Sari la conținut
Forum Roportal
Vriies

Topic personal - între mister și revelație

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Îmi amintii de un nud de-al lui Modigliani...

Artă pentru artă, bre!

 

3083-amedeo-modigliani-reclining-nude-with-loose-hair-19171-copy.jpg?x33889

  • Like 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ei, nu chiar pervers. Doar artist, cântăreț al frumuseții. Uite încă o „Odă” :smile:

"Reclining Nude" by Amedeo Modigliani

 

Și alta...

Portrait Of Lunia Czechovska by Amedeo Modigliani

 

Editat de Vriies
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Interesant episodul ăsta. 

Întrebarea este: Blocurile ălea de piatră de forma literei H, au fost sculptate sau turnate? 

Arheologii mainstream spun că acest complex ar fi fost construit undeva între anii 200 și 1000, e.n. Însă alții spun că blocurile de piatră ar avea câteva mii de ani vechime, poate 10-15, cine știe...

 

 

Megalithic stone with intricate carving in the complex Puma Punku, Tiwanaku, Bolivia

Editat de Vriies
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Revin la Saqqara Serapeum 
 
Aș mai fi vrut să vizitez acest Serapeum, dar e ca-n bancul ăla:
 
Doi tipi oarecum modești și trecuți de prima tinerețe stăteau pe o bancă în parc și discutau amical. La un moment dat, trece agale prin fața lor o tipă beton: Picioare lungi, talie, țâțe alea-alea. Trece tipa prin fața lor, se uită ăștia lung după ea cum se depărtează, apoi are loc următorul dialog:
- Băi, ce-aș mai vrea să io mai trag ăsteia!
- Da ce, măh, îl întrebă celălalt, uimit, tu i-ai tras-o ăsteia? :ohmy:
- Nu, dar am mai vrut! :laugh:
 
 
Ok, să revenim asupra subiectului, recte Serapeum-ul de la Saqqara.
 
Este unul dintre cele mai interesante situri din Egipt, pe care egiptologii nu îl pot explica în mod logic și despre care se cam tace din lipsă de explicații, este acest Serapeum, situat în zona antică masivă cunoscută sub numele de Saqqara. Auguste Mariette este cel care l-a descoperit  în 1850, îngropat și uitat sub nisipurile timpului. Vechimea întregii construcții (a tunelurilor tunelurilor din interior, precum și a cutiilor), rămâne un subiect foarte controversat. Nu se știe cine, când și cum a construit așa ceva! 

serapeum-map_e

 

După cum arată schița, în interiorul labirintului Serapeum sunt vreo 25-27 de „cutii”, să le spunem așa. Fiecare cutie cântărește în medie 70 de tone, cu un capac de 30 de tone. În fiecare caz, capacul a fost tăiat din aceeași bucată de piatră ca și cutia în sine. Vorbim de granit, o rocă foarte dură, da? Apoi, cum au fost manipulate acele cutii imense aflate într-un spațiu restrâns?
 
Iote ce imensitate de cutii:
 
SONY DSC
 
Și cu ce precizie au fost prelucrate și finisate, datate de egiptologi într-o vreme când vechii egipteni n-aveau decât unelte din bronz!...
Bă ej nebun? 
 
p1130466
 
Iar inscripțiile gravate pe unele dintre cutii în mod clar nu au fost făcute de cei care inițial au creat cutiile. Și atunci? Poi atunci putem doar concluziona că aceste cutii de la Serapeum sunt mult mai vechi decât egiptenii dinastici, fiind realizate de o cultură cu tehnologie cel puțin la fel de avansată ca cea a secolului XXI.
 
Iote și-un filmuleț, cu ghidul Yousef Awyan, un tip extraordinar de interesant și care știe muuulte!
 
 
 
 
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am redescoperit o melodie faină:

 

 

Și cum se cânta ea prin 1940 :smile:...

 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Foarte mișto, mor după melodia asta, mă transpune pe malul Mediteranei, lenevind sub motocicletă și ascultând valurile și pescărușii...

În varianta din 1940, la minutul 1:33, un viorist a dat cu arcușul în contratimp cu ceilalți.

A fost trimis pe front și a murit. 

Și ceilalți au murit, da' nu știu de ce. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
37 minutes ago, gargbird said:

Foarte mișto, mor după melodia asta, mă transpune pe malul Mediteranei, lenevind sub motocicletă și ascultând valurile și pescărușii...

 

Uite-o și p'asta, care s-ar putea să te transpună taman până-n Biscaya. :smile:

 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×