Sari la conținut
Forum Roportal
i-moral-!

Zeitgeist / Deus ex machina

Postări Recomandate

  Buna tuturor,

 

   In urma cu ceva zile discutam cu un prieten care a folosit un exemplu cel putin ciudat in formularea unui argument logic in favoarea existentei unor forte naturale, spirituale. La intrebarea daca exista ceva post mortem, mi-a replicat: Da, Rigor Mortis, 10:38 secunde. Si apoi mi-a dat videoclipul urmator pentru a formula un raspuns inclinat spre ceva mai practic. Atasez aici videoclipul in link. Si a zambit, spunand: Zeitgeist - Weltanschaaung - Gott. Si inteleg acum ca s-a referit de fapt la faptul ca ni se vorbeste cumva prin cultura promovata sub orice forma. Chiar si cea non promovata. Iar noi, evolutiv suntem pe o treapta evolutiva cel putin ciudata, asemanator unui animal care "nu are suflet" dar de fapt, nu isi aude vocea din cap pentru a intelege self-awareness. As vrea daca se poate cateva pareri legate de aspectul asta. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In the beginning,

 

 

In the end,

 

 

 

  Solved. There's a catch: there's no riddle. But a riddler. Correlate this with the efficiency of art, multiply it by present times, and something reveals itself as natural as daylight.

 


...connected.

 


  Bottom line: i think that conscience has been merged with A.I. already, and it's bringing back the dead: Cicada3301, Anonymous, etc. 

 

https://www.scientificamerican.com/article/merging-of-mind-and-machine/

 

Dias Irae:

 

 

A nice tune to show it all in a nutshell:

 

 

Disclaimer: If you need and feel the compelling desire to comment, ask yourself if you are asking for an answer of need or you just feel the compelling desire to contradict or undermine.


  i-moral-! Reason for accountability: for those in search of answers, i have an Up-date for something old that needed to be questioned a long time ago. For those unwise, soon, accounted on all possible heads and threads.

Done,

With a smile,

Ciprian/Pricina. :)

https://www.youtube.com/watch?v=4iz0gPW0i1E


P.S. All hands down, my hand down on history so hard, gonna fracture the shit out if it. #REXIST! 

AshesOfPoets.

Done with this shit.

Last warning. 

 

Editat de i-moral-!
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

M-am simțit obligat să vă dau un răspuns. Să împărțim argumentul meu în principal în două părți (în principal, pentru că am tendința de a segmenta lucrurile pentru a le înțelege).

A: Unde este mintea?
B: Unde e sufletul?

Răspuns la A: Teoretic și științific s-a dovedit a fi în creierul nostru. Cuvântul cheie este „înăuntru”. Mintea nu este creierul, este cuprinsă în ea. Dar mintea noastră nu este același lucru cu sufletul nostru, de ce? În primul rând din cauza euristicii și hermeneuticii. Unul este un sistem de rezolvare a problemelor, celălalt este un sistem care ne permite să găsim și să interpretăm sensul și contextul în cadrul comunicării non-verbale. Este activ specific când vine vorba de contexte religioase.

Răspuns la B: Adevărul să fie spus. Nu am un răspuns suficient de logic pentru tine. Așa că vă voi oferi un răspuns „euristic” care vine din intuiția și experiențele mele de-a lungul vieții. Cred că noi, ca ființe umane, avem ceva similar cu o cameră de control. Și nu este mintea. Uneori, știm doar că lucrurile sunt în regulă, iar alteori primim acest lucru inexplicabil, care ne spune că ceva nu este corect. Acest pasager inexplicabil, din punctul meu de vedere, este sufletul nostru. Este probabil ca o astfel de entitate să fie adevărata noastră persoană. Până la urmă, în ceea ce ne privește, sufletul nu este conținut în creier și nici în nicio altă parte a corpului. Așadar, sufletul împărtășește existența noastră, nu doar același plan în care o fac trupurile noastre muritoare.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 6 minute, observant a spus:

Suflet e doar un termen invechit pentru constiinta.

Vorbesti din punctul tau de vedere, ca urmare a experientelor tale de viata si asta nu inseamna ca asa si este din punctul de vedere al altora si al experientelor lor de viata!

