Sari la conținut
Forum Roportal
zodiak

Evoluția omului de la A la Z

Postări Recomandate

Asa credeam si eu, ca stramosul maimuta trebuia sa fie bine cladit ca sa poate utiliza eficient arme contra pradatorilor, dar se pare ca m-am pacalit putin.

Ceea ce am citit intr-o lucrare de evolutionism pe internet m-a facut sa inteleg in sfarsit lucrurile, asta coroborat cu ceea ce am vazut pe Nat Geo despre cimpanzei.

 

Ideea este ca cimpanzeul este de 6 ori mai puternic decat un mascul uman, cel mai puternic mascul uman si cel mai masiv, ideea este ca cimpanzeul poate ridica pe brate 6 oameni, de fapt ar putea daca i-ar permite coloana vertebrala si picioarele care sunt destul de fragile fata de cele umane.

 

 

Părerea mea e că asta cu puterea cimpanzeului de șase ori cât un um, este doar o legendă, care-și are izvorul în niște studii vechi, de pe la începutul sec XX. Cimpanzeul adult, din ce am văzut și io, are în medie cam 40-60 kg și înălțimea cam de 1,2 m. Sigur că-s exemplare care pot atinge greutăți și înălțimi mai mari, nu-i vorbă. Am văzut și eu că puterea cimpanzeului, datorită unor anumite caracteristici anatomice, raportată la înălțimea și greutatea lui, ar fi cam de două ori mai mare decât cea a unui om, dar nu de 6 ori!  Au fost teste făcute prin anii 60, care au corectat presupunerile exagerate făcute anterior. În fine...

 

Ideea e că nu știm cât de „debil fizic”, ca să te citez, era strămoșul nostru. Aș spune chiar că, dimpotrivă, cel puțin pentru o perioadă bună a fost al naibii de dotat în acest sens, că altfel nu ar fi reușit să supraviețuiască. La asta bineînțeles că se adăuga un soi de inteligență care făcea diferența. În sensul că era maestru pentru vremea aia în ceea ce privește tactica de grup, folosirea spinilor (cum zici tu), bâtelor, pietrelor, uneltelor etc. De unde această inteligență, net superioară „contemporanilor” săi? Cum de a erupt brusc? Iată o temă care merită cercetată...

 

PS: Nicio problemă, stai liniștit!  Nu din cauza ta am fost sancționat (atenție, nu banat! :) ) Tu ești un partener de dialog excelent, fair play, cu care îmi face plăcere să discut. Mărturisesc faptul că unele chestii le mai aflu și eu de la tine și apreciez străduința ta în ale cunoașterii.

 

 

 

Revenind on topic, se spune ca omul este o maimuta juvenila, de aceea este nuda si cu trasaturi simiene atenuate.

 

Apropo, am observat pe mai multee siteuri si forumuri ca au aparut extremistii evolutionisti, adica daca existau de milenii extremisti religiosi iata ca au aparut si extremisti evolutionisti, ai stiintei in general si iata una din perlele acestora:

 

Religiosul: Omul nu se trage din maimuta, l-a facut D-zeu!

Extremistul evolutionist: Ha-ha-ha, poi nici nu descindem din maimută ci din stramosul comun al omului cu maimuta!

 

 

Extremiști au fost dintotdeauna și or mai fi, na! :) Asta indiferent că-s creaționiști sau evoluționiști sau că-s atei sau credincioși,

Treaba e că fiecare dintre noi, la un moment dat, în fața spectacolului existenței, e dator să-și pună anumite întrebări și să încerce să și răspundă la acestea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am auzit intr-un episod despre aliens ca populatia americii se compune din sufletele reincarnate al celori scufundati din Atlantis ... cu ajutorul extraterestrilor desigur.

Desi era episod nou, somnul m-a luat si eram dusa si eu in alte dimensiuni, sper ca am auzit bine ca au spus ca s-a gasit locul aproximativ al acestei insule misterioase!!! langa coasta de est al continentului american pe langa acele insule Bahamas, Santa Lucia si altele pe fundul oceanului.   Abia astept urmatorul episod nou.  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred, insa nu sint sigura daca au specificat in atitea cuvinte ca nu despre noii imigranti este vorba dar nici despre nativ indieni.  Mereu se spune ca a existat un popor, o natie in actuala California care erau numiti cumva asemanator statului si erau mai ciudati ca cei din Mexico din acel timpuri sau alte zone dar cumva au disparut si ei.

