Sari la conținut
Forum Roportal
pisi2013

de ce am stat?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

 sunt puternica. Sunt acum.

 

Nu, nu esti, o sa fii atunci cand o sa te doara la basca daca da sau nu un semn. Cand o sa-l dispretuiesti sau cand o sa-ti fie indiferent, atunci o sa fii puternica. Cand o sa-ti pese de tine si de sanatatea ta, fizica si mentala, atunci o sa fii puternica, acum nu esti, acum astepti sa-ti mai confirme o data ca nu esti chiar 0 pt el si ca a vorbit la nervi.

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pisi2013 eu zic sa il parasesti.

 

Sunt si alti barbati care vor sa te trimita la FLOREASCA ... nu doar el ;)

 

 

MIAU

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Off! Nu sunt o proasta, chiar nu sunt, in general, nu i-as permite nimanui sa se poarta sau sa imi vorbeasca asa cum a facut-o el, nici 10%, dar el, omul asta a fost slabiciunea mea.

Si da, pe de o parte am evoluat cu el, profesional in special, pentru ca am vrut mai mult, am vrut de fapt sa fiu de nivelul lui ca sa zic asa si asta a fost un lucru bun pentru mine.

Au fost si momente frumoase, dar astea urate, au fost groaznice si el nu are nicio scuza si eu nu am nicio scuza.

E usor sa cataloghezi, e proasta, e masochista, nu are experienta...nu, sunt greu de inteles resorturile interioare care fac un om sa nu mai judece normal si sa accepte toate nebuniile astea.

Am avut si alte relatii inainte,una serioasa, 5 ani cu un om normal, nu am ce sa ii reprosez, ne-am despartit pentru ca nu ne potriveam, aveam viziuni diferite asupra vietii.deci nu, nu e primul asupra caruia am deschis ochii, dar e primul pe care l-am iubit, ce am simtit atunci la inceput cand nu existau toate astea, cand credeam in el, l-am iubit foarte mult. Iar el, a profitat de asta...apoi nu stiu, cred ca a intervenit o dependenta bolnava din partea mea, el si-a dat masca de tip ok jos si am ajuns aici.

Nu vreau sa fiu inca una care scrie acum aici si peste o saptamana se intoarce de unde a plecat.dar nu neg ca imi va fi greu oricat de nebunesc suna asta. Dar nu, nu am s-o fac.

Scriu pentru ca atunci cand scriu ma descarc, pentru ca mi s-a spus de atatea ori ca e vina mea, incat mi s-a imprimat asta chiar daca stiu ca nu e adevarat.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Amarena, ia-o mai usor ca asa nu rezolvi nimic.

 

Pisi, impresia mea e ca respectivul are destule trasaturi narcisiste si sociopate pentru a reprezenta un pericol pentru cea care are o relatie cu el. Precum ai vazut si tu, nu-i deloc usor sa renunti la el, insa nu este imposibil. Iubire cu siguranta nu este (desi ai poate impresia asta), insa cu siguranta este obsesie, (co)dependenta si stima de sine scazuta. Nu esti prima persoana care a fost intr-o relatie abuziva (sper ca ai realizat ca a fost o relatie abuziva) si cu siguranta n-ai fi prima persoana care se intoarce la cel care a abuzat-o. De ce faci asta? E ceva mai complicat de explicat si de acceptat. Va trebui sa intelegi aceste lucruri pina la urma, dar nu e deocamdata momentul sa te concentrezi asupra ta.

 

Concentreaza-te deci asupra lui, intelege cine este si de ce se comporta asa intr-o relatie, dar mai ales intelege ca este imposibil sa-l schimbi. Dupa ce il vei fi inteles suficient de bine vei intelege si care sint motivele pentru care ai ramas linga el. Citeste cit mai multe articole si vezi cit mai multe filme (preferabil in limba engleza) despre narcisisti, sociopati si relatii abuzive. In timp iti vei gasi linistea, dar nu va fi deloc usor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Schimbati-va numarul de telefon. 

