Sari la conținut
Forum Roportal
Mar35

Mostenire ca cetatean strain

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna ziua! Dupa aproape 14 ani in Norvegia m-am decis sa renunt la cet.romana pentru cea norvegiana. Am o mama in Romania pe care o s-o mostenesc. Deci casa cu teren aprox.2500m2. Este cineva care stie daca eu, ca cetatean strain intr-o tara nu Eu, pot mosteni legal si casa si terenul? Este ceva ce pot face inainte sa-mi pierd cetatenia romana, ca sa ma ajute?

 

Multumesc anticipat pentru raspuns

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cum adica "pot mosteni legal"? :) Altfel cum sa mostenesti? 

Calitatea de mostenitor, atat timp cat o poti dovedi, nu are legatura cu cetatenia. Deci, stai linistit.

"Singura modalitate prin care un cetatean strain poate dobandi in proprietate terenuri este prin mostenire."

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ro si No au contract de taxe/info, deci No afla imediat ce ai intrat in posesia mostenirii si iti pune taxe pe ce ai in Ro. Asta cand iti iei cetatenia.


orice teren, indiferent ce si cum.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ca cetatean norvegian nu are drept la teren, dar are la apart. Poate pune coproprietar pe cineva cu % f mic pe teren si atunci poate pastra terenul in coproprietate. Cand le ia in primire si devine proprietar, No ii pune taxa anuala.


Suna un notar public si iti explică. Suna 2 sau 3, astia uneori sunt dupa cum le bese...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Un cunoscut din Europa a divortat in Elvetia, a venit in vizita la unchi-su in State, aici imediat s-a casatorit sa aibe drepturi, a ingrijit unchiul foarte bogat si batrin ca a fost singurul mostenitor, altfel se pierdea averea in buzunarul avocatilor.    N-a divortat de a 2-a nevasta ca intre timp s-au obisnuit si el nu mai vrea inapoi in Europa decat in vizita, dar aproape totul revine primei sotii si copiilor din acea casatorie dupa moartea lui, pana si fondul de pensii.   Si a 2-a va fi remunerata dar nu asa generos.     

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×