Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Tradarea. Omul ala n-a clipit in fata mortii si plange ca un copil in fata tradarii. De notat jocul senzational al lui Mel Gibson. Si am terminat cu scenele din filmul asta, ca mai sunt si altele.

 

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dacă ar fi să aleg ceva din Ultimul samurai... aș alege tot filmul. Cu toate acestea încerc să mă rezum la câteva scene:

 

Una din cele mai bune demonstrații făcute vreodată cuiva neîncrezător:

 

 

 

Nu renunța niciodată, nici când ești călcat în picioare:

 

 

 

Una din cele mai profunde scene de iubire din cinematografie(după părerea mea, desigur):

 

 

 

Moartea fizică a unei tradiții, a unui stil de viață, căci prin eroism ea va dăinui:

 

 

Finalul...

 

 

Apoi, e scena în care Katsmuto îi returnează jurnalul lui Algren, și îi spune: ”Când le-am luat de la tine, îmi erai dușman.” Sau: A: ”Ar fi trebuit să mor de atâtea ori până acum...”; K: ”Și acum trăiești din nou!”; Împăratul: ”Spune-mi cum a murit”, A: ”Îți voi spune... cum a trăit.” ”Vei lupta și tu? De ce?” A: ”pentru că vin să distrugă ceea ce am ajuns să iubesc.”

Ideea cu Taka care îngrijea persoana ce i-a ucis soțul... atât de dureroasă în sine, arătând câtă putere zăcea în ei, în samurai...

Fiecare replică, fiecare cuvânt la locul lui, muzica, jocul actoricesc... Artă. Poezie.

  • Upvote 6

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce naiba sa scriu?

Uneori un gest nu poate fi descris nici cu un miliard de cuvinte.

Cum sa denumesc actiunea copilului suferind de autism?

Recunostinta pura? Habar n-am. Va las pe voi sa decideti.

 

 

 

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×