Sari la conținut
Forum Roportal
Stu'

Razvan T. Coloja - it-ist, scriitor si psiholog

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Yeah - atât doar că argumentul ”nu contează studiile, contează că nu va face față apocalipsei” mi se pare ilar.

Eh, într-un eventual scenariu apocaliptic, mă tem că are un picuț dreptate, recte că studiile noastre mai puțin vor conta...

Dar mai bine să fim optimiști și să sperăm că, în micuța noastră experiență de o viață, nu vom avea parte de așa ceva :)

Editat de Vriies
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

@The Unknown: din nou, vorbești despre o situație ipotetică. Cam cum ai vorbi tu despre valoarea acțiunilor lui Zoltan Teszari și aș apărea eu cu argumentul ”la ce-i vor folosi dacă va face malarie în Zimbabwe?”. Probabilitatea unui scenariu postapocaliptic, așa cum îl descrii tu, este infimă. Se vehiculează astfel de scenarii de mii de ani și fiecare deceniu are grupul lui de propovăduitori ai lui ”mâine se sfârșește lumea”. Cu toate astea suntem tot aici și ne plătim taxele prin cărți de credit.

Dar fie - hai, de dragul discuției, să presupunem că eu, omul cu studii superioare, nimeresc în mijlocul apocalipsei. Permite-mi să-ți demontez asumpțiile cu privire la ea și să-ți arat că te-ai uitat la prea multe filme americane.

În primul rând, regimul armelor și munițiilor din România restricționează dur accesul la armele de foc. Ceea ce presupune că nu va fi ca-n ”World War Z” sau ”Resident Evil” sau ”The Road” iar românii nu vor avea acces la puști, pistoale și gloanțe ca-n filmele alea. Ce încerc să spun e că nu glonțul va face legea ci mai degrabă lama de cuțit, mult mai accesibilă decât un pistol ”Carpați”. Mai mult, resursele fiind concentrate în zonele urbane, armele albe de dimensiuni mici vor fi de preferat în detrimentul săbiilor cu tăiș lung. E cam greu să învârți bezmetic o katană pe coridoarele unui bloc și e ineficient să o cari după tine având în vedere că una cântărește undeva între 1,5-2kg. O macetă de 45 de centimetri, un kukri, un cuțit bowie sau tanto sunt mai eficiente și mai ușor de purtat în mediul urban.

Așa că putem uita de arme de foc, zic eu, și ne putem concentra pe cunoștințe de anatomie. Pentru că va conta nu doar tipul cuțitului (cantitatea de carbon din oțel, dacă e cu lamă dublă sau nu, lungimea, teaca și alte chestii) dar și unde dai cu el. Toată lumea știe unde e carotida dar puțini știu că există vene groase în pulpa piciorului, între os și latura inferioară. Sau că între vertebra doi și trei mergi la lovitură sigură. Sau între omoplați, dacă ajungi la ei.

Un cuțit tanto e mai puțin practic decât un karambit în lupta corp-la-corp din mediul urban. Un kukri mai puțin practic decât o macetă cu două tăișuri stil gladius.

Sună dement, dar la fel e și subiectul discuției. Încerc doar să arat comentatorului de mai sus că - poate - un om cu educație e totuși mai pregătit să facă față disensiunilor stradale ori unei apocalipse iminente.

