nota de plata...

 

In plus, eu in luna iulie ii trimisesem bani sa imi cumpere un medicament, pe care il ia si mama. Asa ca i-am trimis bani pentru doua cutii de medicamente si i-am zis : o cutie pentru tine, una pentru mine. Fiecare cutie are 100 de comprimate. La plecare mi-a dat cutia mea si cand am ajuns acasa la mine, am descoperit ca era desigilata cutia mea si lipseau 30 de comprimate!! Chiar m-a suparat enorm acest lucru in conditiile in care eu ii dadusem bani sa cumpere si pentru ea insasi...

 

Acum nu stiu ce sa fac, sunt foarte confuza. Imi dau seama ca au profitat de bunatatea mea pana la sange. In plus, eu i-am explicat mamei mele ca si eu am probleme, datorii, facturi de platit si nu poate sa isi aduca unul din copii la sapa de lemn pentru a face viata usoara celuilalt copil, nu e corect. Si s-a enervat foarte tare si mi-a zis ca eu am momente de mare rautate!!

Editat de Cristina_28
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cristina, eu inteleg din ce scrii tu, ca esti legata emotional si afectiv de familia ta, parinti, sora, cum este de fapt si normal si cu buna intentie si drag ai sarit sa ii ajuti in detrimentul tau personal. Ceea ce este un lucru foarte frumos din partea ta. :)

Totusi consider ca mama ta da dovada de egoism si lipsa de afectiune sincera, dezinteresata (cum este firesc o mama sa faca), punandu-te intr-o situatie incomoda, acum la inceput de viata, cand un tanar incepe sa-si faca un rost, fiind pe propriile lui picioare. De sora ta nu mai vorbesc, dar de la ea nu poti avea pretentii. Nu stiu ce fel de oameni sunt parintii tai, tu ar trebui sa ii stii mai bine, desi ai spus ca ai fost socata de unele reactii ale lor.

Un parinte nu trebuie sa puna in spinarea copiilor greutatile vietii lui proprii si ale intregii familii si acest lucru mi se pare de neacceptat. Nu a zis nimeni sa ii lasi la ananghie, dar sa te stoarca asa ca pe o lamaie...mi se pare foarte urat.

Asa cum probabil ti-ai dat seama, ca ceva nu este in regula, ai sistat si tu deseori alimentarile cu bani catre ei...Insa ei te-au santajat emotional.

Plang pe umarul tau cat de greu le este si daca nu te conformezi, te ameninta si ciclul se reia.

 

Parerea mea este ca tu stii si simti foarte bine ce trebuie sa faci, "datoria" catre ei ti-ai platit-o cu varf si indesat, daca se pune cumva problema asa.

 

La ce trebuie tu sa mai lucrezi, este eliberarea ta din zona lor de control. Ei te controleaza si abuzeaza emotional pentru beneficii materiale si o vor face mereu de acum incolo, profitand de latura ta umana. Tu ar trebui sa incerci sa iesi din acest cerc de santaj emotional. Sa fii stapana pe tine si pe viata ta noua, sa te bucuri de ea, sa nu le mai cedezi si sa nu te mai lasi influentata de abuzurile lor.

Nu toti parintii din lume sunt cei mai minunati, din pacate.

 

Este un sfat pe care ti-l pot da pe baza istorisirii tale... :)

Editat de sorinaa
  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Situatia ta nu este una deloc usoara, dar trebuie sa constientizezi faptul ca in orice relatie, indiferent de natura ei, trebuie sa existe limite clare si granite care conduc spre respect reciproc si pastrarea individualitatii. Si de asemenea, trebuie sa existe un sens al echilibrului intre "a da" si "a primi" si al egalitatii. Parintii tai sunt persoane adulte, ei au avut obligatia morala de a te creste, de a-ti asigura mijloacele materiale, dar acum tu esti adultul iar datoria ta este sa iti vezi de viata si sa faci acelasi lucru cu progeniturile tale, nu este in responsabilitatea ta situatia financiara a parintilor. Este de bun simt sa ii ajuti la nevoie, in situatii exceptionale sau cand nu se pot descurca si singuri, insa in cazul lor, deja a intervenit lacomia... De neblamat oricum, pentru ca pana la urma sta in natura omului sa fie nemultumit cu ceea ce are, sa vrea intotdeauna mai mult. Te zbati in continuare sa ii multumesti o data pentru totdeauna, dar nu ai sa reusesti. Canalizeaza-ti in schimb energia in a incerca sa te multumesti pe tine si de asemenea, inceteaza sa mai reactionezi la victimizari sau alte metode de manipulare, venite din partea celorlalti. Expune-ti civilizat punctul de vedere si explica-le ca nu ii mai poti ajuta in directia asta. Iar daca ei nu vor sa inteleaga omeneste, renunta la explicatiile aditionale, evita sa te mai gandesti la situatia respectiva si vezi-ti de treburile tale. Meriti mai mult decat atat.

Succes!

Editat de goodgirlgonebetter

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu din 2010 pana in iulie 2015 am trimis lunar mamei mele tot ce imi ramanea dupa ce plateam facturile, chiria si imi opream putin pentru mancare. Uneori nici macar un aveam ce manca ori mancam paine goala, fara sa exagerez. Din cauza asta am si dezvoltat unele probleme de sanatate care acum imi dau bataie de cap.

