Sari la conținut
Forum Roportal
JokerulNebun

Despre dumnezeu si orice forma de credinte.

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salut  :P

 

Am avut o dezbatere acum cateva zile cu niste prieteni de-ai mei despre Ateism, Dumnezeu si alte chestii.

 

Ce ma enervat era faptul ca eu vorbeam cu ei si incercam sa le explic 'de ce' eu nu cred in NIMIC si NIMENI si totusi ei nu ma lasau sa-mi spun nici macar o propozitie ca interveneau cu argumentele lor fara sa-si astepte randul, acum revenind la subiect. ..

 

 

Eu NU CRED in dUmnezeu si in nici-o religie ,  multa lume imi spune 'atunci de ce exista biblia' - Am citit biblia si mi se pare o mare PROSTIE , de fapt una din cele mai mari, parca e o carte de colorat de clasa a1-a , biblia o fost creata ca sa starneasca frica in populatie, frica de dumenzeu,  de ce mi-ar fi mie frica de el daca nici macar nu exista? Adica chestia asta cu dumnezeu e doar o capcana, cand mori te stingi si nu mai existi, oamenii in general nu accepta realitatea neagra si se uita dupa cea pozitiva cea ce o mare prostie..

 

Oricum eu le spuneam lor "Daca exista dumenzeu de ce mai exista rau in lume? " Iar ei imi spuneau ceva de genul "Daca n-ar exista raul n-ai sti ce inseamna binele"

 

Eu: Ok ... dar dumnezeu e atotputernic nu?

Ei: Da

Eu: Atunci de ce nu ne-a introndus in codul genetic sa stim ce e ala bine si sa-l recunoastem sa-l respectam si tot asa fara sa mai existe rau, suferinta, disperare , durere si multe alte lucruri nasoale ... doar e atotputernic, nu poate face asta?"

 

SI ei incepeau sa devieze subiectul spunand lucruri "Nu conteaza, tu trebuie sa crezi orice ar fi" ... adica mai exact din lipsa de argumente si din cauza spalarii creierului se intorceau de unde au plecat .

 

Si mai o chestie ... Sa zicem ca POATE el ar exista ... ei bine chiar daca exista eu tot nu vreau sa cred in el ... pur si simplu nu am chef sa cred si sa respect pe cineva care ar crea o asemenea lume cand el e atotputernic si poate schimba asta .... asa ca exista ori nu exista pe mine tot nu ma intereseaza.

 

 

Careva vrea sa vorbim despre?   :gwerewolf:

Editat de Jokerul_Intelept.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mereu vom avea nevoia de a crede in ceva mai mare ca noi. Pentru ca suntem mici si neajutoriati. E ceva absolut normal.

Si ateii care se bat in piept ca nu cred in dumnezeu sunt la fel de cretini ca si crestinii aia dubiosi care vor sa omoare toti homosexualii si cred ca religia lor e suprema.

 

Is doua tabere extreme care se cearta de-ampulea doar de dragu de a se certa, fiindca oricum nu rezolva nimic.

Genu aia de oameni care vad doar alb-negru, fiindca pentru ei nu exista nuante de gri.

"Ah, nu-ti plac cercurile, ai? Futu-te-n gura de cubist!" 

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mereu vom avea nevoia de a crede in ceva mai mare ca noi. Pentru ca suntem mici si neajutoriati. E ceva absolut normal.

Nu o sa accept asta niciodata.

 

Si ateii care se bat in piept ca nu cred in dumnezeu sunt la fel de cretini ca si crestinii aia dubiosi care vor sa omoare toti homosexualii si cred ca religia lor e suprema.

Sa lasam ateismul la o parte ... e vorba de Dumnezeu si daca el e atotputernic si poate face orice , atunci de ce nu face?

 

 

Is doua tabere extreme care se cearta de-ampulea doar de dragu de a se certa, fiindca oricum nu rezolva nimic.

Mereu o sa existe Contradictii intre oameni, specia noastra nu se poate intelege, alt aspect negativ al lumii create de Dooomnezeu.

 

Si p.s.: Unora le e frica sa accepte adevarul pentru ca lipsa de credinta duce la frica .... doar odata ce ajungi la un nivel de disperare mai mare poti accept latura negativa si realitatea cruda.

 

Genu aia de oameni care vad doar alb-negru, fiindca pentru ei nu exista nuante de gri.

"Ah, nu-ti plac cercurile, ai? Futu-te-n gura de cubist!"

Daca mai scri ceva adu argumente concrete ca sa le pot intelege si sa aiba legatura cu discutia.

Ca oamenii sunt optimisti sau pesimisti sau melancolici sau nu stiu cum nu are legatura cu a vorbi despre ideaia in sine, de 'Dumnezeu'.