Ceea ce mă aduce la punctul doi al pregătirilor pentru ”invazia zombi”: moneda de troc. Care nu e nici glonțul, nici apa, nici alimentele. Moneda de troc în cazuri de criză, așa cum a arătat istoria, sunt condimentele și medicamentele. Chestii omise de filmele de la Hollywood din motive evidente (dă bine pe ecran în ”Mad Max” să te lupți pentru benzină ori în ”Waterworld” pentru pământ). În cazul medicamentelor e evident de ce ar fi mai valoroase ca un glonț în caz de breakdown total al ordinii sociale (e greu să tragi cu pușca atunci când scuipi pneumonie după trei zile în ploaie): antibioticele, calmantele, dezinfectantele de orice fel sunt mai căutate decât gloanțele sau mâncare. Mâncare mai găsești prin copaci. Penicilină nu. Legat de condimente, acestea au fost bun de troc de mii de ani, și pe bună dreptate. E nasol să mănânci vreme de 3 luni fel de fel de chestii fără gust când n-ai nici măcar sare cu care să le dai savoare. Distruge moralul, în timp. Boiaua, oregano, chili, ienibaharul - chestiile astea ar avea valoare mai mare decât bijuteriile. Pentru că te poți îndopa cu conserve de pește vreme de 6 luni purtând la gât 3 kilograme de aur dar într-un final parcă-parcă tot ai da metalul pe un pumn de ceva ce să dea un alt gust mâncării; că te-ai săturat de fasole seacă și pește fără lămâie. Condimentele și medicamentele sunt ușor de purtat, rezistă în timp, sunt moneda de troc ideală.
Alcoolul e - iar - o monedă de troc mai valoroasă ca pușca. Pentru că România are o lungă tradiție de prietenie cu alcoolul și bănuiesc că nu va fi prioritatea numănui să continue să-l fabrice dacă reglementările sociale se duc pe apa sâmbetei. Ceea ce presupune că în vreo 6 luni va fi criză de alcool, mai ales că răspunsul instinctiv la PTSD, anxietate și depresia provocată de decăderea normelor sociale este să te scufunzi - fie și temporar - întro lume mai bună. Chipurile ca să poți face față realității. Așa că mulți vor bea. Mai mult decât o fac acum. Ceea ce presupune - logic - că alcoolul se va termina rapid. Alcoolul cu destule grade va fi monedă de troc în zona asta balcanică, mai ales că servește un rol dublu: acela de dezinfectant și acela de bun de consum. E extrem de greu să țintești cu pistolul când îți tremură mâinile din cauza sevrajului și orice dependent îți va da haina de pe el pentru jumătate de litru de țuică la 66 de grade. Cu atât mai mult cu cât ține de cald iarna.

Punctul trei: apa potabilă. Contrar a ceea ce se crede și vehiculează prin filme, e ușor să faci rost de apă potabilă în absolut orice mediu. Dacă ninge - topești zăpadă. Dacă plouă, aduni apa și o fierbi minimum un sfert de oră ca să scapi de bacteriile din ea după care e bună de băut. Dacă e secetă, sapi o groapă de vreo 40-50 cm adâncime și o acoperi cu un naylon în mijlocul căruia pui o pietricică. Condensul din timpul zilei și roua de dimineață se adună pe suprafața interioară a plasticului, alunecă spre punctul de greutate al pietrei și picură treptat într-un container pus dedesubt. Aduni așa câte 300-400 de mililitri de apă potabilă pe zi în fiecare recipient. Fiecare a treia groapă e un litru de apă și poți săpa cu mâinile câte dorești. Până și apa de mare poate fi transformată în apă potabilă. E nevoie de două sticle, nisip, un recipient din metal și foc. Se pun sticlele în nisip, gură la gură, pe orizontală, una pe jumătate umplută cu apă de mare. Se face foc dedesubt iar nisipul se încălzește fără să crape sticla, mutând condensul din prima sticlă - cea cu apă sărată - în a doua.  Orice baltă din asfalt poate fi filtrată dacă transformi niște lemn în cărbune și filtrezi impuritățile prin el, apoi fierbi apa măcar 15 minute.

Punctul patru: mâncare. După fiecare ploaie poți aduna un kilogram de melci de pe asfalt. Îi hrănești cu apă și mălai vreme de șase zile până ce ies din ei chestiile îngurgitate până atunci după care ai escargot (carne, proteine). Tot după ploaie apar ciupercile. Regula e că tot ce are dantelă sub pălărie ori culori țipătoare e otrăvitor. Tot restul e comestibil. Le găsești în parcuri și pe la periferiile orașelor. Asta ca să clarificăm chestia cu ”Ti-e frica sa le mananci sa nu fie otravitoare”.

