Sari la conținut
Forum Roportal
Vriies

Topic personal - între mister și revelație

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Hei hei.

Ce nu fac, asta e problema mea.

Job, proiecte, sesiune, terapii, copil, ...si restul mai pe langa.

Am in plan sa calatoresc mai mult. Nu stiu cand, ca anul asta am anulat 3 iesiri din cauza racelilor. 

Dar am invatat sa ma relaxez si fac mai multa miscare chiar si cand e urat afara. Ca mai nou e mai tot timpul urat afara de toamna pana primavara.

Ah, da. Si mi-e vesnic dor de munti. Asta nu se schimba niciodata la mine. 

Tu ce mai mesteresti? ( pe langa frumoasele handmade uri) 

 

 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu mi-am luat o pauza de 2 luni, am mai citit, am urmarit niste seriale, acum meciurile de la Australian Open, si normal ca am si mesterit cate una alta, ca n-am stare altfel, dar no pressure. Am mai planificat niste vacante si cam atat.

Este bine daca te mobilizezi sa iesi din casa sa faci miscare indiferent de vreme. Eu nu reusesc sa fac din facutul miscarii un scop in sine pentru a iesi din casa, ies doar daca am de mers undeva, de intalnit cu cineva, de cumparat ceva. Si nu am o problema cu miscarea, am doar cu deplasatul fara un scop, ca altfel imi place enorm sa merg pe jos in ritm alert, si nu obosesc deloc, doar sa fie catre undeva stabilit cu un scop. (ma ajuta si castile cu muzica la urechi, recunosc ca daca mi le uit acasa nu prea mai am acelasi chef de mers pe jos):o:

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru mine miscarea zilnica ( fie ca e in casa, fie ca e afara), iesitul din casa cat mai zilnic posibil...au devenit o disciplina. Nu e musai ca imi place sau ca ma da timpul afara din casa...ci pur si simplu imi ajuta atat psihicul, cat si fizicul, sa functioneze optim. 

Mai ales ca stau zilnic cu nasul in carti si la calculator...am inteles greu proportia, dar mna, a facut parte din procesul de maturizare la mine. 

Tu consideri ca te misti suficient peste zi?

Editat de Stu'
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 17 minute, Stu' a spus:

Pentru mine miscarea zilnica ( fie ca e in casa, fie ca e afara), iesitul din casa cat mai zilnic posibil...au devenit o disciplina. Nu e musai ca imi place sau ca ma da timpul afara din casa...ci pur si simplu imi ajuta atat psihicul, cat si fizicul, sa functioneze optim. 

Mai ales ca stau zilnic cu nasul in carti si la calculator...am inteles greu proportia, dar mna, a facut parte din procesul de maturizare la mine. 

Tu consideri ca te misti suficient peste zi?

Nu ma misc nici un sfert din cat probabil ar trebui sa o fac. Dar in afara de faptul ca din cauza asta nu slabesc, nu ma afecteaza. Cu psihicul stau bine si fara miscare.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Psihicul poate ,,da pe din afara'' si prin alte metode, nu doar prin efecte cognitive si mai ales in timp.

Aveti mai multa grija de voi, atata va spun. Si eu am perceput foarte multa vreme ideea de miscare musai regulata cu faptul de a arata mai bine - ceea ce nu ma interesa in mod deosebit. Daca ma invata cineva ca nu asta e ideea, ci despre sanatatea mea ca un intreg - eram mult mai atenta la cat si cum ma misc. Nu spun sa tragi de fiare sau sa alergi zilnic, ci doar sa te misti corespunzator zilnic.Ajuta foarte mult inclusiv la sanatate, rabdare, odihna, memorie,  plasticitatea neuronala, preventia somatizarilor si escaladarea anxietatilor, concentrare, creativitate si buna dispozitie peste zi. La mine se resimte ff mult diferenta.

Editat de Stu'
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 hour ago, Rodica` said:

  

Lumea se mișcă sau nu, alea, alea, dar sex mai face? 

Aceasta-i întrebarea! Vorba lui Hamlet...

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
9 hours ago, Stu' said:

 

Si de aceea, uneori, cel mai inalt varf din Apuseni poate deveni un drum pana la luna.

 

 

Dacâ-i așa, atunci am și io șanse mari să ajung până la Lună în viața asta. :smile: :laugh:

Editat de Vriies
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
5 hours ago, Enki said:

Nu ma misc nici un sfert din cat probabil ar trebui sa o fac. Dar in afara de faptul ca din cauza asta nu slabesc, nu ma afecteaza. Cu psihicul stau bine si fara miscare.

Dacă trec prin București, vin io și-ți țin cronometrul. În câteva zile dai jos 5 kile, garantat. :laugh:

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×