Sari la conținut
Forum Roportal
APope

Ce ar trebui sa fac mai departe?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salutare,

E primul post aici si sper sa-mi lasati parerea voastra despre problema care am descris-o mai jos.

 

Pentru inceput cateva date despre problema:

-eu 36 ani, ea 27 ani,

-eu roman, ea italianca si suntem amandoi colegi la un curs de limba straina.

 

Pot sa spun ca am remarcat aceasta persoana chiar din prima zi, dar nu am luat-o in seama.

In primele 3 saptamani de la inceperea cursului mi-am dat seama ca ea are unele mici probleme legate de noua limba (citit si pronuntat). Eu avand ceva mai multe cunostinte despre limba ce urmeaza s-o invatam, si ceva cunostinte de limba, m-am gandit ca nu ar fi o idee rea sa incerc s-o ajut (daca eram eu intr-o situatie asemanatoare, eram foarte bucuros de ajutorul primit).

Am inceput sa vorbim mai mult, in pauze, dupa orele de curs, chiar si pe chat.

Apoi am hotarat ca ar fi mai bine pentru ea sa incercam sa repetam in timpul liber.

Am stabilit prima intalnire de studiu intr-o duminica, intr-o cafenea in care am stat vreo 4 ore in care am vorbit 30% despre limba si curs si 70% despre noi.

La prima intalnire am remarcat faptul ca mai mereu ma atingea, se juca cu mainile mele, chiar isi punea palma peste palma mea cand ii aratam ceva, zambea foarte mult, etc.

La plecare am condus-o cca. 1km , iar pe timpul plimbarii tipa ori ma lua de brat, ori isi baga mana in buzunarul meu unde aveam si eu mana, iar cand vroiam s-o prind de mana isi tragea mana afara...apoi dupa cateva minute aceleasi gesturi se repetau.

Apoi a urmat o saptamana de studiu in clasa, seara mai vorbeam pe chat, faceam temele impreuna...iar ea printre altele imi spunea ca vrea sa fim amici, nimic mai mult.

Apoi a urmat in urmatoarea duminica o noua intalnire pentru studiu, culmea ca ea si-o uitat acasa materialul de studiu, i-am zis: e ok, am eu carte si caiet la mine (eu venisem pregatit pentru studiu).

Am mers tot in aceeasi cafenea, era plina, nici o masa libera si am hotarat sa mergem sa ne plimbam.

Am mers intr-un loc frumos, de unde se putea vedea panorama orasului si unde puteai sa stai sa te relaxezi. Acolo ne-am asezat pe o banca, am mai povestit, ea se tot ingramadea in mine de frig, eu am cuprins-o cu ambele maini...

Ea era foarte interesa de trecutul meu (cea mai importanta relatie), si ne-am povestit fiecare ceva din trecut. Cand a inceput sa povesteasca despre fostul ei au inceput sa-i dea lacrimile...

Am schimbat starea de spirit cu cateva glumite, joculete, poze...apoi la un moment eram foarte apropiati, si o simteam ca vrea sa ma sarute...apoi dupa o perioada scurta de "hipnotizare" cu capul a urmat si un mini-sarut...apoi brusc s-a "trezit".

Pfoaii, ce a facut! Nu trebuia, noi suntem amici, si nimic mai mult! zice ea.

Apoi am condus-o din nou pana aproape de casa ei si pe drum am mai vorbit despre altele, chiar si despre Valentine's Day. Ea mi-o zis ca o sa stea acasa, ca nu are cunostinte si nici cu cine sa iasa...

Sincer, atat am avut nevoie ca m-am pus pe organizare. I-am pregatit ceva, nu i-am zis nimic pana in seara de 14, am zis s-o surprind, sa ii fac o surpriza. Clar planul nu mi-o reusit ca nu am reusit s-o scot din casa...in fine, cadoul i l-am dat a doua zi, si ca sa-l primeasca a trebuit sa ma conduca si ea pana unde aveam masina...a acceptat, desi nu stia nimic.

Cred ca a ramas cu o impresie buna, tot intr-una imi zice ca suntem amici, ca ei ii place timpul petrecut cu mine, se simte bine cu mine etc, etc,

Apoi in seara de 15 ea imi scrie sa mergem in oras sa mancam ceva...eu ii zic ca nu , e prea tarziu , am teme de facut....si ii spun ca putem stabili pentru alta zi, de ex pentru seara de 16.

A ramas stabilit asa, am mers, am asteptat-o aproape de casa ei, apoi am mers impreuna la un McDonald's, am mancat ceva, am facut temele pentru curs impreuna, am mai povestit (pot sa zic ca au fost aceleasi gesturi repetate, dar la o intensitate mai mica, plus ca eu mai imi trageam mainile din cand in cand...), apoi a zis sa mergem sa ne plimbam cu masina putin.

Ne-am oprit intr-un loc, am mai povestit, apoi iar ne-am apropiat, aceeasi hipnotizare....la inceput nu a vrut sa ne sarutam ca suntem amici....apoi s-a intamplat si pot sa zic ca a fost destul de intens...probabil daca aveam mai mult timp si nu trebuia sa merg la munca...va scriam mai multe ☺

Apoi intr-un final am condus-o catre casa, ne-am mai sarutat...si apoi a trebuit sa merg la munca.

De cand ne-am despartit pana azi la scoala nimeni nu a zis nimic...chiar am observat in primele 2 ore ca nici nu se uitat la mine deloc, apoi in pauza am intrebat-o daca e ok, mi-o zis ca se simte putin aiurea, ca ii trece in 2-3 zile. Dupa curs am condus-o iar putin...apoi am mai vorbit cateva minute si ne-am despartit cu un simplu Ciao!

