Sari la conținut
Forum Roportal
Fiero

Ce ii face pe unii oameni sa fie de neinlocuit?

Postări Recomandate

Se spune ca nimeni nu e de neinlocuit, totusi, sunt oameni pe care ii intalnim de-a lungul vietii noastre (iar unii intalnesc mai multi, altii mai putin, altii deloc, depinde de norocul fiecaruia), care isi lasa amprenta asupra noastra si care, in ciuda trecerii timpului, raman vii in amintirea noastra si, de fiecare data, ne amintim de ei cu placere. Se intampla, de asemenea, daca viata ne desparte de ei, sa le simtim lipsa si sa ne dorim sa avem posibilitatea sa ii reintalnim si sa retraim alaturi de ei momentele de alta data, pt. ca, desi am putea face aceleasi lucruri alaturi de altii, nu e la fel.
Deci, ce ii face pe acesti oameni sa fie atat de speciali?

 

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Deci, ce ii face pe acesti oameni sa fie atat de speciali?

 

Vulnerabilitatea noasta de moment. Undeva, candva, ne-am intersectat si au umplut-nu conteaza cu ce-(cu un sfat, un zambet, o incurajare, un sarut...) un gol al nostru. Numarul "specialilor" ar fi mult mai mare, daca nu ne-am schimba pe parcurs.(demonstratia ca nimeni nu este de neinlocuit). 

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce ii face pe unii speciali?

 

Amintirile pe care le ai cu ei. Acea energie-amprenta care se hraneste mai tare si straluceste mai tare in prezenta persoanei, locurilor, mirosurilor, etc.. familiare

 

Pe de alta parte, unii oameni raman pur si simplu frumosi, sau , in timp devin si mai frumosi. Or, frumusetea e o chestie relativa. Subiectiva.Tine de compatibilitate.

 

Simti ca unii oameni te inteleg mai bine decat altii.

Editat de Stu'
  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 Da. Unii sunt speciali pt intelepciunea lor, pe care nu o gasesti decat foarte rar (de exemplu, bunica mea. Ea este intr-adevar de neinlocuit, cel putin pana in momentul asta al vietii mele).

Altii sunt speciali pentru ca, asa cum zicea Stu, se naste  o chimie, o intelegere reciproca, aveti acelasi fond interior, aceleasi simtiri, te oglindesti in el/ea si invers.

 

Pe de alta parte poate e si greu, dupa ce ai avut o persoana speciala in viata ta, prieten, ruda, orice-ar fi fost, sa incepi sa mai cauti in oameni lucrul respectiv, ca sa inlocuiesti acea persoana. Si atunci e mai usor sa spui despre el/ea ca e de neinlocuit.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Numai la cei nascuti cu talente speciale ma pot gandi, Napoleon, nimeni n-a incercat sa-l imite inca!!! .... pictori, sculptori, cantareti, savanti, chimisti, chirurgi, nu sint multi. 

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Napoleon nici macar nu a fost un bun strateg.

A castigat din cauza prostiei si ghinionului pe care le-a suferit adversarul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt trei ipoteze : impactul emotional , imposibilitatea de a intalni oameni deosebiti la tot pasul si nevoia umana de a evolua si de a imprima in sufletele lor ceva ce ii depaseste dar pe care il pot admira sau iubi cu adevarat!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Unii oameni sunt de neinlocuit deoarece ating o coarda in noi, ne fac pe noi sa ne simtim speciali, sa fim mai buni, ei vad frumosul din noi, care rezoneaza cu frumosul din ei.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×