Sari la conținut
Forum Roportal
Vriies

Topic personal - între mister și revelație

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Acum 3 ore, Vriies a spus:

Ehe, nu știu ce amintiri ai tu, însă deja prin anii 1960 spectatorii nu ascultau nemișcați. Dimpotrivă, se mișcau și deja se dansa twist la greu. 

In Amerika, dar NU in Romania!!!  Am ajuns la Bucuresti si lumea urla dupa muzica lui Maria Tanase si altii din Muzica Populara.   Studentii din facultati erau convisi ca muzica din WEST/Occident est doar pentru INTELECTUALI, taranii nu-l pot intelege.  Am inca memoria excelenta, ca si auzul si vazul la distanta si functionez perfect.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Era normal ca lumea, pe vremea aia, să iubească melodiile lui Maria Tănase. Care cânta dumnezeiește. 

 

 

 

Mai erau și The Beatles...

 

 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 25 minute, Vriies a spus:

Era normal ca lumea, pe vremea aia, să iubească melodiile lui Maria Tănase. Care cânta dumnezeiește. 

NU in partile maghiare al Transilvaniei!!!  Ea nu era un "item" la Sighet nici pentru Romani si nici azi nu este!!!  

Eu am auzit de ea prin 1966 ca ne-au trimis din Bucuresti o servitoare pe functie de "Profesoara de Lucru de Mana si Gospodarie"  sa ne scoata din cap mancarea maghiara!!!

Nu intelegeam bine ce spune ca vorbea cu mare viteza, si se mira ca nu intrebam nimic, nu sintem curiosi de Bucuresti ... nici romancele locale n-o intelegeau deloc.

In Maramu' si azi este Muzica din Oas in fruntea muzicii populare, nu altii de la Bucuresti.  

O colega la Bucuresti tot ma freca, cum de nu cunosc cantecul  "Marioara de la Gorjiiii" si nu-i venea sa creada ca pe la noi deloc NU era cunoscuta interpreta sau muzica ei.  

 

 

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
25 minutes ago, The Unknown said:

NU in partile maghiare al Transilvaniei!!!  Ea nu era un "item" la Sighet nici pentru Romani si nici azi nu este!!!  

Eu am auzit de ea prin 1966  NU era cunoscuta interpreta sau muzica ei.  

 

Tu nu ești reprezentativă. Dacă n-ai auzit tu, nu înseamnă că alții n-au auzit și nu le-a plăcut. 

Mie-mi place Maria Tănase. Dacă ție nu-ți place e treba ta, însă te rog să nu mai continui pe acest topic cu minimalizările artiștilor români.

 

Mercic pentru înțelegere!

Editat de Vriies
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Un picuț de tristețe, oleacă de nostalgie, la pachet cu o melodie de-a lui Alifantis de când era el tinerel. Viața merge înainte...

 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eh, cine mai ascultă la ora asta Frumoaso cu ochi limpezi, Eternal Flame și Can The Can? 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eh, nu știu cum, dar îmi veni în minte melodia asta:

 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
15 minutes ago, Stu' said:

Vriiiiii

Dansam?

Oh, da. Cu tine oricând...

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×