Sari la conținut
Forum Roportal
micutza2679

Leasing formal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

:flowers: Doresc sa-mi cumpar o masina japoneza si vreau sa cunosc modalitatile de calcul pt. leasingul finaciar si daca este posibil si legal cel formal??

Deci eu am primit o oferta si o calculatie si vreau sa o verific, stiu ca exista dobanda, alte taxe siTVA-ul, dar mi s-a spus ca taxele vamale sunt 30% din valoarea reziduala si eu stiam ca sunt din pretul CIP, iar alta nelamurire ar fi ca: valoarea reziduala poate ramane neplatita ceea ce mi se pare un pic dubios pt. ca altfel nu pot deveni propietarul masinii.

NU STIU, SUNT PREA MULTE SEMNE DE INTREBARE SI VREAU sa mi se explice clar de catre o terta persoana...

PRET-UL CIP ESTE 17900 EUR.

MULTUMESC FRUMOS!!! ;)

Editat de micutza2679

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna.Deci fii atenta cum se calculeaza.Daca masina are pretul CIP de 17900 EURo doar in cazul in care vrei sa cumperi masina cash taxa vamala de 30 % se aplica la valoarea CIP a masinii.In conditiile in care o vrei leasing taxavamala se aplica strict la valoare reziduala de 20 % din valoarea masinii.Asta inseamna ca la sf contractului de leasing dupa ce achiti valoarea reziduala ca sa iti poti inscrie masina pe numele tau trebuie sa achiti si taxa vamala.

Valoarea reziduala poti opta sa nu o achiti doar in cazulincare te decizi sa faci buy-back !!!! Si asta depinde de dealerul de la care vrei sa iei masina.

Ca modalitate de calcul se face in urm fel:

 

pret cip 17900 eur la care se adauga acciza (functie de capacitatea cilindrica a motorului) si TVA

Mai sunt comisioane de instrumentare a dosarului,taxa de inmatricolare si dobinda finantatorului.

Daca mai ai si alte nelamuriri iti stau la dispozitie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna.Deci fii atenta cum se calculeaza.Daca masina are pretul CIP de 17900 EURo doar in cazul in care vrei sa cumperi masina cash taxa vamala de 30 % se aplica la valoarea CIP a masinii.In conditiile in care o vrei leasing taxavamala se aplica strict la valoare reziduala de 20 % din valoarea masinii.Asta inseamna ca la sf contractului de leasing dupa ce achiti valoarea reziduala ca sa iti poti inscrie masina pe numele tau trebuie sa achiti si taxa vamala.

Valoarea reziduala poti opta sa nu o achiti doar in cazulincare te decizi sa faci buy-back !!!! Si asta depinde de dealerul de la care vrei sa iei masina.

Ca modalitate de calcul se face in urm fel:

 

pret cip 17900 eur la care se adauga acciza (functie de capacitatea cilindrica a motorului) si TVA

Mai sunt comisioane de instrumentare a dosarului,taxa de inmatricolare si dobinda finantatorului.

Daca mai ai si alte nelamuriri iti stau la dispozitie.

Multumesc frumos!!! Acum am inteles...

Mai e un mic detaliu tehnic care ma nedumireste :flowers: si anume : viitoarea mea masina va fii 4x4, ei si in cazul acesta ma interesa daca cunosti termenul de transmisie " dual range " si de ce aceasta este disponibila doar pt. anumite modele.MARCA VIZATA ESTE SUBARU FORESTER!!! ;)

O ZI BUNA

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Multumesc frumos!!! Acum am inteles...

Mai e un mic detaliu tehnic care ma nedumireste :yes: si anume : viitoarea mea masina va fii 4x4, ei si in cazul acesta ma interesa daca cunosti termenul de transmisie " dual range " si de ce aceasta este disponibila doar pt. anumite modele.MARCA VIZATA ESTE SUBARU FORESTER!!! :doh:

O ZI BUNA

 

Fa si tu un mail la reprezentanta sau intreaba la tehnic la ei despre sistemul asta.Am vrut sa te ajut in sensul ca am cautat si pe net dar nu am gasit nimic relevant in sensul asta.De regula acestea sunt date tehnice si cele mai bune explicatii le poti primi direct de la dealerul respectiv a marcii.Iti doresc succes.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×