Sari la conținut
Forum Roportal
Anita28

Ce parere aveti de aceasta situatie?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna ziua,

 

As vrea o opinie despre urmatoarea situatie. Sunt intr-o relatie de sase luni aproape cu un barbat care este foarte dragut, atent, afectuos. Problema lui este cea de natura económica. Inca de cand ne-am cunoscut mi s-a plans ca are probleme financiare. Doua luni inainte de a ma cunoaste a cumparat o casa si a inceput sa plateasca ipoteca. Si cand m-a cunoscut a inceput sa mi se planga de lipsa banilor. Pentru mine aspectul financiar nu este important, eu am servici si ma intretin singura. Asa ca nu m-a deranjat ca el nu are bani. Chiar i-am propus sa se mute la mine, s-a mutat la mine unde nu plateste nimic (facturi, mancare, etc, nimic), eu intelegandu-i greutatile financiare nu ii cer nimic.

 

In schimb, ceea ce ma deranjeaza sunt alte lucruri legate de aspectul economic. De ex, in februarie el circula regulamentar si era sa dea o masina peste el pentru a-l depasi. Cand s-au oprit la semafor el a iesit din masina si s-a dus si a dat un picior in oglinda retrovizoare. Astfel s-a ales cu o amenda si cu plata daunelor pentru ca a stricat oglinda.

 

Eu i-am zis sa isi faca abonament de transport pentru ca asa nu mai foloseste masina, si el nu si nu. A tinut mortis sa se deplaseze in masina in loc sa ia metroul ca toata lumea. Timp de doua luni s-a deplasat in masina pentru a veni acasa la mine, desi eu il rugam sa vina in metrou. Acum a primit zece amenzi de circulatie pentru parcare neregulamentara, sau viteza.

 

In plus, intr.-o zi nu a fost atent si a lovit nu stiu ce bordura sau stalp si a stricat usa masinii, asa ca a trebuit sa repare portiera si sa plateasca.

 

Acum a primit vestea ca la firma la el nu prea mai e de lucru, si eu am inceput sa il rog sa isi caute alt servici. Dar nu vrea, el se agata de speranta ca firma lui il cheama din nou la lucru.

 

Si este disperat din cauza problemelor acestea economice si a inceput sa se poarte un pic aiurea cu mine. De exemplu, azi i-am dat bani sa imi cumpere ceva ce am nevoie urgent, si nu mi-a raspuns toata ziua la telefon. Intr-un tarziu, mi-a raspuns si mi-a zis ca nu vrea sa vorbeasca cu mine pentru ca a primit inca doua amenzi de circulatie si se simte rau. Si eu acum nu stiu daca a mers sa cumpere, ce a facut, ... in schimb l-am vazut conectat pe Facebook toata ziua. In plus, se supara daca vede ca eu imi cumpar ceva...

 

Eu inteleg ca nu are bani, de aceea nu ii cer bani pentru nimic in casa. Dar eu nu imi permit financiar mai mult. Nu ii pot plati nici amenzile, nici ipoteca, si mai are si o rata la banca pe care o va termina in cinci luni. Intr-un fel simt ca asteapta de la mine sa-i rezolv problemele si aceste probleme ma depasesc cu mult. Sunt peste puterile mele sa le rezolv.

 

Nu stiu daca sunt egoísta, dar ma gandesc ca deja sunt prea multe probleme pentru primele sase luni de relatie...si incep sa raman fara energie.

 

Ce parere aveti de aceasta situatie?

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic ca nu trebuie niciodata sa ai o relatie cu un om care are mai multe probleme decit tine.

Esti cu adevarat convinsa ca a luat atit de multe amenzi cit pretinde el? Le-ai vazut cu ochii tai?

Fie minte de ingheata apele, fie este extrem de impulsiv, si nu stiu care dintre aceste doua variante este mai rea.

Daca mai adaugi si stima de sine scazuta, insusirea banilor pe care i-ai dat pentru cumparaturi, faptul ca traieste pe banii tai, imaturitatea emotionala etc., eu zic ca ar fi bine sa pui punct. Cu cit mai repede cu atit mai bine.

 

Cum ai caracteriza comportamentul lui? Abuziv, cumva?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru raspuns. Da, am vazut amenzile. Problema este ca eu m-am indragostit de el si sunt atasata de el. Insa problemele lui incep incet incet sa ma copleseasca.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da-i un sut in dos acum, pana nu este prea tarziu. Te-ai indragostit de-un parazit, nu e capat de tara, dar chiar vrei sa traiesti asa inca 6 luni? Un an, cinci? Daca acum se comporta ca o capusa, cum crezi ca se va purta peste inca alte 6 luni?

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Problemele lui te vor coplesi din ce in ce mai mult si tocmai de aceea este bine sa pui punct cit mai repede, cit nu va leaga ceva serios (casatorie, copii, bunuri comune). Stiu ca e greu sa faci asta, dar va fi infinit mai greu sa traiesti alaturi de el si nu cred ca merita sa-ti sacrifici fericirea ta pentru a lui.

 

Faptul ca ai ajuns in situatia de a ramine fara putere, fara energie, mie imi spune multe despre felul lui de a fi. Alaturi de un om normal nu ai aceasta senzatie

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sa ii spui sa isi faca ordine in situatia financiara si apoi sa inceapa o relatie, mi s-ar parea corect sa pui /puna asa problema

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 Problema este ca eu m-am indragostit de el si sunt atasata de el. Insa problemele lui incep incet incet sa ma copleseasca.

Esti numa' buna de muls. Tipul este profesionist. In mod sigur nu esti singura care-l tine pe bani. Cu unul ca asta o sa ajungi sa-ti vinzi casa si pe urma o sa te lase pe drumuri.

Dar nu-ti vine sa crezi, este? Bineinteles. O chestie de asta tine numai cu anumite persoane, iar tu faci parte din aceasta categorie. Spor!

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Inca de cand ne-am cunoscut mi s-a plans ca are probleme financiare.

 

De ce ai stat sa-l asculti si restul mai departe ... e singurul barbat in zona???   

Despre partea de comportare in trafic insa problema este grava!!!   

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Anita, pina acum ai fost o victima deoarece nu ai inteles cu cine ai avut de-a face, iar noi incercam sa-ti explicam asta, insa daca vei continua sa ai o relatie cu el si dupa aceea, te vei transforma dintr-o victima intr-o voluntara la tot ce ti se va intimpla.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu prea suna bine nimic din ce spui referitor la el si la relatia voastra (proaspata).

Si simti si tu asta..

Mi se pare ceva extrem de fortat acolo, in 6 luni, s-a mutat cu totul in viata ta, sta pe banii tai si te-a si stors de energie. Este evident ca ceva (cineva) nu este "sanatos". Ai avut o discutie cu el in acest sens? Daca nu tineai la el prea tare, nici asta nu prea mai avea sens sa faci...

Este ceva foarte putred intre voi. Tu i-ai oferit toate sansele pentru aceasta relatie si el doar te amendeaza... :)

 

Da-i si tu o amenda, oricat de greu ti-ar fi acum, nu poate fi mai greu decat mai tarziu. Amenda maxima. :)

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×