Sari la conținut
Forum Roportal
Vriies

Mari întrebări filosofice

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Provocarea "cea mai cea" a filozofilor(si nu numai a lor), ar parea a fi ceva de genu' :  cum e posibil, cum Fiinta umana are acces la Infinit, cum poate sa-l inteleaga?!

Editat de LuciaD

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai cum, domnu' Vriies? Vii aici cu ironii ieftine (asa cum faci de obicei, de altfel) si cind iti raspund cu aceeasi moneda ma intrebi care este problema mea?

 

 

 

Poi, chiar așa. care e problema ta? Nu eu vin aici cu ironii ieftine, ci doar tu vii aici cu intenția de a provoca, ca de obicei, pentru că altceva nu prea știi ce să faci. După două replici, tu te rezumi la atac la persoană. Deh, asta poți tu să faci, atâta faci! Cum altfel să te întîmpin, la o așa atitudine?

Și-ți mai arăți și marea ignotanță, cititorule de cărți scrise de Socrate! :D

Editat de Vriies
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dragi prieteni,

 

" Lucrati dupa Legile Intelepciunii si metodele Iubirii," - Maestrul Peter Deunov

Foarte bine spus. Dar ce te faci când ești atacată?

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Foarte bine spus. Dar ce te faci când ești atacată?

 

" Fa-ti griji pentru constiinta ta, nu pentru reputatia ta. Constiinta este ceea ce esti tu, reputatia este ceea ce gandesc ceilalti despre tine. Iar ceea ce gandesc ceilalti despre tine este problema lor." - Charlie Chaplin

Moduri de-a te proteja:

1. Umorul (bancuri, glumite,  rasete cu lacrimi daca se poate...)

2. Muzica (cantatul, dansul, ascultatul)

3. Rugaciunea/ Meditatia/Contemplatia

4. Sportul

5. Dragostea

6. Canalizarea gandurilor catre Frumos, Prietenie, Iubire, Admiratie, Pace, Liniste, Seninatate s.a.m.d. 

7. Natura

8. Respiratia constientizata 

(si mai sunt multe modalitati)

Apropo, se spune ca "Gandul la Frumos"  ne indica intotdeauna drumul catre Adevar, fiind un important remediu pentru tot.   

Editat de LuciaD

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ah, bine, să vedem dacă vei răspunde cu același umor și muzică, în eventualitatea în care cineva te-ar ataca. 


Ok, hai să trecem peste...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Ok, hai să trecem peste...

Da. 

"Uita-te in urma cu iertare, inainte cu speranta, in jos cu compasiune si in sus cu recunostinta." - Zig Ziglar

 

In filmul "Ultima Legiune"(cred ca de-aia l-am si vazut), apare la un moment dat o replica exceptionala, pe care am retinut-o,data de garda lui Caezar Romulus :

 

" Totul se intampla cu un scop anume."

Editat de LuciaD

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

(...) 

Zeii chiar existau.

(...)

Bravo, Lucica, ai prins şmecheria, pe lângă care a trecut fără să o observe până şi marele maestru mr. Vriies.

Aşa e! Pentru oamenii acelor timpuri zeii chiar au existat! Pentru ei zeii erau la fel de reali cum te văd şi cum mă vezi!

Acu... eu nu sunt chiar aşa de sigur că ai înţeles şmecheria atât de simplu, fără nici o implicaţie mistică, dar oricum, ai pus punctul pe "i".

Şi da, este o mare pierdere uitarea lumilor de mituri, poveşti şi credinţe (din care ne-au mai rămas doar nişte firimituri), dar nu avem ce face. Aşa sunt zeii, te lasă cu ochii-n soare şi mor...

 

Nae Tractoristu

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bravo, Lucica, ai prins şmecheria, pe lângă care a trecut fără să o observe până şi marele maestru mr. Vriies.

Aşa e! Pentru oamenii acelor timpuri zeii chiar au existat! Pentru ei zeii erau la fel de reali cum te văd şi cum mă vezi!

Acu... eu nu sunt chiar aşa de sigur că ai înţeles şmecheria atât de simplu, fără nici o implicaţie mistică, dar oricum, ai pus punctul pe "i".

Şi da, este o mare pierdere uitarea lumilor de mituri, poveşti şi credinţe (din care ne-au mai rămas doar nişte firimituri), dar nu avem ce face. Aşa sunt zeii, te lasă cu ochii-n soare şi mor...

 

Nae Tractoristu

Două chestii te-aș întreba:

1. Cum adică, „Aşa e! Pentru oamenii acelor timpuri zeii chiar au existat! Pentru ei zeii erau la fel de reali cum te văd şi cum mă vezi!”?

Cum adică, erau reali? 

2. De ce folosești sintagma „marele maestru mr. Vriies”, când știi foarte bine că și eu voi lua notă de asta? Doar așa, ca să-mi arăți disprețul tău suveran? 

În fine, de vină e naivitatea mea. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Draga domnule Vriies, nu pot sa nu observ ca ati mentionat de 3 ori cartile scrise de Socrate, ceea ce ma face sa cred ca n-ati inteles umila mea ironie.

 

Promit ca pe viitor voi incerca sa ma abtin.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×