Daca prind in reluare zilele astea o sa fiu foarte atenta la fiecare cuvant.   M-a surprins si pe mine decalaratia asta! 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Părerea mea e că asta cu puterea cimpanzeului de șase ori cât un um, este doar o legendă, care-și are izvorul în niște studii vechi, de pe la începutul sec XX. Cimpanzeul adult, din ce am văzut și io, are în medie cam 40-60 kg și înălțimea cam de 1,2 m. Sigur că-s exemplare care pot atinge greutăți și înălțimi mai mari, nu-i vorbă. Am văzut și eu că puterea cimpanzeului, datorită unor anumite caracteristici anatomice, raportată la înălțimea și greutatea lui, ar fi cam de două ori mai mare decât cea a unui om, dar nu de 6 ori!  Au fost teste făcute prin anii 60, care au corectat presupunerile exagerate făcute anterior. În fine...

 

Ideea e că nu știm cât de „debil fizic”, ca să te citez, era strămoșul nostru. Aș spune chiar că, dimpotrivă, cel puțin pentru o perioadă bună a fost al naibii de dotat în acest sens, că altfel nu ar fi reușit să supraviețuiască. La asta bineînțeles că se adăuga un soi de inteligență care făcea diferența. În sensul că era maestru pentru vremea aia în ceea ce privește tactica de grup, folosirea spinilor (cum zici tu), bâtelor, pietrelor, uneltelor etc. De unde această inteligență, net superioară „contemporanilor” săi? Cum de a erupt brusc? Iată o temă care merită cercetată...

 

Da si mie mi-a parut exagerat, desi am mai urmarit documentare despre cimpanzei, iar ceea ce transpare despre puterea bratelor cimpanzeului este ceva in genul picioarelor umane, poate ceva maai puternice.

 

Desigur stramosii maimuta inainte de bipedizarea accentuata sau de saltul cromozomial, probabil ca erau similari in forta bruta cu cimpanzeii.

Probabil siretenia umana a fost cheia si aceasta prin improvizatie tocmai datorita debilitatii fizice si sau saltului cromozomial.

 

Pongidele fiind masive si puternice, imprecise si fara miscari de finete, au ramas la o manipulare imprecisa si grosiera in forta a unor bolovani si bucati de lemn.

Am auzit intr-un episod despre aliens ca populatia americii se compune din sufletele reincarnate al celori scufundati din Atlantis ... cu ajutorul extraterestrilor desigur.

Desi era episod nou, somnul m-a luat si eram dusa si eu in alte dimensiuni, sper ca am auzit bine ca au spus ca s-a gasit locul aproximativ al acestei insule misterioase!!! langa coasta de est al continentului american pe langa acele insule Bahamas, Santa Lucia si altele pe fundul oceanului.   Abia astept urmatorul episod nou.  

Atlantida a fost descoperita si este in valea Tartoesos-ului din sudul Spaniei si era o cultura preminoica.

 

Totusi America a avut si ea o multime de imperii si civilizatii precolumbiene chiar si din 5.ooo BC in Amazonia, chiar si inainte de 8.ooo BC in alte zone.

 

Ceea ce se ascunde despre America este faptul ca a existat un flux constant de populatii intre America si Asia mai tot timpul, de exemplu si astazi daca te aflii pe un munticel din extremitatea vestică a Alascăi Cape Prince of Wales langa Tin City, de acolo se vad munții din i-la Diomede ce se afla in mijlocul stramtorii Bering.

Iarna tot oceanul este inghetat de se plimba ursii polari in voie, astfel ca oamenii aflati in exil sau expeditie puteau si inca mai pot trece stramtoarea pe jos pana in Diomede si de acolo in Asia sau America, ideea este ca intre Alaska si i-la Diomede sunt cca. 20 si ceva de km, la fel si intre Diomede si Asia, iar de pe un munte din toate cele trei locatii se vad muntii din celelalte doua locatii.

 

Rasele si culturile au trecut in ambele sensuri zic eu si aceasta si fara Era glaciara.

 

In Era Glaciara era si mai si, iar daca erai vanator de foci si balene pe langa banchiza in caiace cum au astazi eschimosii, puteai ajunge pe orice continent oriunde, adica puteai face inconjorul lumii de la New York in Spania si din China pana in Hawaii si San Francisco, inclusiv puteai locui in i-le Sandwich de sud si peninsula Antarctică si aceasta mergand pe uscat (pe gheată) sau cu caiacul plutind pe langa banchiza pe timpul primaverii sau verii.

