Sari la conținut
Forum Roportal
Vriies

Mari întrebări filosofice

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

O data cu trecerea timpului omul a renuntat la multe lucruri care la un moment dat pareau batute in cuiele stiintei. Timpul isi va urma cursul si vom afla alte lucruri, care ne vor uimi si ne vor obliga sa renuntam mereu si mereu la convingeri ce pareau de neschimbat.

Nu am apreciat niciodata ironia fara temei a acelora ce sunt leagati de lucruri stabilite vremelnic de stiinta. Dimpotriva.

Enki, renunta la discursul asta, nu convingi pe nimeni pe aici cu ironia ta gratuita.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Urmaresc filmul Armageddon unde este vorba despre un proiect de rerutare al unui masiv asteroid prin ezplodare in doua parti cu putere nucleara sa treaca pe langa Terra si zambesc ca-mi aduce aminte de o alta mare operatiune militara terestra in Germania din filmul The Dirty Dozen.   

Ramanem in speranta ca in realitate nu vom avea de asemenea interventii.    

 

"The film follows a group of blue-collar deep-core drillers sent by NASA to stop a gigantic asteroid on a collision course with Earth".

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O data cu trecerea timpului omul a renuntat la multe lucruri care la un moment dat pareau batute in cuiele stiintei. Timpul isi va urma cursul si vom afla alte lucruri, care ne vor uimi si ne vor obliga sa renuntam mereu si mereu la convingeri ce pareau de neschimbat.

Nu am apreciat niciodata ironia fara temei a acelora ce sunt leagati de lucruri stabilite vremelnic de stiinta. Dimpotriva.

Enki, renunta la discursul asta, nu convingi pe nimeni pe aici cu ironia ta gratuita.

Nu mai spune. :roll: Gogomăniile pot sa le ironizez cat vreau eu.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Urmaresc filmul Armageddon unde este vorba despre un proiect de rerutare al unui masiv asteroid prin ezplodare in doua parti cu putere nucleara sa treaca pe langa Terra si zambesc ca-mi aduce aminte de o alta mare operatiune militara terestra in Germania din filmul The Dirty Dozen.   

Ramanem in speranta ca in realitate nu vom avea de asemenea interventii.    

 

"The film follows a group of blue-collar deep-core drillers sent by NASA to stop a gigantic asteroid on a collision course with Earth".

Mie mi-a placut filmul si, in opinia mea, exista solutii, chiar si metafizice :lol: ! O sa apara in curand mai multe informatii pentru publicul larg (si) in acest sens!

 

O data cu trecerea timpului omul a renuntat la multe lucruri care la un moment dat pareau batute in cuiele stiintei. Timpul isi va urma cursul si vom afla alte lucruri, care ne vor uimi si ne vor obliga sa renuntam mereu si mereu la convingeri ce pareau de neschimbat.

 

:good:

 

 

Nu am apreciat niciodata ironia fara temei a acelora ce sunt leagati de lucruri stabilite vremelnic de stiinta. Dimpotriva.

Enki, renunta la discursul asta, nu convingi pe nimeni pe aici cu ironia ta gratuita.

:good:

Editat de LuciaD
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

hei hei, ia uite ce am gasit

http://www.bucuresteni.ro/despre/zilele-culturii-turce/

5 aprilie
11:00 – Masterclass de violoncel cu artistul Uğur Isık (Universitatea Nationala de Muzica Bucuresti)
12:00 – Prezentare Arta ceramica turceasca (Universitatea din Bucuresti – Facultatea de Istorie)
13:00 – Atelier de ceramica turceasca cu prof. Sibel Sevim, membra a Academiei Internationale de Ceramica IAC si al NCECA din SUA (Universitatea din Bucuresti – Facultatea de Istorie)
15:00 – Masterclass de gastronomie turceasca (Restaurant Aperto)
18:00 – Seminar - Sapaturile arheologice de la Gobeklitepe. Invitat Celal Uludağ, arheolog, director Muzeul de Arheologie Sanlıurfa, coordonator stiintific al santierului arheologic Göbeklitepe (Universitatea din Bucuresti – Facultatea de Istorie)

pentru ca s-a discutat si speculat la greu pe marginea GT pe topicul asta, acum e sansa sa aflati direct de la cei implicati si sa le puneti intrebari si sa vedeti cum sta treaba. Stiti voi, intebari legate de greutatea pietrelor, de datare, de context, ce roca era si ce duritate are, de unde era adusa, cum, etc. Din pacate eu nu pot ajunge.

