Sari la conținut
Forum Roportal
equillibrium

Rolul religiei in viata noastra

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Pe aproape oricine intrebi, o sa iti spuna ca religia este un lucru bun. Te indeamna sa fii bun, sa faci lucruri bune, sa iti iubesti aproapele, etc.

Ce influenta au aceste indemnuri pentru noi?

Se poate argumenta ca nu religia ne face mai buni, caci aceasta izvoraste din interior. Ca constringerile morale exterioare ale religiei nu ne altereaza in profunzime. Ca indiferent daca omul respectiv este credincios sau nu tot el face alegerile, care sunt la fel de bune sau de rele.

Ceea ce vreau sa spun este ca s-ar putea ca nu religia sa schimbe oamenii, ci ei sa caute religia pentru a le satisface nevoile spirituale. Asa ca in ansamblu oamenii care apartin unui anumit cult nu sunt cu nimic mai buni (sau mai putin buni) decit ceilalti oameni. Din nici un punct de vedere. Faptul ca au facut o alegere spirituala nu ii diferentiaza si in alte privinte. Tot oameni ramin.

Voi ce credeti?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Inteleptul spunea:,,Adu-ti aminte de Facatorul tau in zilele tineretii tale''.

Nu presupune nici macar o clipa ca religia te va face trist si mohorat si iti va bloca drumul catre succes. Religia lui Hristos nu distruge si nici macar nu slabeste nici o abilitate. Ea nu te va face in nici un fel incapabil de a trai bucuria unei reale fericiri, ea nu-ti va scadea interesul pentru viata si nu te va face indiferent la solicitarile prietinilor si ale societatii.

Religia nu invaluie viata intr-o panza de sac, nu se exprima prin suspine si gemete.Nu,nu!Cei care fac din Dumnezeu inceputul,sfarsitul si ceea ce este mai bun in tot ceea ce fac sunt cei mai fericiti oameni din lume.Zambetele si stralucirea nu sunt alungate de pe chipul lor.Religia nu-l face pe cel ce o adopta aspru si necioplit,neingrijit si nepoliticos; dimpotriva, il cultiva si il inobileaza,ii rafineaza gusturile, ii sfinteste judecata si il pregateste pentru a se potrivi cu socetatea ingerilor ceresti si pentru casa pe care Isus a pregatit-o.

Sa nu pierdem niciodata din vedere faptul ca Isus este izvorul nesecat de bucurie. El nu se delecteaza cu mizeria si suferinta fiintelor umane, ci ii place sa le vada fericite. Crestinii au la indemana multe surse de fericire si ar putea spune cu acuratete si fara greseala ce placeri sunt ingaduite si potrivite.Daca il pot lua pe Isus cu ei si pot mentine un spirit de rugaciune, sunt in perfecta siguranta...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
s-ar putea ca nu religia sa schimbe oamenii, ci ei sa caute religia pentru a le satisface nevoile spirituale. Asa ca in ansamblu oamenii care apartin unui anumit cult nu sunt cu nimic mai buni (sau mai putin buni) decit ceilalti oameni. Din nici un punct de vedere. Faptul ca au facut o alegere spirituala nu ii diferentiaza si in alte privinte. Tot oameni ramin.

Voi ce credeti?

la fel!

 

Religia nu "traieste" viata ta !!! Este o inventie de oameni sa slefuiasca alte fiinte dupa regulile stabilite de ei.
initial, nu a fost asa

religia a aparut din necesitatea oamenilor de a se raporta la Dumnezeu

apoi au aparut profitorii...

dar necesitatatea oamenilor exista in cotinuare

 

Eu am mereu ceva mai bun de petrecut timpul decat sa ma ocup de religie sau biserica.
e foarte bine

dar, cand nu vei mai avea, important este sa nu te gandesti ca Dumnezeu nu te mai primeste pentru ca l-ai ignorat mai inainte

 

Cei care fac din Dumnezeu inceputul,sfarsitul si ceea ce este mai bun in tot ceea ce fac sunt cei mai fericiti oameni din lume.
asa este

atat timp cat nu trec la a-i obliga pe cei din jur sa aplice si ei formula...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pe aproape oricine intrebi, o sa iti spuna ca religia este un lucru bun. Te indeamna sa fii bun, sa faci lucruri bune, sa iti iubesti aproapele, etc.

Ce influenta au aceste indemnuri pentru noi?

Se poate argumenta ca nu religia ne face mai buni, caci aceasta izvoraste din interior. Ca constringerile morale exterioare ale religiei nu ne altereaza in profunzime. Ca indiferent daca omul respectiv este credincios sau nu tot el face alegerile, care sunt la fel de bune sau de rele.

Orice norma de comportament care il ajuta pe om sa se integreze in societate e buna, indiferent daca imbraca hainele moralitatii sau nu.

Ceea ce vreau sa spun este ca s-ar putea ca nu religia sa schimbe oamenii, ci ei sa caute religia pentru a le satisface nevoile spirituale.

Daca sint maturi religia nu ii schimba pe oameni, dar daca ii educa de mici se pune altfel problema.