 

Acelasi lucru este valabil si pentru ruta de migratie dintre Asia (arhipelagul Indonezian) si extremitatea de NE a Australiei (capul York), si acolo avem distante de 10-20km de la o insulita la alta pana in Papua si din Papua spre Sulawesi, samd, iar in perioada glaciara erau o puzderie de insulite si mai apropiate si dinspre Timor si dinspre Papua spre asia pe 2-3 coridoare de acces maritim facil si doar cativa km distanta intre insulitele de legatura.

 

Faptul ca varietatile umane s-au inlocuit in timp si avem o anumita structura etno-lingvistico-rasiala astazi, eu zic ca nu are legatura cu imposibilitatea migrarii oamenilor intre continente ci are treaba cu o anumita pandemie care inca este nerecunoscuta sau informatiile despre aceasta sunt tinute secrete. Cred ca pandemia era interspecifica, o zoonoza generala si afecta fertilitatea, ceva in genul virusului Zica sau si mai tacuta si nociva pe termen lung intrerupand lantul generatilor si neafectand deloc indivizii in viata, oameni si animale deopotriva.

 

PS: In toata lumea au migrat pretutindeni o multime de rase, situatia actuala este recenta de aceea se presupune ca in America primii au ajuns indigenii americani de rasa asiatică si apoi celtii si vikingii, insa ainu erau mult mai vechi si erau albi, apoi scitii care locuiau stepele pana spre Beijing si Vladivostok, europenii de vest pe langa banchiza atlantică, samd

 

 

 

 

 

 

 

 

post-98277-0-37142900-1495953851_thumb.png

post-98277-0-93449400-1495953860_thumb.jpg

post-98277-0-46673400-1495953871_thumb.jpg

Editat de zodiak

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Provenim din populatii existente astazi in Africa, dar nu din africanii de astazi

 

 

 

Recent s-a reintrodus ideea că maimuța s-ar fi umanizat undeva intre savana sahariană, Câmpia Mediteranei cu păduri și lacuri și peninsula Arabică și lucrul nu este neglijabil dacă ne gandim că in trecut inclusiv Sahara și Arabia erau zone de savană cuprinzand paduri dese dealungul lanturilor montane si pe langa marile si lacurile interioare.

 

Recentele descoperiri spun cu totul altceva.

 

Iata : http://www.stiripesurse.ro/tiin-a-e-data-peste-cap-omul-nu-a-aparut-in-africa_1198830.html

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mereu imi dadea de gandit originile mele Africane ca sint alba ca laptele si nici soarele din Arizona nu ma bronzeaza macar un pic doar ma arde  :beach:

Alta cu origini mai aproape in 5 minute este bronzat uniform si fara durere, eu ajung in urgenta cu arsuri de gradul 3, legat la Penicilina pentru 30 de zile din 4 in 4 ore!!!

 

Sa nu luati in nume de rau daca fac o diferenta de inegalitate intre speciile umane!!!  

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, se spune Europa, de fapt este vorba despre zone de uscat din Marea Mediterana, dar si zona Arabiei, chiar si Sahara.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 Ceea ce se ascunde despre America este faptul ca a existat un flux constant de populatii intre America si Asia mai tot timpul, 

 

Mereu imi dadea de gandit originile mele Africane ca sint alba ca laptele si nici soarele din Arizona nu ma bronzeaza macar un pic doar ma arde  :beach:

 

 

 

Se ascund mai multe. Iar alteori nu că se ascund, ci pur și simplu nu se iau în considerare. Oamenii au tendința de a elimina sau de a escamota lucrurile care nu se încadrează în paradigma gândirii lor. Când niște dovezi sau o serie de fapte tind să contrazică o teorie clasică, acceptată de majoritatea, oamenii pur și simplu nu vor să discute despre asta. Și asta în cel mai fericit caz. Pentru că, în cazurile nefericite, deși competenți și cu probe beton, cei care îndrăznesc să pună la îndoială actualele paradigme sunt dezavuați și  marginalizați, așa cum vom vedea mai încolo.

