Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Poate ar fi interesant sa spunem si cateva cuvinte despre scenele emotionante, de ce ni se par noua asa?

  • Upvote 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Scena enervanta mai mult, adica negativ emotional cand Yurij revine la Moscova in casa boiereasca al sotiei, Toya, care-i plin de oameni care deja au distrus casa sub ocupatia comunistilor care mai arunca si ochi urati de criminal la ei ... imi vine rau doar daca-mi amintesc de asemenea fiinte ca au existat.   Stiu ca mai sint. 


DIn filmul Doctor Zhivago ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poate ar fi interesant sa spunem si cateva cuvinte despre scenele emotionante, de ce ni se par noua asa?

 

Foarte buna idee! Cred ca as putea scrie pagini intregi despre scena postata de mine (Freedom Speech), dar ma limitez la cateva cuvinte. Este impresionant cum forta si energia psihica emanata de un singur om insufletesc un grup imens de oameni, cum in cateva minute W.W. reuseste sa le schimbe atitudinea radical. Si mai sunt acele cuvinte-cheie ale discursului - momentul in care spune ca pe patul de moarte toti anii de sclavie nu vor mai valora nimic si vor da orice ca sa se poata intoarce pe acel camp de lupta pentru sansa de a-si afirma libertatea. Si, intr-adevar, mai bine o ora traita ca om liber decat 70 de ani traiti ca sclav, ca la final de tot, ce mai inseamna timpul, se mai masoara el ca atunci cand esti tanar si ai toata viata inainte sau este relativ? Unii traiesc o ora cat nu traiesc altii o viata intreaga. Oare nu e mai valoroasa ora aia? Gata, ca nu vreau sa va fac sa plangeti si nici sa alunec in patetism. :D

  • Upvote 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In cazul videoclipului pus de mine, ultima parte a filmului Inteligenta Artificiala, m-a emotionat iubirea de care a putut da dovada acel robotel. Iubire care a intrecut chiar iubirea materna. Timp indelungat, si chiar dupa mii de ani, dupa ce venise sfarsitul si l-au gasit niste extraterestri, el a continuat sa isi doreasca sa petreaca macar o zi cu cea pe care o considera mama lui. Ea era singurul lui rost, singurul lui vis.

Avem asadar un robot care a visat, care si-a urmat visul, care a iubit. Mai mult decat un om. Apoi, mi s-a parut tragic cum se purtau oamenii cu creatiile lor, roboti conceputi sa aiba si sentimente, sa simta si durere...

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Viata, dramele, alegerile nedrepte pe care deseori suntem nevoiti sa le facem, iubirea, regretele, amintirile...

 

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×