Sari la conținut
Forum Roportal
Stu'

Razvan T. Coloja - it-ist, scriitor si psiholog

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ce parere aveti despre el?

 

E omul un deschizator de drum sau s-a transformat incet si sigur intr-un robotel-produs pe care il vinde mai departe cu toata precizia si iscusinta dobandita in timp?

 

Va dau un link unde puteti citi si rubrica ,,Despre mine''.

http://razvancoloja.com/despre-mine/

 

Omul a terminat trei facultati si memoria lui e un fenomen, recunosc. Intuitia insa, sper sa nu fie pe fond de invidie ( asta vreau sa verific) - imi aminteste de o carte sf in care noua societate isi burdusea mintile concetatenilor cu f multe informatii ( printr-o tehnologie de implementare in creier) si care nu a sfarsit bine. Rebelii, care nu au ,,beneficiat'' de noua tehnologie - au ramas cu o mai buna capacitate de adaptare si au supravietuit.

 

M-as bucura sa pot afla parerea voastra.

Omul reprezinta cel putin un fenomen concentrat interesant. Si cum tot se anunta zile cu ploi...

Editat de Stu'
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pana sa citesc pe site-ul indicat vreau sa-ti spun ca, nu conteaza cate facultati are si ce job titles sofisticate acel individ, daca intr-o situatie de criza nu este capabil sa recunoasca ce e de mancat in natura  :giggle: , va pieri printre primii de foame ca nu va fi de folos societatii ramase dupa o catastrofa majora ca n-are nici o cunostinta de viata practica decat de mers in magazin, odihnit, muncit ... nu spalat cu mana sau gatit, plantat ceva si ingrijit.  Informatia este de mii de feluri, depinde cu care tip iti umpli capul in acel timp de studiu.

Rebelii stiu sa faca dintr-o creanga un ciomag care-i si o arma intr-o mana puternica!!!   IT tehnologie nu se aplica in caz ca cineva te ataca fizic, badaranismul te scapa :haha: .

 

Supravietuirea ne-a predat bunicul din pruncie si sa respectam natura cu animalele salbatice!!!  

 

Oare cum au supravietuit indienii din Arizona fara crema de soare si n-au avut cancer de piele???   Stiu ei ceva dar nu ne spun, au si leac impotriva cancerului, in cort  :hi:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

The things you find when you Google yourself...

 

 

Într-un sumbru miez de noapte cînd, sleit şi slab, în şoapte,

Cercetam doctrine stranii strînse-n  jerpelit  cotor, 

Şi picam de somn, – de-odată, auzii o foarte-nceată 

Lovitură repetată-n uşa mea izbind uşor. 

„E vreun călător”, şoptit-am, „care ciocăne uşor, –

                                                Doar atît – un călător.”

 

Bine ați venit, domnule Coloja! :)

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mă distrează tipul de mai sus. Cel cu viziunea postapocaliptică.

 

 

va pieri printre primii de foame ca nu va fi de folos societatii ramase dupa o catastrofa majora ca n-are nici o cunostinta de viata practica decat de mers in magazin, odihnit, muncit ... nu spalat cu mana sau gatit, plantat ceva si ingrijit. 

 

Spălatul de mână nu e mare brânză. Nu trebuie să ai școală ca să știi să speli de mână. Cât despre gătit, gătesc zilnic. Poze destule găsești la mine pe blog. Ieri seară am făcut somon afumat.

 

 

Rebelii stiu sa faca dintr-o creanga un ciomag care-i si o arma intr-o mana puternica!

 

...iar intelectualii au dificultăți - presupun - în a face ciomag din creangă.

 

 

Oare cum au supravietuit indienii din Arizona fara crema de soare si n-au avut cancer de piele?

 

Din misterele melaninei: indienii de pe continentul american nu aveau nevoie de cremă solară din cauza pigmentului din piele. Același pigment pe care îl avem cu toții și care variază în funcție de poziția geografică a strămoșilor. În zonele ecuatoriale pigmentul a închis la culoare pielea pe când în zonele cu patru anotimpuri a deschis-o la culoare, nefiind nevoie să o protejeze de razele soarelui. Mai pe scurt, indienii au supraviețuit ”fără cremă de soare” datorită unor mai mari niveluri de melanină în corp.

Cât despre cum n-au avut cancer de piele, amuzant e că rata cancerului de piele în rândul persoanelor cu piele închisă la culoare este mult mai mare decât cea din rândul caucazienilor. Asta datorită faptului că se trag din sau trăiesc în zone în care expunerea la ultraviolete este mai mare. Cu alte cuvinte nu doar că au avut cancer de piele dar l-au făcut mai des decât europenii.

 

Și tot n-am înțeles ce anume au în comun studiile mele cu un puțin-probabil viitor postapocaliptic în care ar trebui să vânez alți oameni printre clădiri dărăpănate și să fac ciomege la modul rebel...

Editat de razvan_t_coloja

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu știu care tip te distrează, însă io te-am întmpinat, în semn de bun venit și pace, cu niște versuri ale unuia din autorii tăi preferați - remember?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

@Vriies: știu, mulțam'. Nu la tine mă refeream ci la - citez:

Nu este „cel”, ci este „cea”, adică este vorba de o colegă de-a noastră de forum. :)

Uneori mai vine cu o observație, alteori ne mai împărtășește din experiența ei. E o fată bună, no problem.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca totusi te-ai gandi mai profund la o situatie sinistra de care inca n-ai avut parte, n-ai considera ilar, ca nici marii savanti nu-l considera si chiar ne-au alertat.

Cand infrastructura cade ... n-ai pe cine suna sa reclami ceva sau sa te informezi.  Curentul se opreste.   N-ai benzina.   Magazinele NU se deschid ca-s pe baza de curent electric.   Totul s-a putrezit deja inauntru ... banul la fel n-are valoare, decat arma de foc cu multe gloante de rezerva.

Acasa n-ai rezerve alimentare si nici apa potabila, nu recunosti plantele edibile din paduri, campii, de langa garduri, din parcuri. 

Ti-e frica sa le mananci sa nu fie otravitoare, ca nu le cunosti decat pe cele din Mall, dar si atunci doar cu eticheta care indica si numele langa desen.  

Ce te faci cu Diploma de Doctorat in Arte Fine sau Muzica, chiar si Matematica, fost Director de what ever, Diplomat Plenipotentiar si cu capu' gol, ziarist, TV diva, politician, 

scriitor si psiholog, critic literar sau pe cine si ce mai vrea sa critice, etc.   

 

Chiar si fara Apocalipsa, majoritatea tineretului abia se descurca cu mai multe diplome de facultate in buzunar, iar la recunoscut mancare in natura sint ZERO.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×