Sari la conținut
Forum Roportal
dante of the night

Sensul vietii si societatea

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Modul asta de gandire "acum vreau sa imi traiesc viata, sa ma distrez, sa mai golanesc.. de la 50 de ani incolo ma pocaiesc" e infantil, poate chiar acum te roade cancerul pe dinauntru si tu habar n-ai. Sau poate maine da o masina peste tine. Viata atarna efectiv de un fir de ata, nimeni nu poate sa isi faca planuri pe zeci de ani inainte. Probabil esti foarte tanar si de acolo ti se trage, de la o varsta, insa, incepi sa vezi altfel lucrurile.

Iar faptul ca ti-ai programat pentru peste foarte multi ani apropierea de cele sfinte, denota faptul ca nici macar nu crezi. Cineva care crede, actioneaza ca atare. Nu zice da, ok, da' nu acum, mai incolo.

 

Cat despre sensul vietii, e altul pentru fiecare dintre noi. Nu-ti bate capul, n-o sa afli prea curand raspunsul. In orice caz, nu casatoria si perpetuarea speciei. De asta se ocupa tiga chinezii.

 

Si mai pune si tu o virgula, un punct.

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu am zis niciodata ca ma pot numi crestin nu stiu daca voi trai peste 50 de ani legat de sensul vietii eu caut un anumit lucru problemele sunt urmatoarele : nu stiu ce anume caut , nu stiu cat timp imi va lua sa gasesc , nu stiu ce voi face cand voi gasi si nu stiu daca nu cumva am deja acel lucru si nu imi dau seama viata e o calatorie asemanatoare cu mersul unui tren : daca viteza este prea mare pentru mine voi sari intr-un tren mai lent 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

la asta ma gandeam si eu poate lucrul pe care il caut eu se gaseste undeva in lume ma gandesc sa vizitez diferite tari sa vad ce anume voi afla ceea ce imi lipseste sunt banii pentru mijloacele de transport si cazare dar nu imi pot sti viitorul poate ca voi ajunge sa fac si asta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

la asta ma gandeam si eu poate lucrul pe care il caut eu se gaseste undeva in lume ma gandesc sa vizitez diferite tari sa vad ce anume voi afla ceea ce imi lipseste sunt banii pentru mijloacele de transport si cazare dar nu imi pot sti viitorul poate ca voi ajunge sa fac si asta

intra intr-un program de voluntariat pe minim 8 luni.

ai bani de drum, cazare, masa si iti mai dau ceva si pentru buzunar, de minima cheltuiala.

vezi lumea, te simti bine ca ajuti si castigi experienta si de munca si de viata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

intra intr-un program de voluntariat pe minim 8 luni.

ai bani de drum, cazare, masa si iti mai dau ceva si pentru buzunar, de minima cheltuiala.

vezi lumea, te simti bine ca ajuti si castigi experienta si de munca si de viata.

 

ca sa te apuci de voluntariat, trebuie sa fii sociabil si sa te pricepi la cate ceva. voluntariatul international nu e un program de scapat de inhibitii sau vaicareala. 

intai sa inceapa cu voluntariat la el in oras. sa vada daca ii place. nu direct EVS :)

Editat de Maeve

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Viata este una din acele comoditati care te duce unde vrea daca tu nu esti in stare sa te ghidezi sa nu deviezi de pe calea cea buna.   E greu de inteles la o anumita varsta ca desi te crezi Zmeu n-ai mijloacele necesare sa te comporti ca unu, asta vine cu intelepciunea, cu timpul si la timpul respectiv din ciclul vietii.  Aici n-ai cum sa  speed up the proces al vremii. doar astepti randul tau sa vina.   Daca esti pregatit pentru, il vei vedea, iti va surade, altfel ba. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pana sa ajung sa calatoresc o sa ma ocup de noul meu proiect : am cunoscut o fata pe fb nu e prima si probabil nici nu va fi ultima faza e ca e o pustoaica de clasa a 10-a ma gandesc daca sa insist sa vorbesc in continuare cu ea am mai avut o experienta ciudata cu o pustoaica mai mare(19 ani) am reusit perfomanta ca ea sa ma blocheze desi vorbeam de o luna cu ea in plus aceasta pustoaica sta in alt judet desi e invecinat distanta poate fi o problema in plus nu stiu sigur daca e singura sau nu(o sa aflu asta cand o sa o invit la o cafea , peste 2 luni , dupa ce incerc sa o cunosc mai bine)  in plus mai sunt doua incoveniente : diferenta de varsta si partea sexuala(in caz ca vom ajunge sa avem o relatie) sunt nevoit sa astept pana implineste 18 ani dar nu inseamna ca nu pot sa o ating(reciproca e valabila ) as putea chiar sa-i ofer un cunnilingus iar ea un handjob doar ca va trebui sa fiu foarte atent cu ea si sa mao cup serios de partea sentimentala vom vedea daca viata ma incurca sau dimpotriva

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×