 

Deci sa lasam Modul de gandire si logica oamenilor la o parte si sa ne concentram pe ideia de dumnezeu daca ai destul curaj sa vorbesti despre asta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu o sa accept asta niciodata.

 

 

E problema ta. Nu-mi pasa.

 

Sa lasam ateismul la o parte ... e vorba de Dumnezeu si daca el e atotputernic si poate face orice , atunci de ce nu face?

 

Am stabilit deja ca nu crezi in dumnezai. Ce rost are sa vin cu argumente de moment ce tu oricum nu le vei accepta?

Esti setat pe faptu ca ai dreptate. La fel ca si crestinii pulii.

 

Daca mai scri ceva adu argumente concrete ca sa le pot intelege si sa aiba legatura cu discutia.

Ca oamenii sunt optimisti sau pesimisti sau melancolici sau nu stiu cum nu are legatura cu a vorbi despre ideaia in sine, de 'Dumnezeu'.

 

Deci sa lasam Modul de gandire si logica oamenilor la o parte si sa ne concentram pe ideia de dumnezeu daca ai destul curaj sa vorbesti despre asta.

Avea legatura cu discutia. daca n-ai inteles, iarsi e problema ta. Nu-mi pasa.

Si nu-i vorba de curaj. Ma doare-n pla de relegii si alte bazaconii, ca sa intelegi de unde vin.

Mi se pare doar o tampenie sa te caci pe tine cu faptu ca nu crezi in vreo entitate, la fel ca veganii aia care se caca pe ei ca is vegani.

Esti ateu? Bravo pulai, da' nu ne pasa. Stai jos. 

 

E valabil si pentru crestini, vegani, vegeterieni, vaperi si ce cacat mai vrei tu.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stai linistita ca nu ma pui jos asa repede :P

 

Asta si caut , un argument valid cum ca dumnezeu exista, un argument pe care sa-l pot accpta si respecta, si nu sunt setat pe faptul ca am dreptate sunt setat pe faptul ca nu am nici-o credinta, exact ca prietenii mei dupa ce am vorbit cu ei , prima oara incercau sa ma convinga doar prin simplu fapt 'ca ar trebui sa cred fara sa ma gandesc' dupa care 'mie nu-mi pasa daca tu crezi sau nu'.

 

De fapt ai comentat fara nici-o insemnatate la subiect, doar sa-mi spui ca tie nu-ti pasa dar mie nu-mi pasa daca-ti pasa sau nu pentru ca nu de asta am deschis subiectul :)

 

Iar la 'avea legatura cu discutia' Ba nu avea, tu expuneai diferite moduri de gandire non-logice care au legatura cu 'daca esti setat pe ceva si nu mai crezi nimic degeaba vorbim' eu ti-am zis sa nu mai incluzi ateismul in discutie, pentru ca ateismul e insusi o religie , nu ma intereseaza de adeism si de nici-o religie, ma intereseaza de dumnezeu si caut argumente pentru PRO/CONTRA cea ce nu am vazut ca ai fi spus vreo ceva despre asta.

Editat de Jokerul_Intelept.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da de ce-ai patit pustiu de nu crezi?

Te-a parasit gagica?

Ti-a baut tata banii de alocatie?

Nu ai primit destule puncte de reputatie?

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Omule, tu pricepi ce zic io aici?

O dezbatere cu tine pe tema asta nu-si are rostu'.

 

Pentru ca daca ar veni unu' cu un argument bun, ai posta cacaturi despre stiinta sau mai stiu io ce. Adica nu l-ai accepta, ca sa intelegi.

Daca ar veni unu' cu aceeasi gandire ca a ta, v-ati face laba in cerc.

 

Ar fi o irosire de timp si pixeli,

 

Si nu am ce argumente pro-dumnezau sa-ti aduc, fiindca nu cred in asa ceva. 

 

Serios acuma, chiar asa tare te plictisesti?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da de ce-ai patit pustiu de nu crezi?

Te-a parasit gagica?

Ti-a baut tata banii de alocatie?

Nu ai primit destule puncte de reputatie?

 

Chiar daca ma iei de sus iti permit ca oricum creca-s un pusti pe langa tine.

 

Ok, faptul ca nu cred sau daca exista nu vreau sa cred vine din 2 puncte de vedere ale mele.

 

1) Ce-am observat si vazut ca se intampla in lume, atat in pe plan global cat si celor apropiati mie.

2) La mine, in viata mea ... nu ca i-as da multa importanta vietii mele dar cel putin trecutul ma ajuta sa iau decizii asa ca sa incepem :P .

 

 

N-o sa va spun prea multe lucruri dar sper sa intelegeti mare parte.

 

Va zic la 2 prima oara.

 

Incepem cu copilaria mea :D ... 

