Sari la conținut
Forum Roportal
dante of the night

Sensul vietii si societatea

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

desi sunt prea tanar sa ma intreb asa ceva care este sensul vietii? societatea ne arata ca ai realizat ceva prin diverse actiuni nu le voi enumera pe toate dar ma voi opri la cateva si voi zice parerea mea despre ele : 1 sa te casatoresti

  2 sa ai copii

  3 sa ai o masina

1 desi consider casatoria un lucru unic si necesar in viata o familie se poate numi si o relatie de concubinaj(cand zic concubinaj ma gandesc ca , cuplul face doar cununie religioasa si nu face si la primarie) de ce o relatie de concubinaj e mai avantajoasa? simplu : nu pot face divort si deci nimeni nu va lua jumatate din lucrurile comune 

a doua chestie care intervine in casatorie este rutina dupa 10 ani sau mai mult de relatie parca vrei altceva(desigur daca reusesti sa domolesti rutina vei avea o relatie de durata) ca barbat esti foarte predispus sa o inseli sau chiar sa te desparti de ea(daca la mijloc sunt si copii atunci situatia e si mai complicata)

2 copii sunt foarte importanti dar nu avea asteptari prea mari de la ei(adica nu te astepta , cand vei fi batran , sa fie alaturi de tine sau sa te ajute desigur nu in toate cazurile se intampla asta)

a doua chestie e urmatoarea : foarte multe familii sarace din romania au multi copii sunt de acord sa faci un copil ,doi sau chiar trei dar nu actiona pe principiul unde mananca al treilea poate manca si al patrulea pentru ca e gresit( nu va trebui sa hranesti 5 guri , vei hrani mult mai mult) inteleg ca generatia parintilor a fost una dura dar nu pot accepta ca a doua generatie sa repete acelasi greseli(adica sa faca mai mult de 3 copii astazi exista prezervative nu sunt 100% sigure dar sunt sigure peste 90% impotriva sarcinii astazi satele sper ca nu mai sunt izolate , doar avem internet in plus putem sa cerem sfaturi de la un medic sau de la o farmacie)

3nu inteleg pe unii oameni care isi cumpara masini puternice noi , romanii , avem niste drumuri foarte proaste(majoritatea stirilor sunt despre accidente soldate cu morti si raniti in accidente auto) daca vrei o masina frumoasa investeste in piese si reconstruieste un logan s-ar putea ca diferenta sa nu conteze intre o masina romaneasca de productie si una care necesita piese aduse din strainatate

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Interesant e ca si eu mi-am pus intrebarea asta cu sensul vietii zilele astea si nu prea am gasit raspunsul, dar sunt intr-o pasa proasta asa ca poate apare raspunsul mai incolo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

1. nu pot face divort si deci nimeni nu va lua jumatate din lucrurile comune   2.  copii sunt foarte importanti dar nu avea asteptari prea mari de la ei   3. nu inteleg oameni care isi cumpara masini puternice noi 

Wow si vai de capul care poarta acestuia palaria ... 

 

Nu s-a schimbat mai nimic in mentalitea din comunism din cate vad si daca esti tanar e si mai trist.   Da' care-i calitatea vietii daca vrei sa traiesti in limitele astea???

 

1. Se cheama responsabilitate ... adica vrei femeie, copiii, servicii, etc., dar cand te plictisesti sau dai de greu mergi singur mai departe, n-ai obligatii.

     Precis inca nu te-ai gandit la variatia: - Cum te vede altii pe tine si cum te trateaza???   

 

2. Cum cresti copiii, asa il ai pe restul vietii lor si al tau!!!   

    Daca-i lasi de mici pe drumuri, ce asteptari ai avea la ei???   S-au vazut sute de mii de cazuri de acest fel.   

 

3. Ce ai cu altii???   Au familii, copiii, masini, case, etc., au cerut de la tine sa economisesti???   Da' tu ai de gand sa lucrezi ca nu depui efort sa accentuezi.  Masina este doar un ultim atasat de familie ca n-ai cum sa te misti insa nu este obligatoriu, respira mai usor te rog!!!   Nu numai piesele de schimb se calculeaza sau drumuri, dar e greu de inteles sensul vietii daca nu se preda zilnic de acasa, nu se formeaza copilul in casa parintilor,  ca in scoala este instruit doar despre anumite lucruri. 

 

Si uite asa apar lupii singuratici in orase ... 

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Oricare ar fi sensul vietii, trebuie sa fie ceva ce se aplica tuturor, ori aspectele de mai sus se aplica doar majoritatii. Se poate trai lejer si fara casatorie, si fara sa faci copii; de masina nu mai zic. Dpmdv, e ceva legat de evolutia personala, indiferent de alte aspecte. Restul e un ocean de variabile.