Și-acum - ca să n-o lungesc cu tehnicile de supraviețurie - este că are rost să citești și să studiezi? Parcă diplomele alea dintr-o dată nu mai sunt hârtii fără valoare în caz apocalipsă. Totul e să ai logică și să cunoști că un pumn de lăcuste îți oferă mai multe proteine decât o conservă de porumb. Ori că un pachet de vitamine e mai valoros decât unul de gloanțe de care - în România cel puțin - nu prea ai cum să faci rost nici acum, în vreme de pace și civilizație, d'apoi când încep oamenii să se mănânce între ei.

”The Unknown” mai sus presupune eronat că un om cu studii superioare nu s-ar descurca în caz de decădere a normelor sociale. Asta bazându-se pe stereotipul ochelaristului intelectual care știe doar matematică. Presupune că ghiolbanul fără studii e cel care va supraviețui pentru că știe să dea cu ciomagul iar eu vin și spun că ăla cu ochelari  știe să combine 25% cărbune de brad cu 25% azotat de potasiu ușor obținut din bălegar și 50% sulf ca să facă praf de pușcă și-l împrăștie pe ghiolbanul cu ciomag într-o ploaie de membre ciuntite.

Pentru că are mai mult cap decât el și are diplomele care să o dovedească.
Închei aici explicațiile mulate pe prea-puțin-probabilul scenariu postapocaliptic cu următoarea afirmație evidentă: e mai probabil ca un doctorand în fizică să învețe să planteze singur grâu decât ca un fermier needucat din rural să învețe că nu coasa îți apără familia ci capul.

Eu ți-am scris cele de mai sus folosindu-mă de logică și cunoștințele mele în psihologie și sociologie. Tu te-ai uitat la filme și ai extras de acolo ce voia regizorul să vezi.

Cred că aș ieși mai câștigat în apocalipsa aia a ta, to be honest.

Editat de razvan_t_coloja
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Debutul omenirii pare să se asemene unei apocalipse. Au trăit laolaltă nătângi şi intelectuali, ticăloşi şi oneşti, năbădăioşi şi cumpătaţi, cu tehnologii rudimentare. Azi, tot aşa este, însă cu tehnologii dezvoltate. Încă ne aflăm în apocalipsă. La începuturi, intelectualii au avut sorţi de izbândă şi fără medicamente ori alcool, şi fără arme de foc ori arme albe metalice şi fără poliţişti ori procurori.

Editat de Vrăjeală

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mda, intr-adevar eu ma uit la extrem de multe filme americane, insa niciunul cu acele titluri amintite ca nu-mi plac!!!

 

Tare as vrea sa te vad cum " amesteci 25% cărbune de brad cu 25% azotat de potasiu ușor obținut din bălegar și 50% sulf ca să facă praf de pușcă și-l împ ..."  te imaginez in fata garii din Oradea adunand materie prima din acel parculet cu mult balegar in ultimul timp ...  :haha:  suna aproape ca o arma nucleara fabricat in Koreea de Nord.

 

Desi in Romania armele sint controlate sever sa zic asa, majoritatea au mai multe arme in casa!!!  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

@The Unknown: din nou, vorbești despre o situație ipotetică.

 

  

 

 

 

 

Înțeleg sensul argumentării tale și consider deosebit de interesant și instructiv ce ne spusăși colea. Toată stima!

Dar eu aș încadra asta, mai degabă, la „tehnici de supraviețuire”. Chestiile astea, pe care ni le-ai împărtășit mai sus, nu se învață în facultate! Dă-mi voie să am serioase îndoieli cu privire la faptul că absolvenți ai unor facultăți de psihologie, sociologie, medicină, inginerie, economie, agronomie etc., ar dobândi de-a lungul facultății astfel de cunoștințe încât să se descurce fără probleme, cum spui tu, într-un scenariu post-apocaliptic.

 

Plus de asta, mai e o problemă cu țuica la 66 de grade...