 

Din august 2015 pana in martie 2016 nu am mai trimis, apoi am reinceput din cauza ca ma ameninta ca se sinucide, pana anul asta. Apoi in ianuarie - martie 2017 nu am mai trimis, iar din aprilie am reinceput pana luna asta.

 

In decurs de 7 ani eu am trimis timp de 6 ani si o luna bani. Iar acum luna aceasta aflu ca ei se descurca foarte bine si fara ajutorul meu, in timp ce eu sufar de lipsuri foarte mari pentru ca ei doresc ca sora mea sa aiba tot. De ex, in acesti 7 ani sora mea s-a plimbat prin toata tara cu prietenul ei, iar eu am fost o singura data la mare cu prietenul meu de atunci in 2012. Iar de 5 ani nu am mers nicaieri in afara de acasa la parintii mei pentru ca nu imi permiteam financiar a merge in alta parte.

 

As fi putut intelege ca mi-a ascuns ce venituri au in ideea de a obtine mai mult de la mine, insa faptul ca mi-a luat din medicamente mi se pare prea de tot, mult prea de tot. Ciupeala trebuie sa aiba si ea o limita!!

 

Si pentru mine faptul ca ea o invita pe sora mea la restaurante frumoase, iar pe mine la cel mai pricajit imi arata clar ce respect are pentru mine...nu mai zic de afectiune...

 

In plus, in prima mea zi acasa m-a tocat marunt cu tema banilor, ca nu au, ca o duc greu, ca sora mea are un credit si nu stie cum o sa-l plateasca pentru ca nu are bani...si i-am zis ca nici eu nu am bani sa ii achit creditul, eu deja am facut un imprumut la banca pentru sora mea si trebuie sa-l achit si a devenit foarte taioasa cu mine.

Editat de Cristina_28

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

schimba nr de telefon, eventual si adresa unde stai, iar cu banii stransi, du-te si te distreaza, fa-ti concediul aiurea, departe de ei, ca e dreptul tau.

Da-le cate un telefon anonim si intreaba-i : "bai, lipitorilor, sunteti toti ok? A! N-a crapat niciunul? Bun!" si inchizi telefonul.

N-ai nevoie sa stii mai mult. Altceva ce sa-ti zic?

E trist cand esti iubit pt bani.

Daca te incalzeste cu ceva, pot sa-ti zic ca nu esti prima care a deschis topic pe ropo cu probleme gen.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asa cum spunea si Sorina, impresia mea este ca parintii tai sint abuzivi si ca profita fara pic de mila si rusine de bunatatea si de slabiciunile tale.

 

Respect? Cit timp cedezi la fiecare santaj nu te vor respecta niciodata, insa o vor face in momentul in care ii vei refuza. Nu te astepta insa sa ti-o arate.

 

Sfatul meu este sa nu le mai trimiti niciun ban si eventual sa pastrezi o anumita distanta fata de ei. Iti garantez ca mama ta nu se va sinucide din aceasta cauza, insa va incerca sa te faca sa te simti vinovata. Sper sa intelegi ca nu ai de ce sa te simti vinovata si sa incerci sa lucrezi la acest aspect exploatat de ai tai.

 

Despre tatal tau nu ai spus nimic. Se comporta la fel ca si mama ta?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tatal meu nu stie ca eu am trimis bani vreodata. Mama ii spune ca eu nu am trimis nimic niciodata.


La inceputul verii mama si sora mea mi-au spus o poveste lacrimogena ca sora mea era intr-un mare impas cu copilul si avea nevoie urgenta de 30 de milioane si ca nu are de unde sa-i ia. Mi-a zis ca a incercat sa faca o refinantare a unui credit ce avea dar nicio banca nu a vrut sa i-o acorde si sunt disperati. Asa ca eu am facut un imprumut bancar de 30 de milioane pentru ea si i-am dat banii, iar eu acum il platesc lunar.

 

Cand am mers acum acasa mi-au zis ca sora mea si-a innoit mobila in casa pentru ca a obtinut o refinantare a creditului pe care il avea. Si imi dau seama ca a fost o minciuna cand mi-au zis ca nicio banca nu o refinanteaza pentru ca nu e solvabila. Eu practic am facut un credit in urma unei minciuni.  

 

Eu stiam ca mama mea are deja pe cativa ani o rata la banca de 8 milioane pe luna. In iulie dupa ce am facut creditul pentru sora mea, mama ma suna sa imi spuna ca banca ii obliga sa achite in 12 luni descoperitul de pe un card de credit si ca eu trebuie sa ii trimit lunar doua milioane - parte din noua rata. Asa ca am inteles ca are doua rate lunare acum. Eu i-am zis ca nu pot sa-i trimit, nu am de unde, si mi-a trimis mesaje spunand ca ei sunt niste bieti batrani bolnavi care n-au niciun sprijin la batranete si eu ii zic ca nu pot sa-i trimit doua milioane amarate!! Doar ca pentru mine cele doua milioane de lei nu sunt deloc amarate, ci au ajuns cat roata carului!!

 

si acum in concediu, tata mi-a zis ca mama are doar o singura rata de opt milioane si atat. Inseamna ca rata de la cardul de credit a fost o minciuna, nu?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca s-ar supara ca s-au ascuns bani de el, atata tot.

 

Adica nu s-ar supara ca te-a mintit, ca te-a santajat si ca te-a manipulat ... hmmm ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×