  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

unknown conteaza cum iti cresti copiii dar conteaza si alegerile lor in viata legat de masina nu conteaza asa mult dar e unul din lucururile care mi-au venit in minte la fel de usor puteam sa zic ca daca nu ai o locuinta personala totul e egal cu zero abbie nu ai cum sa traiesti fara casatorie si fara copii la un moment dat vei dori asa ceva daca asta nu se va intampla poti sa devii pustnic degeaba evoluezi pe plan personal daca pe plan afectiv esti la pamant daca ai avea foarte multi prieteni in jurul tau dar nu ai avea familie(aici ma refer la sot/sotie si copii) ai fi un om foarte singur(dupa o anumita varsta asta se va simti din ce in ce mai apasator)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

A

 

... conteaza cum iti cresti copiii dar conteaza si alegerile lor in viata

care este direct proportional cu educarea lor de parinti!!!  Nu-i dai drumul tanarului pe usa sa faca ce vrea si cum vrea ca are deja 18 ani!!!  In casa se discuta si despre viitor si finantarea acestuia ca nu peste tot e gratuit educatia si e nevoie de ajutor parental ca nici bancile cu dau bani la cei fara o situatie.  Ciclul vietii e numai una, omul hotareste ce face.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

daca te referi la facultate pentru asta parintii trebuie sa aiba un venit peste medie(nu toti copiii pot invata destul de bine pentru a prinde o bursa) facultatea te ajuta in viata doar sa obtii un post mai bun dar nu cand ai varsta pana in 30 de ani mai degraba dupa 30 am intalnit un caz cand am vrut sa ma angajez la o firma de paza un angajat ii povestea unchiului meu si mie ca a venit o doamna sa vorbeasca de angajare pentru fiul ei ceea ce ma surprins a fost faptul ca baiatul avea 2 facultati terminate si nu isi gasise de lucru

Editat de dante of the night

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

'nu ai cum sa traiesti fara casatorie si fara copii la un moment dat vei dori asa ceva daca asta nu se va intampla poti sa devii pustnic degeaba evoluezi pe plan personal daca pe plan afectiv esti la pamant daca ai avea foarte multi prieteni in jurul tau dar nu ai avea familie(aici ma refer la sot/sotie si copii) ai fi un om foarte singur(dupa o anumita varsta asta se va simti din ce in ce mai apasator)'

 

Sensul vietii e ceva individual; tu te raportezi la statistici, la colectiv, la standardizare. Poate de asta titlul e 'sensul vietii si societatea', doua notiuni fara legatura.

 

Noi ne permitem sa le corelam pentru ca traim in societati relativ libere, unde putem alege orice cale ne taie capul (nu cu succes neaparat, dar teoretic putem). Daca ne gandim la societati f restrictive, cum ar fi teocratiile din Orientul Mijlociu, unde esti executat pt blasfemie sau pt imbracaminte indecenta (fleacuri ce nu pot fi puse in balanta cu valoarea vietii umane), raportul e altul. Un apostat acolo e complet desprins intelectual, spiritual etc, ca valori si aspiratii, de cei din jurul lui.

 

Ori, daca vrem sa ne referim la sensul vietii in general, trebuie sa se aplice tuturor - si vesticului, liber sa faca ce vrea, si comunistului, si fanaticului, si sefului de trib din Papua Noua Guinee. De asta zic ca nu se pot aplica sabloane. Sa spui ca vesticul trebuie sa se raporteze la majoritate e ca si cand ai spune ca apostatul intr-o tara teocratica trebuie sa o faca la randul lui.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Simplist dar cat se poate de real, sensul vietii e unul singur si varful sagetii este la toti in aceeasi directie...:)

 

Daca vorbim despre logica, ratiunea, scopul, menirea, rostul vietii....fiecare si le gaseste pentru el sau nu.

Nu poate fi data o definitie universal valabila.

 

Cred insa, din pacate, ca pentru foarte multi, "sensul" vietii tinde spre...mai nimic

 

Si nu e usor, stiind unde merge varful sagetii...

 

Desigur ca tot ce am scris, desi e real, suna dezolant...Sunt sigura insa, ca un optimist ar impleti altfel ideile....

 

Azi, eu nu sunt optimistul.... :biggrin:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sensul vietii?

In niciun caz nu il vei gasi in activitati si relatii superficiale.

 

Urmareste esenta vietii si incet, incet, vei ajunge pe drumul cel bun. Cel plin de sens.

Editat de Stu'
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×