Sari la conținut
Forum Roportal
Vriies

Topic personal - între mister și revelație

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

10 minutes ago, Stu' said:

individul din poza e barbat sau femeie?

Din ce văzui, aș înclina să cred că-i băiețel spre adolescență, gândindu-se, așa, în perspectivă, dacă pussy e un mit sau e aievea. 

https://www.youtube.com/shorts/CwKyR4BrPxo

Editat de Vriies
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt oamenii ciudați? Hai să vedem ce ne spuneau The Doors...

 

D

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cand te gandesti ca era nascut American, tac-su avea job de Amiral in armata americana si el expulzat/interzis din multe State Americane ... e trist.  Tocmai de aceea era adorat si acceptat de public orice prostie facea pe scena!!!   Parca era expulzat si din State, nu mai tin minte, dar nu cred ca de buna voie s-a exilat la Paris.   El inca este celebrat si deloc uitat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dincolo de viața lui personală, mie mi-a plăcut ca artist, interpret, compozitor, mă rog, tot tacâmul.

Jim Morrison - unul dintre cei mai buni în domeniu.

 

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asta-i prea tare!

 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mercic,

Ca jucător de șah, da, pot să confirm faptul că, el, calculatorul a ajuns să bată omul la șah! :laugh:

 

Aș avea o mică obiecție. Dan Farcaș i-a atrtibuit în mod greșit lui Democrit cugetarea: Totul curge (în greaca veche: panta rei, Πάντα ῥεῖ ). Aceasta îi aparține lui Heraclit sau cel puțin așa ne-a fost transmis. 

În rest, faine problemele pe care Dan Farcaș le-a pus pe tapet!

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mișto cum se cânta prin anii 1960. Der exemplu, iote, Chris Montez cu Let's Dance:

 

La fel de mișto, prin anii 1970 se cânta cam așa:

 

 

Prin anii 1980, ascultam:

 

 

Iar prin anii 1990 ascultam:

 

 

Bine, ascultam și altceva, io dădui doar câteva melodii.

 

Rămâne să mai vedem și după 2000 încolo...

Editat de Vriies
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cam prin 1963 la inceputul anului s-a auzit prima oara si la Campulung la Tisa,  Maramures, de cuvantul "twist" ca dans, dar nu se stia ce inseamna ca nici "engleza" nu se era un cuvant folosit deloc in vorbirea curenta, se auzea doar la Radio Vocea Americii, care era INTERZIS de comunisti.

Ungaria in radio ne-a descris cuvantul clar si de acolo am aflat totul ca este si numele unui dans si pasii exact cum se daneaza in America in cluburile frecventati de Negri, ca un alb care se respecta, n-ar fi indraznit sa se afiseze in fata negrilor sa-si atinga corpul cand danseaza dar e separat de partnera de dans.   Nimeni nu credea ca va reziste vremii aceste miscari oribile,    indecente si inacceptabile de societatea buna americana.   Nimeni nu voia sa fie atasat inafara salilor de spectacole de muzica negrilor din jungla, cam asa era reputatia muzicii si dansului oferit si de de Elvis Presley.  

Se vede si pe primul video cum spectatorii asculta nemiscati fara un zambet, pe urma-l aplauda ceva mai vesel decat la o inmormantare. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
22 hours ago, The Unknown said:

Cam prin 1963 la inceputul anului s-a auzit prima oara si la Campulung la Tisa,  Maramures, de cuvantul "twist" ca dans, dar nu se stia ce inseamna ca nici "engleza" nu se era un cuvant folosit deloc in vorbirea curenta, se auzea doar la Radio Vocea Americii, care era INTERZIS de comunisti.

Ungaria in radio ne-a descris cuvantul clar si de acolo am aflat totul ca este si numele unui dans si pasii exact cum se daneaza in America in cluburile frecventati de Negri, ca un alb care se respecta, n-ar fi indraznit sa se afiseze in fata negrilor sa-si atinga corpul cand danseaza dar e separat de partnera de dans.   Nimeni nu credea ca va reziste vremii aceste miscari oribile,    indecente si inacceptabile de societatea buna americana.   Nimeni nu voia sa fie atasat inafara salilor de spectacole de muzica negrilor din jungla, cam asa era reputatia muzicii si dansului oferit si de de Elvis Presley.  

Se vede si pe primul video cum spectatorii asculta nemiscati fara un zambet, pe urma-l aplauda ceva mai vesel decat la o inmormantare. 

Ehe, nu știu ce amintiri ai tu, însă deja prin anii 1960 spectatorii nu ascultau nemișcați. Dimpotrivă, se mișcau și deja se dansa twist la greu. 

 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×