Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Like! Nu înțeleg  de ce forumul mă lasă să dau like după toane. Ma rog, nici nu imi bat capul. Iti las o poezie.

Pas fără pas

Oamenii se plimbă în mai multe feluri. 

Sunt acei oameni care merg repede 
plimbarea e pentru ei o scăpare din ei înşişi 
o îndepărtare cât mai mare de origini 
ca şi cum ar vrea să lase în urmă 
toate părţile din ei care-i încetinesc 
ca şi cum trebuie să-și exerseze toate rotiţele
căci altfel ruginesc. 

Mai sunt acei oameni care merg încet 
aceştia nu vor să ajungă undeva anume
plimbarea este pentru ei destinaţia finală 
și din fiecare astfel de ieşire
şi ea ocazională
îşi trag câte-o morală.

Şi mai sunt aceia care stau pe loc
Când nu mă grăbesc şi pot să-i ascult
înăuntru, ca pe nişte scoici
îmi dau seama că aceştia 
se plimbă cel mai mult.

Le mage

Văd că până la irma reusii să dau like.

Editat de Fiero
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 53 minute, Fiero a spus:

Like! Nu înțeleg  de ce forumul mă lasă să dau like după toane. Ma rog, nici nu imi bat capul. Iti las o poezie.

Pas fără pas

Oamenii se plimbă în mai multe feluri. 

Sunt acei oameni care merg repede 
plimbarea e pentru ei o scăpare din ei înşişi 
o îndepărtare cât mai mare de origini 
ca şi cum ar vrea să lase în urmă 
toate părţile din ei care-i încetinesc 
ca şi cum trebuie să-și exerseze toate rotiţele
căci altfel ruginesc. 

Mai sunt acei oameni care merg încet 
aceştia nu vor să ajungă undeva anume
plimbarea este pentru ei destinaţia finală 
și din fiecare astfel de ieşire
şi ea ocazională
îşi trag câte-o morală.

Şi mai sunt aceia care stau pe loc
Când nu mă grăbesc şi pot să-i ascult
înăuntru, ca pe nişte scoici
îmi dau seama că aceştia 
se plimbă cel mai mult.

Le mage

Văd că până la irma reusii să dau like.

Pentru tine melodia asta

 

 

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Un grup de oameni profesioniști au adresat această întrebare unui grup de copii de 4-8 ani: „Ce înseamnă dragostea?” Răspunsurile pe care le-au primit au fost mai lungi și mai profunde decât ne-am  putea imagina.

„Când bunica mea suferea de artrită, nu mai putea să se aplece și să-și picteze unghiile de la picioare ... Așa că bunicul meu o facea pentru ea tot timpul, chiar și atunci când mâinile lui aveau de asemenea artrită. Aceasta-i dragostea." Rebecca - 8 ani

„Când cineva te iubește, felul în care îți spune numele este diferit. Știi doar că numele tău este în siguranță în gura lor. Billy - 4 ani

„Iubirea este atunci când o fată se îmbracă cu parfum, iar un băiat se îmbracă cu apă de colonie, iar ei se întâlnesc și se miros reciproc.” Karl - 5 ani

„Iubirea este atunci când ieși să mănânci și să oferi cuiva majoritatea cartofilor tăi prăjiți fără să vrei să-ți dea niciunul dintre ei”. Chrissy - 6 ani

„Iubirea este ce te face să zâmbești când ești obosit.” Terri - 4 ani

„Iubirea este atunci când mami face cafea pentru tati și ia o înghițitură înainte de a-i da, pentru a se asigura că gustul este OK.” Danny - 8 ani

„Dacă vrei să înveți să iubești mai bine, ar trebui să începi cu un prieten pe care-l urăști”. Nikka - 6 ani
(mai avem nevoie de câteva milioane de Nikka pe această planetă)

„Iubirea este atunci când îi spui unui tip că îți place cămașa lui, apoi el o poartă în fiecare zi”. Noelle - 7 ani

„Iubirea este ca o bătrână și un bătrânel care sunt încă prieteni chiar și după ce se cunosc atât de bine.” Tommy - 6 ani

„În timpul recitalului meu de pian, am fost pe o scenă și m-am speriat. M-am uitat la toți oamenii care mă priveau și l-am văzut pe tăticul meu fluturând și zâmbind.
El a fost singurul care a făcut asta. Nu m-am mai speriat." Cindy - 8 ani

„Iubirea este atunci când mami îl vede pe tati murdar și transpirat și totuși spune că este mai frumos decât Robert Redford.” Chris - 7 ani

„Iubirea este atunci când cațelul tău îți linge fața chiar și după ce l-ai lăsat singur toată ziua.” Mary Ann - 4 ani

„Când iubești pe cineva, genele tale se zbat în sus și în jos și stele mici ies din tine.” (ce imagine!) Karen - 7 ani

„Iubirea este atunci când mami îl vede pe tati la toaletă și nu crede că este grosolan ...” Mark - 6 ani

Iar câștigătorul a fost un copil de patru ani, al cărui vecin de alături era un domn în vârstă care își pierduse recent soția. Când l-a văzut pe om plângând, băiețelul a intrat în curtea bătrânului domn, s-a urcat la el în brațe și a stat doar acolo. Când mama lui l-a întrebat ce i-a spus vecinului, băiețelul a spus: „Nimic, doar l-am ajutat să plângă”.