Editat de Lucia N

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cum vad eu lucrurile: constiinta poate regla mintea, atunci cand ea o ia pe aratura, exagereaza, inventeaza, interpreteaza distorsionat. Constiinta echilibreaza constant mintea, ca sa functioneze in parametrii utili. Constiinta este observatorul ultim, care pe toate le calibreaza.

Dar constiinta se foloseste de ratiune in procesul verificarii si curatarii mintii. Adica tot de minte. Aceste procese se fac din "o cameră de control", cum frumos zici tu Miranda. Sau executivul central, cum spune psihologia cognitiva recenta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ai eliminat din start "Sufletul", deci experientele tale de viata sunt asa cum le-ai exprimat si nu ti le contesta nimeni, fiind ale tale. Experientele altor semeni de-ai tai sunt diferite si nu inseamna ca doar ale tale sunt cele care-s corecte.

Editat de Lucia N

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E bine că mai discutăm și altceva în afară de coronavirus. :laugh:

1 hour ago, observant said:

Suflet e doar un termen invechit pentru constiinta.

Într-un fel, da. 

Mai în amănunt, atunci când se refereau la „principiul ființei”, vechii greci foloseau termeni precum:

 

- psyche (ψυχή)

Un termen foarte vehiculat de Platon, care s-a tradus ulterior prin „suflet”, în special datorită creștinismului, dar uneori  și prin spirit. Atenție, termenul „suflet” (în engleză soul) a apărut mult mai târziu în istoria noastră culturală, ca o încercare de traducere și înlocuire a psyche-ului platonic în noua cultură de orientare creștină. Platon și Aristotel au o întreagă teorie cu privire la acest psyche, oarecum deosebite.

 

- pneuma (πνεῦμα)

Tradus și el prin „spirit” sau „suflet”. 

 

- nous (νοῦς)

Tradus prin conștiință sau spirit, în funcție de orientarea, înțelegerea sau inspirația traducătorilor. În neoplatonism e privit ca primă emanație a Unului și care ulterior generează psyche.

 

1 hour ago, mirandariver said:

M-am simțit obligat să vă dau un răspuns. Să împărțim argumentul meu în principal în două părți (în principal, pentru că am tendința de a segmenta lucrurile pentru a le înțelege).

A: Unde este mintea?
B: Unde e sufletul?

Răspuns la A: Teoretic și științific s-a dovedit a fi în creierul nostru. Cuvântul cheie este „înăuntru”. Mintea nu este creierul, este cuprinsă în ea. Dar mintea noastră nu este același lucru cu sufletul nostru, de ce? În primul rând din cauza euristicii și hermeneuticii. Unul este un sistem de rezolvare a problemelor, celălalt este un sistem care ne permite să găsim și să interpretăm sensul și contextul în cadrul comunicării non-verbale. Este activ specific când vine vorba de contexte religioase.

Răspuns la B: Adevărul să fie spus. Nu am un răspuns suficient de logic pentru tine. Așa că vă voi oferi un răspuns „euristic” care vine din intuiția și experiențele mele de-a lungul vieții. Cred că noi, ca ființe umane, avem ceva similar cu o cameră de control. Și nu este mintea. Uneori, știm doar că lucrurile sunt în regulă, iar alteori primim acest lucru inexplicabil, care ne spune că ceva nu este corect. Acest pasager inexplicabil, din punctul meu de vedere, este sufletul nostru. Este probabil ca o astfel de entitate să fie adevărata noastră persoană. Până la urmă, în ceea ce ne privește, sufletul nu este conținut în creier și nici în nicio altă parte a corpului. Așadar, sufletul împărtășește existența noastră, nu doar același plan în care o fac trupurile noastre muritoare.

Corect, adevărul să fie spus! Numai că răspunsul tău, euristic vorbind, poate nu-i tocmai corect cu privire la punctul B. Având în vedere că la răspunsul tău la A a spui : „Teoretic și științific [mintea] s-a dovedit a fi în creierul nostru”, atunci tre să accepți că și sufletul sau poate mai bine zis spiritul , mai logic ar fi să fie undeva exact în zona minții, tot în creierul nostru, adică exact cum intuia Descartes. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 28 minute, Vriies a spus:

mai logic ar fi să fie undeva exact în zona minții, tot în creierul nostru

Nu. Din cate-am citit eu, "sediul"  Sufletului omului nu este in Creier.

"Creierul este o parte a unui trup care nu poate face nimic daca nu este coordonat de un Suflet specific acelui trup."

Editat de Lucia N

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×