Asa ca in ansamblu oamenii care apartin unui anumit cult nu sunt cu nimic mai buni (sau mai putin buni) decit ceilalti oameni. Din nici un punct de vedere. Faptul ca au facut o alegere spirituala nu ii diferentiaza si in alte privinte. Tot oameni ramin.

Voi ce credeti?

Asta asa e.

 

Religia nu "traieste" viata ta !!! Este o inventie de oameni sa slefuiasca alte fiinte dupa regulile stabilite de ei.

Nu a fost asa de la inceput, a devenit asa de-a lungul timpului.

Chiar daca n-ar exista acest cuvint unii nu ne-am duce sa omorim sau sa furam, altii insa DA pentru ca s-au nascut cu creierul nedezvoltat si nu sint capabili sa judece si sa inteleaga sau sa separe bunul de rau.

 

Dumnezeu nu-ti da nimic special desi unii cred (eu NU) in fortele lui supra omenesti. Religia este un club social pe care frecventezi si imiti anumite traditii in memoria deferitelor ritualuri. Altceva nimic. Eu am mereu ceva mai bun de petrecut timpul decat sa ma ocup de religie sau biserica. Amen !!!

E alegerea fiecaruia.

 

la fel!

 

initial, nu a fost asa

religia a aparut din necesitatea oamenilor de a se raporta la Dumnezeu

Religia a aparut din necesitatea oamenilor de a explica lucruri de neexplicat prin alte metode si de a transmite aceste explicatii de-a lungul generatiilor. Ideea de Dumnezeu a aparut mult dupa aceea.

apoi au aparut profitorii...

dar necesitatatea oamenilor exista in cotinuare

 

e foarte bine

dar, cand nu vei mai avea, important este sa nu te gandesti ca Dumnezeu nu te mai primeste pentru ca l-ai ignorat mai inainte

Impresia mea este ca s-ar putea sa aiba mereu ceva mai bun de facut.

asa este

atat timp cat nu trec la a-i obliga pe cei din jur sa aplice si ei formula...

Da, asa e.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pe aproape oricine intrebi, o sa iti spuna ca religia este un lucru bun. Te indeamna sa fii bun, sa faci lucruri bune, sa iti iubesti aproapele, etc.

Ce influenta au aceste indemnuri pentru noi?

Da,religia te poate face mai bun,sau te invata sa fii mai bun.Orice religie!Deasemenea si moralitatea te invata sa fii bun si sa nu omori pe nimeni.

Se poate argumenta ca nu religia ne face mai buni, caci aceasta izvoraste din interior

. Ca constringerile morale exterioare ale religiei nu ne altereaza in profunzime. Ca indiferent daca omul respectiv este credincios sau nu tot el face alegerile, care sunt la fel de bune sau de rele..

Oamenii sunt din interior rai,ei pot fi buni pentru ca vor,sau dintr-o dorinta de a fi moral/corect/bun.Uneori poti fi bun ,uneori nu,intotdeauna tine de firea omului!

Ceea ce vreau sa spun este ca s-ar putea ca nu religia sa schimbe oamenii, ci ei sa caute religia pentru a le satisface nevoile spirituale. Asa ca in ansamblu oamenii care apartin unui anumit cult nu sunt cu nimic mai buni (sau mai putin buni) decit ceilalti oameni. Din nici un punct de vedere. Faptul ca au facut o alegere spirituala nu ii diferentiaza si in alte privinte. Tot oameni ramin.

Voi ce credeti?.

Foarte corect,oamenii cauta religia din punct de vedere omenesc ca sa isi implineasca golurile din inima.In ansamblu,oamenii dintr-un anumit cult nu suntcu nimic mai speciali sau mai buni ca ceilalti care nu merg la biserica!

Dar daca vorbim de o alegere spirituala...de o viata spirituala si de implicarea lui dzeu in religia pe care o practicam,conform Bibliei si principiilor ei...atunci nu mai vorbim despre religie,ca un club,ci de un stil de viata in care Dzeu are loc.

Religia fara Dzeu,e doar o religie.deci te poate face poate un om moral sau corect.Daca il implici si pe Dzeu in toata chestia asta...atunci ecuatia se schimba radical !!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pe aproape oricine intrebi, o sa iti spuna ca religia este un lucru bun. Te indeamna sa fii bun, sa faci lucruri bune, sa iti iubesti aproapele, etc.

Ce influenta au aceste indemnuri pentru noi?

Se poate argumenta ca nu religia ne face mai buni, caci aceasta izvoraste din interior. Ca constringerile morale exterioare ale religiei nu ne altereaza in profunzime. Ca indiferent daca omul respectiv este credincios sau nu tot el face alegerile, care sunt la fel de bune sau de rele.

Ceea ce vreau sa spun este ca s-ar putea ca nu religia sa schimbe oamenii, ci ei sa caute religia pentru a le satisface nevoile spirituale. Asa ca in ansamblu oamenii care apartin unui anumit cult nu sunt cu nimic mai buni (sau mai putin buni) decit ceilalti oameni. Din nici un punct de vedere. Faptul ca au facut o alegere spirituala nu ii diferentiaza si in alte privinte. Tot oameni ramin.

