Sari la conținut
Forum Roportal
JokerulNebun

Despre dumnezeu si orice forma de credinte.

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

 

"Nu ati ajuns sa disperati indeajuns."

Diud, in momentu in care pierzi tot, nu te mai atinge nimic. Ceva cu adevarat traumatic te maturizeaza pana in punctul in care lasi de la tine.

In schimb, un om care nu prea a trecut prin viata incearca sa amplifice orice cacat minuscul pentru a-si justifica existenta cacacioasa.

 

Off, chiar trebe sa explic fiecare reply cu alt reply? Nu vreau sa vorbesc despre mine, vorbesc despre subiectul in sine ... eu sunt doar un exemplu marunt si fara importanta ... chestia asta se intampla peste tot, ca li se intampla adultilor si ei cred ca s-au maturizat si de-asta nu-i afecteaza nu e adevarat, ei doar s-au obisnuit cu situatia si se mint singuri ... acum spunand toate astea, ce mi se intampla mie doar lucruri nasoale sau tot asa e doar un exemplu marunt, sunt oameni si mai si, si multe alte sute de exemple, nu e vorba doar de logica aici .... si totusi de ce se intampla toate astea? Pentru ca traim intr-o lumea frumoasa creata de dumnezeu ... ma pis pe ea de lume si pe el de concept fals.

 

 

Acum revenind la ce ti-am citat mai sus...  esti tu sigura ca din ce moment ce pierzi tot nu te mai atinge nimic? Esti tu sigura ca maturitatea are legatura cu suferinta+accepta?(pentru ca de asta ai vorbit) ... In schimb la ultimul fraza iti dau dreptate da nu e vorba doar de trecut prin viata, e vorba de maturitate ... 

 

SI totusi iar intelegi gresit, nu am incercat sa amplific nimic in reply-ul de mai sus, am vrut doar sa fac cat mai inteles de ce am facut acest subiect.

 

 

Am dreptul sa deschid un subiect despre orice, ca e pierdere de timp sau nu poate pentru mine e important, sau poate am o inteintie ascunsa, oricare ar fi motivul e dreptul meu si mi-l asum.

Editat de Jokerul_Intelept.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

BA DA!

 

NU AI DREPTATE!

 

DOAR EU AM!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Acum revenind la ce ti-am citat mai sus...  esti tu sigura ca din ce moment ce pierzi tot nu te mai atinge nimic? Esti tu sigura ca maturitatea are legatura cu suferinta+accepta?(pentru ca de asta ai vorbit) ... I

 

Da, sunt. Si nu ca nu te mai atinge nimic, neaparat. Dar nu mai pui atata emfaza pe maruntisuri.

Si de ai norocul de a da de astfel de oameni, ii poti intreba.

  • Upvote 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asta si caut , un argument valid cum ca dumnezeu exista,

 

Nu exista, nu mai cauta. Au mai cautat si altii, in inconstienta lor. Pana la urma credinta nu e rationala, de la cine astepti argumente valide? Nimeni nu detine adevarul absolut. (truisme, son)

Deci nu mai cauta, ca nu exista. Nimeni nu o sa ti le dea, o sa-ti prezinte doar versiunea lor a povestii, tu o s-o tii pe-a ta, ei pe-a lor, o sa va certati, o sa-ti pierzi prietenii si-o sa fie nasol.

 

PS. Da' te framanta subiectul, tu de fapt VREI sa crezi, dar nu gasesti pe nimeni sa te convinga. Daca erai ateu convins sau daca te durea in cur de dumnezeu, iti bagai pla si iti vedeai de treaba ta, de viata ta, de lucruri concrete, pipi, caca, papa, somn, futai, astea. Dar pe tine te roade daca exista dumnezeu sau nu. Ceea ce iar e nasol, ca o sa te roada pana o sa te dai cu capu' de pereti. Dupa care o sa-ti treaca. Acuma e varsta intrebarilor existentiale. Good luck with that. Iti recomand religia baha'i.

 

Sa stii ca nu ai descoperit tu gaura de la covrig, subiectul asta s-a dezbatut de alti 29384 de useri inaintea ta pe alte 19283574 de topicuri.. sa vezi certuri, scuipati si flegme ce-si dadeau. Crezi ca poti sa te ridici la inaltimea lor cu topicul asta? :haha:

Editat de Amarena
  • Like 1
  • Upvote 7

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut  :P

 

Am avut o dezbatere acum cateva zile cu niste prieteni de-ai mei despre Ateism, Dumnezeu si alte chestii.

 

 Iar ei imi spuneau ceva de genul .....

Doar atat puteau sa zica prietenii tai? Slabut, slabut. Cam firave argumente. Sa vezi ce discutii se purtau pe aria de religie de pe roportal in vremurile bune...

Editat de Enki
  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Astea-s bazaconii, nu exista domnezeu, nu exista rai sau iad, si-s miliarde de motive pentru care zic asta, daca marele Mos vede post-ul meu sa-si faca cont pe forum si sa vina cu argumentele lui, pe care eu oricum n-o sa le iau in seama  :patsak: .

 

 

 

M**e doamne :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×