Sari la conținut
Forum Roportal
Audace

Cum va arata UE fara marea Britanie?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

"Șefa guvernului de la Londra, Theresa May, a semnat scrisoarea oficială care va fi prezentată miercuri la Bruxelles pentru a marca declanșarea de către Regatul Unit a procesului de ieșire din Uniunea Europeană, potrivit unei fotografii difuzate marți, la ora 21,00 GMT, de biroul acesteia, transmite AFP. În această fotografie oficială difuzată de Downing Street, poate fi văzută Theresa May la momentul semnării scrisorii de activare a articolului 50 al Tratatului de la Lisabona, care va fi remisă în cursul zilei de miercuri președintelui Consiliului European, Donald Tusk."

 

https://www.agerpres.ro/externe/2017/03/29/theresa-may-a-semnat-scrisoarea-care-va-declansa-brexitul-fotografie-oficiala--00-24-28

 

Cum credeti ca se vor desfasura evenimentele in continuare si ce efecte vor avea asupra UE, a Marii Britanii si de ce nu, a Romaniei?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vor fi niste modificari cu privire la viza, transport din si in UE, taxe, ceva modificari in ce priveste econonomia. Unele firme nu mai pot fii cu HQ in Marea Britanie, trebuie sa se mute pe continent. Am citit pe net ca ar trebui ca si companiile aeriene britanice sa cedeze sau sa vanda o parte din actiuni pentru a avea aceleasi facilitati ca si pana acum, odata cu iesirea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aceste schimbari nu-i afecteaza pe marea majoritate al populatiei civile simple sa zic asa.   Cati au firme cu HQ in UK???  sau investitii ... doar o mana de persoane care tot joaca pe unde-i mai safe/sigur cu profitul.  Anumite tari poate vor simti schimbari insa cu altele nu se pot aplica prea multe ca ar scade turismul, care este cea mai profitabila afacere pentru economia unei tari.  Inainte de '89, pe pasaport roman de culoare albastru inchis = cu domiciliul in tara straina, cu care te te plimbai inafara sistemului comunist, doar in Austria si Turcia era intrare libera dar in Ungaria trebuia viza ca si in Bulgaria!!!   Dar ce severi erau la granita!!!    

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nimeni nu poate sti cu exactitate, nici macar expertii in domeniu.

totul depinde de cum vor decurge negocierile, stabilite pe o perioada de 2 ani, daca nu ma insel.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai, daca stii, de ce nu ne spui si noua care vor fi urmarile brexit-ului asupra uk si tarilor membre ue?

Crezi ca daca vii in forum deschizand un topic copy/paste si aruncand cateva cuvinte acolo, vei reusi sa resuscitezi forumul?  :D

E nevoie de mult mai multa implicare si seriozitate.

Tu arunci o pietricica in balta si sugerezi altora sa sara in apa pentru a o gasi.

Daca vrei sa fi luat in serios, vii frumusel cu o analiza mai ampla, apoi o vom dezbate.

Cam asa se procedeaza.

 

Bineinteles ca brexit-ul se va resimti atat in uk cat si in tarile membre ue.

In ce masura nimeni nu stie exact, repet.

in uk se vor inregistra modificari din pct de vedere politic, economic si strategic.

uk iesind din ue, pierde avantajele rezultate din import-export.

din pct de vedere politic, te las pe tine sa o analizezi.  :D

iar strategic, uk a pierdut rolul important pe care l-a avut in conducerea ue.

 

in ceea ce priveste tarile membre ue, e mult de spus si nu poti sa le bagi laolalta deoarece influenteaza in mod diferit, de la stat la stat.

 

Privitor la pozitia tarii noastre, in prim plan se afla negocierile pentru mentinerea drepturilor romanilor aflati pe teritoriul uk.

 

 

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cand se fac asa schimbari mari planetare, mereu este in favoarea bogatasilor care vor deveni si mai bogati, iar saracii ... speram cu nu vor fi mai saraci.

Trebuie respectat ce a agonisit fiecare si judecat bine unde se cheltuie banii sa tina mai mult ca nu se stie.  

Pe romani nu va atinge negativ Brexit -ul ca Print Charles e in vizita oficiala in Romania pentru 3 zile, isi apara si el proprietatile si investitiile din care trage sume fabuloase.

El nu va pierde nimic, el este un afacerist tacut dar cred ca-i al lui o mare parte din tarisoara romana, chiar el a declarat ca se simte roman dupa great-gr-gr-gr-grand mother care din Ardeal a plecat in Anglia si a ajuns in curtea regala dupa cativa pasi mai complicati, cine stie, daca el inca se mandreste cu originile Transilvaniene.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai, daca stii, de ce nu ne spui si noua care vor fi urmarile brexit-ului asupra uk si tarilor membre ue?

Crezi ca daca vii in forum deschizand un topic copy/paste si aruncand cateva cuvinte acolo, vei reusi sa resuscitezi forumul?  :D

E nevoie de mult mai multa implicare si seriozitate.

Tu arunci o pietricica in balta si sugerezi altora sa sara in apa pentru a o gasi.

Daca vrei sa fi luat in serios, vii frumusel cu o analiza mai ampla, apoi o vom dezbate.

Cam asa se procedeaza.

E bine ca stiti si voi treaba asta. Data viitoare cand va mai veni vreunul nou sa posteze vreo 40 de mesaje pe aici in 2 zile tot asa sa ii dati la gioale. Sa ramaneti singurei pe aici.

Cum am spus si pe alt topic, nu sunt entertainer si nu am venit sa distrez pe nimeni, dar atitudinea de zeflemea de care m-am lovit, aproape continuu pe acest forum ma dezamageste.

Am intrat pe multe forumuri, diverse teme, dar cum spui o parere sa sara oamenii asa pe tine, nu am vazut decat aici. Daca dau ignore la 7 persoane nu mai am ce citi. Voi trebuie sa faceti sa fie atragator, nu sa puneti oamenii pe fuga.

Ma rog...have fun.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, esti foarte departe de a fi entertainer, nu te-am confundat cu asa un profesional in nici un caz, insa s-au mai scris pe aici si mai multe postari de un forumist cand participau foarte multi zilnic pe forum si era greu de urmarit toata activitatea, mai ales de cei de peste oceane.  

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×