Voi ce credeti?

 

desigur ca religia este un lucru bun, cu conditia sa nu cadem in extrema , pentru ca fanatismul religios este primejdios, pentru fiecare in particular si pentru societate in general.

invataturile noului testament, ce au capatat un caracter universal prin prisma invierii lui Iisus, ne influenteaza inca din copilarie, imi aduc aminte ca bunica , obisnuia sa-mi spuna povesti despre Iisus, toate acestea in subconstient mi-au marcat existenta, devenind intr-un fel inconstient dependent de credinta.

...iata insa, in momentul de fata am devenit tot mai mult un fel de anarhist crestin, care nu numai ca pune la indoiala necesitatea bisericii, a preotilor, a filozofiei religioase, doar Dumnezeu ca Atotcreator ramane constant, dar ca si tine dealtfel, incep sa cred tot mai mult in OM, in faptul ca este singur stapan pe existenta sa, exceptie facand, doar nasterea si moartea, pe care inca le consider predestinate.

sigur toate filozofiile religioase au cateva aspecte ce coincid, se intersecteaza, devenind legi cu caracter universal, imuabile, toate cuprinse intr-un mental colectiv, astfel cred ca indiferent de apartenenta religioasa a fiecaruia dintre noi, nu suntem cu nimic mai prejos, sau mai superiori unii fata de ceilalti,suntem egali in fata sortii, iar ceea ce ne diferentiaza este doar ...spiritul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Oamenii sunt din interior rai,ei pot fi buni pentru ca vor,sau dintr-o dorinta de a fi moral/corect/bun.Uneori poti fi bun ,uneori nu,intotdeauna tine de firea omului!

Ce te face sa crezi ca oamenii sint din interior rai? :flowers:

Foarte corect,oamenii cauta religia din punct de vedere omenesc ca sa isi implineasca golurile din inima.In ansamblu,oamenii dintr-un anumit cult nu suntcu nimic mai speciali sau mai buni ca ceilalti care nu merg la biserica!

Dar daca vorbim de o alegere spirituala...de o viata spirituala si de implicarea lui dzeu in religia pe care o practicam,conform Bibliei si principiilor ei...atunci nu mai vorbim despre religie,ca un club,ci de un stil de viata in care Dzeu are loc.

Religia fara Dzeu,e doar o religie.deci te poate face poate un om moral sau corect.Daca il implici si pe Dzeu in toata chestia asta...atunci ecuatia se schimba radical !!

Nu, deloc. Implicarea lui Dumnezeu intr-o religie nu o face cu nimic mai diferita decit oricare religie existenta vreodata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce te face sa crezi ca oamenii sint din interior rai? ;)

Pentru ca daca iti asculti gandurile in anumite circumstante iti dai seama ce fel de om esti.Eu vb d.p.d.v. spiritual/biblic si religios daca vrei-pentru ca legea(biblica,sau poruncile) automat te fac sa faci ceea ce de fapt nu vrei sa faci.Cica pacatul nu e doar in fapte,ci si in gandire. :flowers:

 

Nu, deloc. Implicarea lui Dumnezeu intr-o religie nu o face cu nimic mai diferita decit oricare religie existenta vreodata.

aste spui tu...un ateu 8)

Daca nu crezi in dumnezeu bineinteles ca nu te face sa crezi ca e cu ceva mai speciala.Nici nu ma asteptam la un alt raspuns din partea ta ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pentru ca daca iti asculti gandurile in anumite circumstante iti dai seama ce fel de om esti.

Tocmai de aia te intrebam de ce oamenii sint rai, pentru ca in majoritatea nu exista nici o urma de rautate.

Eu vb d.p.d.v. spiritual/biblic si religios daca vrei-pentru ca legea(biblica,sau poruncile) automat te fac sa faci ceea ce de fapt nu vrei sa faci.Cica pacatul nu e doar in fapte,ci si in gandire. :flowers:

Da, de la gindire incepe totul. Dar fara o vointa suficient de puternica, tot degeaba.

aste spui tu...un ateu ;)

Daca nu crezi in dumnezeu bineinteles ca nu te face sa crezi ca e cu ceva mai speciala.Nici nu ma asteptam la un alt raspuns din partea ta ;)

Tocmai pentru ca nu fac parte din sistem pot afirma obiectiv ca religia crestina nu este cu nimic mai deosebita decit restul religiilor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tocmai pentru ca nu fac parte din sistem pot afirma obiectiv ca religia crestina nu este cu nimic mai deosebita decit restul religiilor.
iar eu "fac parte din sistem" (sunt crestina din convingere) si pot sa spun cu obiectivitate si in cunostiinta de cauza ca "religia crestina nu este cu nimic mai deosebita decat restul religiilor", fiind cu totul deosebita pentru mine (asa cum familia mea este cu totul speciala pentru mine - acest exemplul l-am dat ca sa intelega si ateii ce spun)

 

te intrebam de ce oamenii sint rai, pentru ca in majoritatea nu exista nici o urma de rautate.
urme de rautate exista in toti oamenii: uita-te la coada la mezeluri, la urcare in tramvai, in sala de asteptare la cabinetul medical...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×