Acum, oprește-te 60 de secunde și postează acest lucru și pentru alții ca să citească și fii din nou copil astăzi.
Text preluat.

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
On 10/24/2021 at 9:48 PM, Fiero said:

Un grup de oameni profesioniști au adresat această întrebare unui grup de copii de 4-8 ani: „Ce înseamnă dragostea?” Răspunsurile pe care le-au primit au fost mai lungi și mai profunde decât ne-am  putea imagina.

„Când bunica mea suferea de artrită, nu mai putea să se aplece și să-și picteze unghiile de la picioare ... Așa că bunicul meu o facea pentru ea tot timpul, chiar și atunci când mâinile lui aveau de asemenea artrită. Aceasta-i dragostea." Rebecca - 8 ani

„Când cineva te iubește, felul în care îți spune numele este diferit. Știi doar că numele tău este în siguranță în gura lor. Billy - 4 ani

„Iubirea este atunci când o fată se îmbracă cu parfum, iar un băiat se îmbracă cu apă de colonie, iar ei se întâlnesc și se miros reciproc.” Karl - 5 ani

„Iubirea este atunci când ieși să mănânci și să oferi cuiva majoritatea cartofilor tăi prăjiți fără să vrei să-ți dea niciunul dintre ei”. Chrissy - 6 ani

„Iubirea este ce te face să zâmbești când ești obosit.” Terri - 4 ani

„Iubirea este atunci când mami face cafea pentru tati și ia o înghițitură înainte de a-i da, pentru a se asigura că gustul este OK.” Danny - 8 ani

„Dacă vrei să înveți să iubești mai bine, ar trebui să începi cu un prieten pe care-l urăști”. Nikka - 6 ani
(mai avem nevoie de câteva milioane de Nikka pe această planetă)

„Iubirea este atunci când îi spui unui tip că îți place cămașa lui, apoi el o poartă în fiecare zi”. Noelle - 7 ani

„Iubirea este ca o bătrână și un bătrânel care sunt încă prieteni chiar și după ce se cunosc atât de bine.” Tommy - 6 ani

„În timpul recitalului meu de pian, am fost pe o scenă și m-am speriat. M-am uitat la toți oamenii care mă priveau și l-am văzut pe tăticul meu fluturând și zâmbind.
El a fost singurul care a făcut asta. Nu m-am mai speriat." Cindy - 8 ani

„Iubirea este atunci când mami îl vede pe tati murdar și transpirat și totuși spune că este mai frumos decât Robert Redford.” Chris - 7 ani

„Iubirea este atunci când cațelul tău îți linge fața chiar și după ce l-ai lăsat singur toată ziua.” Mary Ann - 4 ani

„Când iubești pe cineva, genele tale se zbat în sus și în jos și stele mici ies din tine.” (ce imagine!) Karen - 7 ani

„Iubirea este atunci când mami îl vede pe tati la toaletă și nu crede că este grosolan ...” Mark - 6 ani

Iar câștigătorul a fost un copil de patru ani, al cărui vecin de alături era un domn în vârstă care își pierduse recent soția. Când l-a văzut pe om plângând, băiețelul a intrat în curtea bătrânului domn, s-a urcat la el în brațe și a stat doar acolo. Când mama lui l-a întrebat ce i-a spus vecinului, băiețelul a spus: „Nimic, doar l-am ajutat să plângă”.

Acum, oprește-te 60 de secunde și postează acest lucru și pentru alții ca să citească și fii din nou copil astăzi.
Text preluat.

Sunt superbe, copiii observa atat de multe!

Va las si eu o piesa care imi place mult:

 

 

  • Like 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Azi am gasit ceva frumos, ce merita share-uit. 

"Am ajuns azi la o concluzie, nu judecati, uneori ma impinge ceva...

Frumusețea unei femei o afli din visele pe care le-a țesut, 
din poveștile pe care le-a șoptit,
din aventurile în care a iubit, 
din mințile pe care le-a trezit, 
din viețile în care s-a dăruit.

Frumusețea unei femei,
este în sinceritatea râsului ei
și-n demnitatea cu care-si traieste durerile."

Butmalai Catalin

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×