Sari la conținut
Forum Roportal
sorinaa

Caine intoxicat

Postări Recomandate

Buna ziua, v-ati confruntat pana acum cu un caine intoxicat cu otrava de sobolani ( soareci )? Ati reusit sa-l salvati?

 

Pe mine ma  intereseaza mai mult cum sa-l protejez in viitor de asa ceva, avand in vedere ca otrava de sobolani este apetisanta si se poate arunca peste gard fara probleme. Eu am reusit sa-mi salvez cainele, dar nu as mai vrea sa treaca vreodata prin asa ceva.

 

Multumesc daca impartasiti cu mine experientele voastre de acest gen. :shifty:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Este cam dificil cand sta singur in curte 8-10 ore. Este tentat sa manance tot ce gaseste fiind probabil perioade lungi cand nu a avut ce manca. L-am luat de pe strada. Este un supravietuitor si un luptator.

Nu prea am timp sa-l dresez eficient si efectul nu ar fi scontat fiind atat de mult singur. Stie ca nu are voie sa fure mancarea pisicii, ce gaseste pe jos sau sa scormoneasca la gunoi cand e cu noi, dar cand e singur, nu mai respecta nici o regula.

Antidotul a fost Vitamina K1, dar nu cred ca se poate da preventiv.

Nici macar efectele otravii nu se vad decat cand e prea tarziu...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Atentie! Aceasta nu este o metoda atestata, este doar o experienta personala, si rog sa fie citita ca atare. In caz ca nu corespunde regulilor forumului, rog stergerea prezentei postari!

 

 

Obliga-l sa bea putina apa. Nu o sa vrea la inceput. Apoi baga-l cu botul in lapte (laptele sa nu fie rece). Sau da-i cu seringa. Nici lapte nu o sa vrea, dar dupa ce va lua prima inghititura, va termina castronul in zero secunde. Apoi asteapta-te la putina mizerie caci va fi timpul sa vomite otrava. Apoi lasa-l intr-o zona verde, caci va vrea sa manance niste iarba, si asta doar el stie ce sa-si aleaga.

 

Asta e metoda cu care am salvat zeci de caini otraviti de la mine din  cartier si din sat de la bunici de la tara. Nu am mai aplicat-o de cativa ani, dar a functionat de fiecare data.

 

Stiu ca obligatul pare putin... fortat, dar daca nu-i bagi apa si lapte pe gat, el singur nu va bea. Niciun caine otravit nu vrea apa, majoritatea incep sa manance iarba, dar doar iarba nu ii salveaza.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Normal ca nu se da preventiv. Cum ar fi sa ii dai zilnik vit K, in speranta sa nu moara otravit? Doamne fereste! 

 

Nu am spus sa il dresezi tu, nici eu nu as putea sa fac asta cu ai mei. Sunt dresori specializati, nu dureaza si nici nu costa o avere. 

O alta varianta ar fi sa pui camere web. Daca nu conectate, macar la vedere... poate acest truc ii opreste pe criminali sa mai oraveasca caini. Macar frica de lege sa ii opreasca, daca constiinta doarme profund.

S-au amenajeaza-i un tarc. Unul departe de gard, acoperit si inchis, unde sa il lasi ziua sau cand este singur.

Asa il vad eu in siguranta.


 

Stiu ca obligatul pare putin... fortat, dar daca nu-i bagi apa si lapte pe gat, el singur nu va bea. Niciun caine otravit nu vrea apa, majoritatea incep sa manance iarba, dar doar iarba nu ii salveaza.

 

Si eu stiu metoda asta de la mama. Intre timp am aflat ca laptele nu este bun( face sa se absoarba mai repede otrava in sange). Apa cu sare am inteles ca este eficienta - provoaca voma.

Desigur, cel mai indicat este sa mergi imediat cu el la veterinar.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vitamina K1 nu se da preventiv, dar cainele unei prietene a primit Vit K1 ca urmare doar a unei suspiciuni de otrava. Chiar si daca nu ingerase, nu patea nimic. Desigur ca asta nu e o solutie decat cand suspectezi ca ar putea fi otravit.

 

Eliminarea otravii prin voma e o metoda buna la cateva ore de la ingerare, apoi daca intra in sange....degeaba.

 

Ideea cu camerele de luat vederi mi se pare potrivita. Mai descurajeaza putin. Si cea a tarcului departe de porti si garduri.

 

Multumesc !

 

Eu nu mi-am dat seama ca fusese otravit. II apareau edeme in diferite parti ale corpului, ca urmare a lipsei de coagulare a sangelui ( efectul otravii de sobolani ). S-a presupus ca a fost lovit de ceva, sau ca avea hernie...sau babestioza.

Ca idee, o simpla analiza de sange care arata timpul de coagulare a sangelui si daca este anemic ( piedere de sange interna) poate duce la un diagnostic corect in cazul acesta.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bine ca l-ai salvat. 

Sunt multi dementi pe lumea asta care omoara caini. I-as calca pe toti cu tancul, pe rand si aliniati ca micii pe gratar. 

 

Sa iti traiasca sanatos si sa te bucuri de el! Este norocos.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×