Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cat de importanta e pentru tine exclusivitatea? -vrei sa fie "al tau" intocmai ca un obiect? -fidelitatea pe care i-o ceri, iti e necesara pentru ce?

Pentru siguranta? -iti e teama sa nu il pierzi, sa nu te lase balta? -ce anume vrei tu de la el, si de la relatia asta?

Vorbesti de vinovatie... intrebi cine e vinovatul (tu, ori el ori amandoi). Cine trebuie sa ierte si daca trebuie sa ierte... (asa, in opinia mea, tu deja ai pus toata situatia, relatia in termeni de vinovatie si pedeapsa, iertare -esti sigura ca asta vrei?)

Important este sa intelegi TU ce vrei de la tine, de la el si de la relatie, de-aia te intreb. Nu ca sa-mi raspunzi mie. DE CE vrei ca el sa fie fidel? -de ce vrei o relatie monogama cu el.

 

De ce vrei o relatie cu el, de fapt, si in ce conditii vrei tu ca relatia asta sa existe?

Nu-ti spun ca trebuie sa accepti o relatie, de orice fel... sau ca trebuie sa o refuzi. Important este DE CE.

Tu ai nevoie de o clarificare, si ai nevoie de intrebari mai mult decat de raspunsuri. Intrebarile tale nu au mers la esenta. Au zgariat suprafata situatiei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cat de importanta e pentru tine exclusivitatea? -vrei sa fie "al tau" intocmai ca un obiect? -fidelitatea pe care i-o ceri, iti e necesara pentru ce?

Pentru siguranta? -iti e teama sa nu il pierzi, sa nu te lase balta? -ce anume vrei tu de la el, si de la relatia asta?

Vorbesti de vinovatie... intrebi cine e vinovatul (tu, ori el ori amandoi). Cine trebuie sa ierte si daca trebuie sa ierte... (asa, in opinia mea, tu deja ai pus toata situatia, relatia in termeni de vinovatie si pedeapsa, iertare -esti sigura ca asta vrei?)

Important este sa intelegi TU ce vrei de la tine, de la el si de la relatie, de-aia te intreb. Nu ca sa-mi raspunzi mie. DE CE vrei ca el sa fie fidel? -de ce vrei o relatie monogama cu el.

 

De ce vrei o relatie cu el, de fapt, si in ce conditii vrei tu ca relatia asta sa existe?

Nu-ti spun ca trebuie sa accepti o relatie, de orice fel... sau ca trebuie sa o refuzi. Important este DE CE.

Tu ai nevoie de o clarificare, si ai nevoie de intrebari mai mult decat de raspunsuri. Intrebarile tale nu au mers la esenta. Au zgariat suprafata situatiei.

Cum de ce vreau ca el sa fie fidel? Pai ca poate am sentimente fata de el? poate ca eu fiind fidela cer acelasi lucru si de la el, consider ca e ceva normal. Doresc un viitor impreuna cu el , dar un viitor unde sunt minciuni de genu consider ca e imposibil.

Eu daca sincer nu inteleg de ce mi-ai dat asa intrebari. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De fapt iti e frica. Frica de el, de tine, de "sentimentele" pe care le ai fata de el, de relatie, de tot! -vrei ca el sa fie "sigur". Ti-e teama sa nu te insele, sa nu te inseli tu in privinta lui, ti-e frica sa-l iubesti.

Tu trebuie sa verifici... nu te poti abtine! -trebuie sa testezi...  dar mai devreme sau mai tarziu vei obtine exact opusul a ceea ce speri; ii vei indeparta pe cei pe care-i testezi.

Cine de fapt nu are incredere in celalalt si cine e de fapt cel care se indoieste de celalalt. Tu, sau el? cine a inselat increderea cui? -el, ca a avut o posibila tentativa de relatie, cand voi erati doar " o relatie la distanta" (tentativa pe care oricum a abandonat-o de mult, din chiar spusele tale), sau tu, care ti-ai bagat nasul in telefonul lasat de el la indemana ta?

Cine nu poate avea incredere in cine? -tu ce zici? -stii ce ai obtinut? -de acum se va feri de tine... va avea grija sa-si tina telefonul "curat", sa tina la distanta cunostintele care ti-ar putea da relatii despre trecutul lui, sa-si tine o parte din viata separata de tine.

 

Stiu ca n-ai inteles mesajul meu precedent... insa nu stiu de ce il mai scriu pe asta. Oricum, e proibabil zadarnic.

Editat de Arcangelo
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De fapt iti e frica. Frica de el, de tine, de "sentimentele" pe care le ai fata de el, de relatie, de tot! -vrei ca el sa fie "sigur". Ti-e teama sa nu te insele, sa nu te inseli tu in privinta lui, ti-e frica sa-l iubesti.