Dar hai să trecem în revistă cum stau lucrurile aici.  Teoria convențională, numiă și Out of Africa, arată cam așa:

 

851px-Spreading_homo_sapiens_la.svg.png

 

 

Adică, omul modern s-ar fi născut undeva în sudul Africii acum vreo 200 000 de ani. Acum vreo 100 000 de ani a început migrarea spre Asia. În urmă cu 70 000 de ani îl găsim deja populând sudul Asiei, de unde a ajuns în Australia acu vreo 50 000 de ani și în Europa, cu vreo 40 000 de ani în urmă. În America de Nord a pătruns prin strâmtoarea Bering cu vreo 15 000 de ani în urmă, iar în America de Sud a pătruns cam cu 12 000 de ani în urmă. 
Bine, în zilele noastre problema s-a complicat și mai mult, prin intrarea în ecuație a neanderthalienilor și a denisovanilor, însă cam ăsta este în linii mari filmul convențional, acceptat azi ca paradigmă, al răspândirii omului modern pe planetă. 
 
Ca o paranteză, să spunem că arheologii stabilesc vârsta artefactelor, a obiectelor găsite, printre altele, în funcție de natura și caracteristicile terenului, pământului în care sunt găsite. Se iau probe, se cercetează, se compară, se datează prin diferite metode etc. Cum era și firesc. obiectele asociate cu evoluția recentă a omului, în mod logic au fost găsite mai la suprafață, în timp ce obiectele primitive, mai vechi, au fost găsite la adâncimi mai mari. Dar ce ne facem atunci când se găsesc obiecte care „încalcă” regulile și care nu se potrivesc de nicio culoare teoriei acceptate? Ce spunem, de ex., atunci când găsim un craniu de om modern la o adâncime la care nu există nici măcar craniile primelor maimuțe sau ale primatelor?  Ei bine, acestea sunt numite „anomalii” și, de regulă, sunt ținute pur și simplu sub tăcere.
 
Cam pe la sfârșitul sec al XiX-lea, în urma unor săpături la niște mine, în SUA s-au găsit în pământ, la o adâncime considerabilă, niște unelte clar făcute de om. Studiile ulterioare făcute, au arătat că în mod incredibil stratul în care au fost găsite avea 55 milioane de ani! Rezultatul? Tăcere!
Prin 1966 au fost descoperite în Mexic niște unelte din piatră. Pentru a se afla ce vechime au, a fost chemată o echipă de experți geologi americani. Inițial, situl a fost datat ca având 20 000 de ani vechime, ceea ce oricum contrazicea ceea ce se „știa”, respectiv faptul că omul modern ar fi ajuns în Americi acu 12 000 - 15 000 de ani. Au urmat cercetări, măsurători radiometrice, datări cu uraniu, cu zirconiu, tot tacâmul și...bombă. S-a stabilit că situl avea 250 000 de ani! Urmarea? În urma publicării rezultatelor, Dr Mc Intgre, care conducea echipa de arheologi, a fost concediată, iar situl a fost închis.
 
Peste tot în lume, pe toate continentele, sunt astfel de exemple de astfel de „anomalii” care din cauza faptului că nu pot fi integrate,  pur și simplu nu se pun. 

https://www.youtube.com/watch?v=7JsXPk6SfGk

http://www.ancient-origins.net/human-origins-science/human-skull-challenges-out-africa-theory-001283

http://www.smithsonianmag.com/science-nature/when-did-humans-come-to-the-americas-4209273/?no-ist

https://blogs.scientificamerican.com/observations/oldest-cave-paintings-may-be-creations-of-neandertals-not-modern-humans/

Editat de Vriies

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Au gasit o necropola cu negrii africani in Matto Groso Brazilia si data din 30.ooo BC, erau si petroglife cu barci lungi cu care ar fi trecut oceanul accidental din Africa.

 

Nu sunt capabili sa explice de ce nu admit alte revolutii neolitice pe parcursul a celor 7-10 milioane de ani de cand este omul pe planeta si a altor civilizatii de dinainte de 10.ooo BC, desi cu fiecare descoperire se imping frontierele dincolo de 10.ooo BC.

 

In plus insectele, batracienii si reptilele par sa fi evoluat si ele la randul lor spre umanoizi, doar au avut la dispozitie jumatate de miliard de ani, iar anumite specii au evoluat in acest sens, de pilda brotacelul se catara in copaci si are membre prehensile, la fel cameleonul, iar in lumea nevertebratelor avem racii, in lumea reptilelor dinosaurii si pasarile au dezvoltat o locomotie bipeda, iar proto-pasarile de copac aveau inclusiv maini bune la apucat si catarat.

 

Exista o dogma a sistemului care neaga totul si ne serveste firmituri, un fel de studiu al dependentei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×