 

Si cautati ajutor din toate mediile posibile

 

https://www.womensaid.ie/ro/nationalfreepho4.html

 

 

https://www.womensaid.ie/ro/safetyplanning5.html

Editat de Maeve
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Amarena, ia-o mai usor ca asa nu rezolvi nimic.

 

Pisi, impresia mea e ca respectivul are destule trasaturi narcisiste si sociopate pentru a reprezenta un pericol pentru cea care are o relatie cu el. Precum ai vazut si tu, nu-i deloc usor sa renunti la el, insa nu este imposibil. Iubire cu siguranta nu este (desi ai poate impresia asta), insa cu siguranta este obsesie, (co)dependenta si stima de sine scazuta. Nu esti prima persoana care a fost intr-o relatie abuziva (sper ca ai realizat ca a fost o relatie abuziva) si cu siguranta n-ai fi prima persoana care se intoarce la cel care a abuzat-o. De ce faci asta? E ceva mai complicat de explicat si de acceptat. Va trebui sa intelegi aceste lucruri pina la urma, dar nu e deocamdata momentul sa te concentrezi asupra ta.

 

Concentreaza-te deci asupra lui, intelege cine este si de ce se comporta asa intr-o relatie, dar mai ales intelege ca este imposibil sa-l schimbi. Dupa ce il vei fi inteles suficient de bine vei intelege si care sint motivele pentru care ai ramas linga el. Citeste cit mai multe articole si vezi cit mai multe filme (preferabil in limba engleza) despre narcisisti, sociopati si relatii abuzive. In timp iti vei gasi linistea, dar nu va fi deloc usor.[/quo

 

 

 

Da, Gaslight, ai dreptate. E o relatie toxica si el este un narcisist sau poate psihopat. Tu stii asta, desi sper ca nu ai trecut prin asa ceva, nick-ul tau mi-a atras atentia. Inseamna ca stii cat e de greu sa te rupi dintr-o astfel de relatie, ca ai nevoie de toata forta ta si de mult ajutor din partea celor dragi...care nu inteleg mereu...cum naiba sa explici ca vrei ca incerci si desi vezi clar tot rahatul si stii cu cine ai de a face si ca nu, nu se va schimba niciodata, ci doar preface si asta pentru perioade scurte, cat sa te subjuge iar, tot tu esti fraiera care sufera...mai mult sunt nervoasa si dezamagita de mine ca am permis toate astea stiind foarte bine ce cel de om e.

Editat de pisi2013

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Amarena, ia-o mai usor ca asa nu rezolvi nimic.

 

Pisi, impresia mea e ca respectivul are destule trasaturi narcisiste si sociopate pentru a reprezenta un pericol pentru cea care are o relatie cu el. Precum ai vazut si tu, nu-i deloc usor sa renunti la el, insa nu este imposibil. Iubire cu siguranta nu este (desi ai poate impresia asta), insa cu siguranta este obsesie, (co)dependenta si stima de sine scazuta. Nu esti prima persoana care a fost intr-o relatie abuziva (sper ca ai realizat ca a fost o relatie abuziva) si cu siguranta n-ai fi prima persoana care se intoarce la cel care a abuzat-o. De ce faci asta? E ceva mai complicat de explicat si de acceptat. Va trebui sa intelegi aceste lucruri pina la urma, dar nu e deocamdata momentul sa te concentrezi asupra ta.

 

Concentreaza-te deci asupra lui, intelege cine este si de ce se comporta asa intr-o relatie, dar mai ales intelege ca este imposibil sa-l schimbi. Dupa ce il vei fi inteles suficient de bine vei intelege si care sint motivele pentru care ai ramas linga el. Citeste cit mai multe articole si vezi cit mai multe filme (preferabil in limba engleza) despre narcisisti, sociopati si relatii abuzive. In timp iti vei gasi linistea, dar nu va fi deloc usor.

 

Cu tot respectul, demersul de a se informa despre narcisisti, sociopati si relatii abuzive nu trebuie facut de una singura. In starea dansei de vulnerabilitate psihologica, are nevoie de ajutor specializat.

  • Upvote 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×