 

Adevarul este ca imi place fata asta, mi-o picat cu tronc...si nu stiu cum sa procedez mai departe.

Am 3 variante:

1. Desi mi-o spus ca are prieten care e in Italia, si care posibil sa aibe si el prietena, ea tine la tipul ala...eu m-am gandit sa ma comport cu ea asa cum sunt eu (ii acord atentie, glume, o iesire, ajutor, etc.) si sa insist mai mult la ea, sa ii arat ca ce are aproape ea e mult mai important, si aici ma refer poate si la un ajutor, sau altceva....

2. Desi i-am aratat cam cum sunt eu, poate ar trebui sa-i spun ca relatia asta de amicitie ma afecteaza, ca pana la urma un el si o ea singuri, nu pot fi amici...

3. Sa pun o frana, sa fiu mai indiferent cu ea, sa incep sa o refuz la unele chestii.

 

Sper sa nu va plictisiti de text, si astept parerile voastre.

 

Multumesc anticipat!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

   Daca doresti sa te culci cu ea si esti un jucator, poti sa incerci. Dar din ce vad, nu esti un jucator, te implici emotional prea mult.

   Daca doresti ceva mai mult nu are sens, situatia ei este ambigua, transmite semnale contradictorii, este foarte fluctuanta emotional.

   Mai poate exista situatia in care se joaca si isi incearca puterea seductiva pe tine...

   Retrage-te din chestia asta, inainte sa te implici prea mult. Tipa are prieten, ti-a spus ca vrea sa fiti doar amici, dar se joaca cu mintea ta.

   Nu-i mai permite sa te joace. Nu detii controlul situatiei si sa nu crezi ca ea nu vede asta.

   Situatiile astea in care cei doi nu vin de pe pozitii de egalitate, situatiile neclare, cu alti parteneri care sunt pe nu stiu unde, fluctuatiile emotionale ale femeii nu duc la nimic bun. Detaseaza-te de aceasta persoana si vezi-ti de treaba, parerea mea.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

APope, orice relatie interumana are nevoie de o baza solida pentru a se dezvolta intr-un mod sanatos. O relatie se dezvolta in timp, caramida cu caramida, si la cit de intensa a fost prima voastra intilnite ai avea senzatia ca in jumatate de an ar trebui sa fiti casatoriti, insa in 99,99% din cazuri nu se intimpla asta.

 

Poate chiar are o relatie complicata cu prietenul ei si/sau poate se joaca cu tine ... e greu de spus, dar (asa cum a spus si Colin) cel mai indicat ar fi sa te retragi pentru ca e ceva putred in Italia :P

 

Nu accepta sa ajungi in situatia acestui pui de antilopa: http://www.dailymail.co.uk/news/article-2131060/Leopard-plays-baby-antelope-South-African-bush-happy-ending.html

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca m-ati spart!

 

Vorbiti de parca fiecare relatie este facuta sa fie pe viata. Sunteti barbati, nu aveti si voi un spirit de aventura, de no matter what? Ce sa zic, v-a ranit cate una acu' 100 de ani si de atunci suflati si-n iaurt. Relatiile tin atat cat tin, ce se alege din viata daca traiesti tot timpul cu drobul de sare deasupra capului. Ce ma 'nervati! 

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Adevarul este ca imi place fata asta, mi-o picat cu tronc...si nu stiu cum sa procedez mai departe.

 

Chiar nu stii cum se procedeaza cu o femeie "hot" pentru love??? 

Unde-o fi instructiunile????

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E o moda sau mi se pare mie ca barbatii mai nou sunt niste pussy? Se plang toata ziua, cer sfaturi, sunt nesiguri, sufera din te miri ce... reveniti-va si fiti din noy barbati!

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca asta suna si femeilor.

Ei sa fie barbati, ele sa fie barbate.

Ca doar a fi barbat e cel mai minunat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Voi aveti

Hai ca m-ati spart!

 

Vorbiti de parca fiecare relatie este facuta sa fie pe viata. Sunteti barbati, nu aveti si voi un spirit de aventura, de no matter what? Ce sa zic, v-a ranit cate una acu' 100 de ani si de atunci suflati si-n iaurt. Relatiile tin atat cat tin, ce se alege din viata daca traiesti tot timpul cu drobul de sare deasupra capului. Ce ma 'nervati!

 

Nu orice sfat se potriveste fiecarui om deoarece nu toti barbatii sint niste brute insensibile, incapabile sa aiba sentimente. De la o virsta inveti sa te cunosti pe tine insuti si sa iubesti cu intelepciune. Americanii au o expresie pe care eu o gasesc foarte inteleapta: "don't stick your dick in crazy".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

     Am citit chiar aici pe forum despre o persoana de sex feminin care se plangea ca barbatii vor sa se casatoreasca... Ca doresc sa stie daca femeia are intentii serioase si asta inca din faza incipienta a relatiei. Cu cateva luni in urma, asta mi s-ar fi parut hilar si funny. Acum, dupa cateva luni pe care le pot numi cele mai mizerabile din viata mea, nu mi se mai pare hilar, nici funny.

     In sase luni de zile, ca sa eviti o suferinta care nu va ajuta la nimic, ori te casatoresti, ori te desparti. Alta cale nu inseamna decat irosirea unor energii, durere, frustrare si eventual compromiterea altor relatii, pentru ca vii cu asa o incarcatura negativa din cauza unei astfel de relatii toxice... si nu reusesti sa mai ai incredere.

     Pentru ca, sa fim seriosi, femeia care se plange cat a suferit din cauza unui partener "care nu o intelege", dar nu trece luna si este cu altul, minte cu nerusinare... daca era atat de traumatizata, avea nevoie de timp sa se vindece, daca nu are nevoie de acel timp, toata relatia a fost un teatru bine jucat...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×