La evenimentele din 4 – 5 aprilie intrarea este libera iar locurile sunt limitate si se pot rezerva la nr. 021.211.13.16

 

Editat de Enki
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce am putea sa il intrebam pe Celal Uludag despre situl Gobekli Tepe

- care este marimea si greutatea stalpilor din sit - cat au cei care sunt ridicati, ce greutate au cei care nu au fost scosi din cariera. Cum au fost detasati din cariera (cat a trebuit sa munceasca sa detaseze si din ce parti).

- din ce tip de roca sunt facuti si cu ce unelte si din ce material sunt uneltele.

-tipul de societate care a ridicat constructia - nomada, seminomada, sedentara?

-daca si unde exista urme de societati sedentare in zona in acea perioada sau anterior ei

Nu ajunge nimeni la seminar?

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
20 hours ago, Enki said:

Ce am putea sa il intrebam pe Celal Uludag despre situl Gobekli Tepe

- care este marimea si greutatea stalpilor din sit - cat au cei care sunt ridicati, ce greutate au cei care nu au fost scosi din cariera. Cum au fost detasati din cariera (cat a trebuit sa munceasca sa detaseze si din ce parti).

- din ce tip de roca sunt facuti si cu ce unelte si din ce material sunt uneltele.

-tipul de societate care a ridicat constructia - nomada, seminomada, sedentara?

-daca si unde exista urme de societati sedentare in zona in acea perioada sau anterior ei

Nu ajunge nimeni la seminar?

Ar fi fost interesant, da.

Și avem un documentar interesant aici, pe care-l recomand.

 

 

Editat de Vriies

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca este cineva interesat sa afle care este parerea comunitatii arheologilor - deci oamenii care chiar sapa in diferite situri, incepand de la topografie si terminand cu catalogarea artefactelor si care sunt specializati in si aprofundeaza studiul anumitor culturi - despre teme de precum: astronautii antici, atlantida, piramidele nave ET/dispozitive de whatever si alte senzatii de genul, cititi acest articol:

https://www.sciencemag.org/news/2019/04/believe-atlantis-these-archaeologists-want-win-you-back-science?fbclid=IwAR2Nccg7EhHvKFARQRjToKYhaqj-CY22w2OstDcIx8PAQlGlE-A6nNcARak

 

din pacate e si vina istoricilor si arheologilor ca se ajunge la fabulatii, nu se obosesc sa le combata crezand ca toata lumea stie ca sunt fabulatii, cand de fapt toata lumea cauta senzationalul, apoi nu "coboara in strada" sa isi explice descoperirile, si nici nu stiu sa isi prezinte marfa intr-un mod atragator pentru un profan. Care profan evident ca se va indrepta catre un bun comunicator cum e tsukalos sau mai stiu eu ce alt personaj cu carisma, care din pacate va debita numai inventii sau interpretari eronate.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Foarte interesant documentarul, am vazut deocamdata doar inceputul. Cand vad acele pietre si felul in care au fost prelucrate, pic mereu intr-o stare pe care nu o pot explica. Stau si ma intreb daca cei ce au facut asta, au reusit performanta in urma unei evolutii lente, sau sunt doar epigonii unei alte civilizatii, disparute nu se stie cum.

Felul in care sunt prelucrate aceste pietre acum 12000 de ani nu difera de stilul sumerian sau egiptean, chiar daca intre aceste culturi sunt mii de ani diferenta in timp, aproape 6000 de ani.

Faptul ca acei arheologi nu sunt buni comunicatori, nu inseamna decat decat ca nici ei nu pot da anumite explicatii. Cu ce naiba sa coboare in strada, daca nu are cu ce?

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×