Într-un scenariu normal, să zicem, cum e ăsta al nostru în care trăim, nu există, bre, țuică de 66 de grade! :) Cu atât mai puțin într-un scenariu apocaliptic! Cea mai tare țuică, mă refer la cea care se face în mod comun, are cam 52 de grade. :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

@The Unknown: vorbești în dodii. Cum adică majoritatea oamenilor din România au o armă (de foc) în casă?

@Vriies:

 

Dar eu aș încadra asta, mai degabă, la „tehnici de supraviețuire”.

Iar ce spunea The Unknown prima oară s-ar încadra unde mai exact?

 

Chestiile astea, pe care ni le-ai împărtășit mai sus, nu se învață în facultate! Dă-mi voie să am serioase îndoieli cu privire la faptul că absolvenți ai unor facultăți de psihologie, sociologie, medicină, inginerie, economie, agronomie etc., ar dobândi de-a lungul facultății astfel de cunoștințe încât să se descurce fără probleme, cum spui tu, într-un scenariu post-apocaliptic.

Iar restul oamenilor, cei fără studii superioare, unde anume dobândesc asemenea cunoștințe? Înțeleg că cei cu facultate nu au asemenea resurse în școală. Întreb atunci - logic - cei fără facultate (adică restul) de unde le dobândesc și de ce s-ar descurca mai bine într-un scenariu postapocaliptic decât cei cu studii în sociologie?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

@The Unknown: vorbești în dodii. Cum adică majoritatea oamenilor din România au o armă (de foc) în casă?

Tu pe care planeta traiesti???    Legile ce spun e cu totul altceva decat ce se face, doar eu pe cati ii stiu ca au arme in casa.  Cine vorbeste in dodii???

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

@Vriies:

Iar ce spunea The Unknown prima oară s-ar încadra unde mai exact?

 

Iar restul oamenilor, cei fără studii superioare, unde anume dobândesc asemenea cunoștințe? Înțeleg că cei cu facultate nu au asemenea resurse în școală. Întreb atunci - logic - cei fără facultate (adică restul) de unde le dobândesc și de ce s-ar descurca mai bine într-un scenariu postapocaliptic decât cei cu studii în sociologie?

@ razvan_t_coloja:

Poate mai degrabă la „diverse”.

Io tot am încercat să-ți spun că n-are rost să fii supi. :) Ea n-are anvergura ta intelectuală, cum poate nici eu nu o am :). Plus de asta, ea postează din SUA și poate e de lăudat efortul ei de a se exprima continuu în românește.

 

Nu știu, poate instinctul. Uneori suntem uimiți de ceea ce putem face în situații extraordinare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cineva a trait intr-un turn de fildes si nu a auzit de institutii importante, cum ar fi :

 

SCOALA VIETII

SCOALA STRAZII

"FACULTATEA"

 

 


@ razvan_t_coloja:

Poate mai degrabă la „diverse”.

Io tot am încercat să-ți spun că n-are rost să fii supi. :) Ea n-are anvergura ta intelectuală, cum poate nici eu nu o am :). Plus de asta, ea postează din SUA și poate e de lăudat efortul ei de a se exprima continuu în românește.

 

Nu știu, poate instinctul. Uneori suntem uimiți de ceea ce putem face în situații extraordinare.

 

Nu m-am asteptat la o astfel de afirmatie de la tine, dar toate au in inceput. Oricum, permite-mi sa nu fiu de acord.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Nu m-am asteptat la o astfel de afirmatie de la tine, dar toate au in inceput. Oricum, permite-mi sa nu fiu de acord.

 

Nicio problemă că nu ești de acord. Dar nu-mi dau seama de ce te-aș fi dezamăgit așa de mult...

 

Ah, poate că ar fi fost mai indicat să pun înainte un „poate”. Adică, să fi spus: „Poate ea n-are anvergura ta intelectuală, cum poate nici eu nu o am”.

Oricum, ideea pe care am vrut să i-o comunic domnului Coloja e suficient de clară, așa că dă-mi voie să nu înțeleg motivul supărării tale.

Editat de Vriies

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×