Tu trebuie sa verifici... nu te poti abtine! -trebuie sa testezi...  dar mai devreme sau mai tarziu vei obtine exact opusul a ceea ce speri; ii vei indeparta pe cei pe care-i testezi.

Cine de fapt nu are incredere in celalalt si cine e de fapt cel care se indoieste de celalalt. Tu, sau el? cine a inselat increderea cui? -el, ca a avut o posibila tentativa de relatie, cand voi erati doar " o relatie la distanta" (tentativa pe care oricum a abandonat-o de mult, din chiar spusele tale), sau tu, care ti-ai bagat nasul in telefonul lasat de el la indemana ta?

Cine nu poate avea incredere in cine? -tu ce zici? -stii ce ai obtinut? -de acum se va feri de tine... va avea grija sa-si tina telefonul "curat", sa tina la distanta cunostintele care ti-ar putea da relatii despre trecutul lui, sa-si tine o parte din viata separata de tine.

 

Stiu ca n-ai inteles mesajul meu precedent... insa nu stiu de ce il mai scriu pe asta. Oricum, e proibabil zadarnic.

Asa ma crezi o zadarnica?

De fapt nu mi-e teama sa fiu inselata, pentru ca nu e problema mea da a celui ce o face...am avut incredere in el 100 % tot timpul asta pin acum nu demult, si i-am fost fidela si chiar nu m-am indoit nici un pic in privinta lui, sa ma bag in telefon a fost doar o curiozitate nu neincredere, deoarece am avut de multe ori ocazia sa o fac dar nu am facut-o, si nu m-am asteptat deloc la ce o sa vad, poate stiam ca o sa vad ceva discutii cu alte fete dar nu avea sa reacționez ca ma rog fiecare are viata sa privata, asa cum si eu  o am. Ba mai mult pot sa spun el era acela care mereu se indoia de mine, ma controla , dar acum el sa convins ca nu avea nici un motiv sa nu aiba incredere in mine.

Acum ce am obtinut? cred ca nimic bun , dar cred ca asa a fost sa fie.

Si e rau daca de acum incolo  va avea grija ce face si cu cine se scrie? 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna la toți! Am nevoie de părerile voastre în privința relației mele, mai pe scurt am o relație la distanta de 8 luni, ne-am întâlnit în ianuarie, ne-am plăcut și ne-am înțeles ca chiar dacă el este la distanta totuși riscam sa încercam o relație, eu 4 luni l-am așteptat cuminte, el la fel asa credeam deoarece ne sunam foarte des pe parcursul zilei , seara la fel vorbeam cu orele adică chiar nu aveam nici un dubiu, aveam atenție din partea lui chiar foarte multa, după care el a revenit în țara am petrecut 1 luna jumătate împreuna totul bine frumos fără certuri, chiar am devenit foarte apropiați deoarece mi-a făcut cunoștința cu toți prietenii lui chiar si cu rudele lui, apoi iar a plecat pe o luna jumătate, la fel totul foarte bine, am ținut legătura,si acum în august a revenit iar, mi-a făcut cunoștința și cu părintii lui si eu la fel, am plecat la odihna împreuna, el achitat odihna, totul foarte frumos, până în ultima zi când trebuia sa se întoarcă înapoi peste hotare, i-am verificat telefonul și am dat de multe mesaje cu alte fete anume în perioada aceia de la început de 4 luni, și anume de o discuție cu o fata care a venit si ea în țara aceea la sfârșitul lunii aprilie  adică cu 3 săptămâni înainte ca el sa vie acasă. El mi-a spus ca s-au văzut doar o data dar nu a fost nimic intre ei doar sau sărutat deoarece nu erau singuri si nu au putut face nimic... Eu nustiu ce sa fac, el sigur ca isi cere scuze si argumentează faptul dat ca asta a fost în perioada când încă nu era nimic precis ce va fi intre noi doi de aceea el si-a mai permis sa ducă alte conversații cu alte fete ca dupa ce am stat 1 luna jumatate împreuna el a înțeles ca vrea sa fie cu mine si a întrerupt toate conversațiile, si asta nu pot sa neg deaorece chiar dupa ce a plecat atunci inapoi nu mai sunt alte mesaje nici cu fata ceia nici cu altele, dar oricum mii greu sa iert si  nustiu daca merita sa iert asa ceva sau nu.

Cati ani tu si cati ani are prietenul / iubitul tau ?

O relatie la distanta se zice ca nu tine, trebuie ca doua suflete sa fie foarte apropiate, sa se cunoasca f. bine si sa fie pereche ca sa reziste.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×