 

- Toata viata am trait cu un tata alcolic frustrat care ma injurat toata viata si mia facut o copilarie nasoala :( deci pot sa spun ca aveam unele seri cand vineam de la scoala si mi-era frica sa intru in casa ca poate ma bate pe simplul fapt ca el e beat si nervos ... maicama e vai d capu ei creca are si probleme cu capu era genul ala hiper-energetica care parca mai avea 2 zile si murea si pana acum sincer simt ca nu am avut niciun parinte care m-a iubit sau macar sa-ncerce sa-mi arate asta, doar ura, nervi si frustrari din parte amandurora.

 

- La scoala mereu am fost cel mai prost, nu ma refer la invatat , ma refer la faptul ca toti se luau de mine, nu va faceti idei gresite nu am nimic cu fostii mei colegi din generala, pur si simplu mereu am simtit ca am stat acolo pe langa ei si m-am simtit ca un ciudat, ma bateau, ma scuipau , cand vinea pauza dintre ore parca imi era frica :{ - nu mi-a placut copilara mea de loc.

 

 

Adolescenta:

- O murit bunicamiu, singura persoana care siimteam ca ma iubeste cu adevarat, acu Dumnezeu mi la luat, de fapt simt ca asta e singurul lucru care l-a facut dumnezeu pentru mine, sa mi-l ia bunicamiu ... mai recent o murit si al doilea meu bunic cel din partea tatalui da de el nu-mi pasa prea mult.

 

- Mai nou mi-am rupt si o mana da nu va ingrijorati ca nu e grav, doar ca nu pot sa muncesc prea mult munca fizica ca simt ca-mi plesneste oasele din mana.

 

- In dragoste cu femeile nu cred, dragostea pentru mine inseamna sa ai o legatura foarte puternica cu o persoana, o legatura care te face sa vezi cu pasiune si respect persoana din fata, nu am avut parte de asa ceva niciodata, si ma refer ca eu nu iubit niciodata o fata, nu-s gay imi plac femeile da pur si simplu nu cred in dragoste.

 

Lasand povestea la o parte am avut o parte in viata mea cand ma gandeam ca urasc prea mult ca vad prea mult in negru si ca nu-mi place nimic in viata asta ... am stat si ma gandeam ca-s prea negativ si ca ar trebui sa fac o schimbare asa ca am incercat sa fac lucruri noi ... sa ma fortez sa-mi placa ceva .. si nimic , simteam ca ma prefac simteam ca ma mint singur, asta-s eu , nu-mi place nimic si urasc multe lucruri.

 

Pentru mine un concept frumos si pur ca Dumnezeu nu exista, el a creat lumea iar pentru mine e pe de parte frumoasa si 'pura' viata , sincer cateodata am impresia ca traiesc in iad.

 

Singurul motiv pentru care nu ganditi ca mine e din cauza ca nu ati ajuns sa disperati indeajuns de mult.

 

Lasand astea la o parte, stiu ca sunt solutii, spre succes, spre o viata mai buna, se cheama LUPTA .. dar pana mea , daca dumnezeu e tatal nostru si ne iubeste adica de ce ne pune sa luptam cand el e atotputernic si poate schimba totul?  Ca sa nu mai zic ca sunt oameni care mor, sau care le mor persoane dragi,  pe mine ma plictisesc tare filozofiile astea ale oamenilor despre dumnezeu, nu cred in nimic si cu asta basta, daca altul vrea s-o faca, e treaba lui ca vrea sa se minta.

 

 

Dar oricum vreau sa continuam subiectul :)

 

Pentru ca daca ar veni unu' cu un argument bun, ai posta cacaturi despre stiinta sau mai stiu io ce. Adica nu l-ai accepta, ca sa intelegi.

 

 

TU nu intelegeti, ti-am zis ca am sa-l accept daca e destul de bun

Editat de Jokerul_Intelept.
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Io am impresia ca defapt vrei sa vorbesti despre situatia ta, si nu despre dumnezeu.

 

Si acuma, nu vreau sa fiu aiurea sau gen, da' genu asta de copilarie e des intalnita. 

 

"Nu ati ajuns sa disperati indeajuns."

Diud, in momentu in care pierzi tot, nu te mai atinge nimic. Ceva cu adevarat traumatic te maturizeaza pana in punctul in care lasi de la tine.

In schimb, un om care nu prea a trecut prin viata incearca sa amplifice orice cacat minuscul pentru a-si justifica existenta cacacioasa.

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Chiar daca ma iei de sus iti permit ca oricum creca-s un pusti pe langa tine.

 

Tu ai inceput primul, cand ai scos limba.

Dar oricum, mersi de intelegere.

 

Eu sunt de parere ca, daca nu crezi in ceva, ignori acel ceva, eviti activitati sau oameni care au legatura cu acel ceva. Activitati, cum ar fi, deschiderea de topice pe tema decenucredeuinceva.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×