Sari la conținut
Forum Roportal
Vriies

Topic personal - între mister și revelație

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

De ce mi-o plăcea mie de tipa asta? :mda:

 

Editat de Vriies
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua

Pentru ca e acea perioada din an in care barbatii nu sunt atat de cadorisiti ca si femeile, am venit sa iti aduc in cadou:

 

socrates.jpg

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
On 3/4/2019 at 6:03 PM, Sherlock said:

Buna ziua

Pentru ca e acea perioada din an in care barbatii nu sunt atat de cadorisiti ca si femeile, am venit sa iti aduc in cadou:

 

socrates.jpg

Mercic! Și drăguță chestie! :laugh:

O singură observație...

Pe vremea numiților Socrate și Platon, filosofia nu era numai un mod de „a spune”, adică de a povesti de la catedră despre chestii și de a face elucubrații intelectuale. Ci era în primul rând un mod de „a fi”, de a trăi asumându-ți o serie de valori. Lucrul ăsta a dăinuit, în filosofie, cam până prin sec. al V-lea e.n., adică până la sucombarea filosofiei sub avalanșa creștinismului. Ulterior, odată cu Renașterea, filosofia a înviat - metaforic vorbind. Însă, cu puține excepții, n-a mai fost un mod de a fi. Ci a „evoluat” ușor către un mod de a spune. 

Editat de Vriies
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din ciclul „Melodiile care-mi plac”, pun și io una, că n-o fi bai. Atât pentru mine, cât și pentru cei care vor trece p'aici...

 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Te-ai primăvărit, Vri.

Zburzi peste tot, ca un veritabil adolescent :)

cum e marea in aceste zile?

Editat de Stu'

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
5 minutes ago, Stu' said:

Te-ai primăvărit, Vri.

Zburzi peste tot, ca un veritabil adolescent :)

cum e marea in aceste zile?

Da, bre, mai zburd și io. Se pare că primăvara și-a pus amprenta. Ca un adolescent? Eh, ești tu drăguță :smile:. Marea e faină și la locul ei. Chiar a vrut ieri să dăm o tură pe faleză, însă din nefericire n-am făcut-o. Rămâne pentru weekendul viitor...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar in timpul săptămânii ce are? 

Ai făcut vreodată un picnic pe faleza primăvara sau in alt anotimp?

Eu mi-aș lua des acolo prânzul puțin prelungit de peste zi..In vremurile neaglomerare, se înțelege..

Editat de Stu'

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poi, na, în timpul săptămânii nu prea am cum, că ajung acasă târziu. Weekendul e de bază. 

Cu prânzul pe faleză n-am încercat. Cu berea, da! :laugh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tu nu îți faci niciodată cadou o pauza de prânz mai lunga pe care o recuperezi apoi?

La Cluj multa lume face așa, mai ales în sezonul cald..:)

Sa am și marea aproape, până și o baie as trage rapid, din când în când !

Editat de Stu'

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

N-am cum. Lucrez cam la 65 de km distanță. 

Baie mai trag în miezul verii, nu-i bai. Însă când ești în C-ța, nu prea  ai așa dorința asta de a merge tot timpul la mare. Știi că e acolo, la fel,  și o poți vedea oricând :smile:.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                             

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×