Sari la conținut
Forum Roportal
Ravl

human vs.dinozauri

Postări Recomandate

despre tragedia ce a lovit pamantul, cu milioane de ani in urma...cam stim cu totii, mai mult sau mai putin, insa daca dinozaurii ar fi rezistat, omul ar mai fi avut vreo sansa?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
eu cred totusi ca omul ar fi gasit o solutie de supravietuire si in acele conditii. :crazy:

Omul, poate. Dar nu si civilizatia tehnologica. Imagineaza-ti triburile amazoniene supravietuind, imagineaza-ti invazia de "eroi civilizatori" debarcand la ei in cautarea hranei si toate povestile generate 12.000 de ani mai tarziu :lol2: pe roportal. :D

 

P.S. Civilizatia tehnologica e artificiala si inselatoare. Avem televizoare, elicoptere si navete spatiale, dar hrana e produsa industrial si majoritatea ar muri de foame, daca ar trebui sa o obtina individual.

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

well...omul ar fi supravietuit...si in timp, evolutia acestuia, ar fi determinat disparitia dinozaurilor asa dupa cum s-a intamplat si se intampla cu unele specii de animale de-a lungul timpului. sau nu? eu cred ca evolutia omului este a doua forta distructiva dupa fortele naturii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
eu cred ca evolutia omului este a doua forta distructiva dupa fortele naturii.

A doua ? :crazy: Natura nu a produs cataclisme soldate cu moartea a zeci de milioane de oameni. Oamenii, DA. De mai multe ori, in ultima suta de ani :lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
A doua ? :crazy: Natura nu a produs cataclisme soldate cu moartea a zeci de milioane de oameni. Oamenii, DA. De mai multe ori, in ultima suta de ani :lol2:

am spus a 2-a deoarece forta naturii nu poate fi stapanita. pe cand cea umana, da. atunci cand se vrea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
despre tragedia ce a lovit pamantul, cu milioane de ani in urma...cam stim cu totii, mai mult sau mai putin, insa daca dinozaurii ar fi rezistat, omul ar mai fi avut vreo sansa?

Se pare ca subiectul merita mai multa atentie: am vazut mai demult un documentar care prezenta urme (posibil) umane, vechi de 100 milioane de ani, in acelasi strat de sedimente cu urme de dinozauri. Daca n-ar fi avut deasupra un alt strat de sedimente, gros de vreun 1m., complet neatins, suspiciunea de inselatorie ar fi fost prima ipoteza. Dar asa ...

 

Si mai e o poveste veche din Hawaii, despre zeita Pelle care ar fi creat insulele prin eruptii vulcanice. Localnicii mentioneaza corect ordinea in care au fost creat insulele, desi cea mai noua are 60 de milioane de ani.

 

Pana la urma, nu e chiar imposibil ca vreo specie de oameni sa fi fost contemporana cu dinozaurii, iar asta ar insemna cea mai buna dovada ca oamenii au rezistat, chiar daca dinozaurii nu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Avem televizoare, elicoptere si navete spatiale, dar hrana e produsa industrial si majoritatea ar muri de foame, daca ar trebui sa o obtina individual.

 

au fost vremuri cand fiecare trebuia sa-si procure hrana... si uite unde am ajuns... si aici vom ajunge de fiecare data... pt ca pe noi, oamenii, ne caracterizeaza evolutia... pana cand?... nu stiu... poate pana cand ne vom autodistruge sau poate pana cand vom crea o societate in care fiecare sa aiba loc...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
au fost vremuri cand fiecare trebuia sa-si procure hrana... si uite unde am ajuns... si aici vom ajunge de fiecare data... pt ca pe noi, oamenii, ne caracterizeaza evolutia... pana cand?... nu stiu... poate pana cand ne vom autodistruge sau poate pana cand vom crea o societate in care fiecare sa aiba loc...

 

aici nu prea sunt de acord. de unde ideea asta de autodistrugere si de sfarsit apocaliptic ?? evoluam asta e clar dar nu cred ca evoluam spre un sfarsit inevitabil ...

societate in care fiecare sa aibe un loc... mesianic suna chestia asta. dar ce , acum nu avem fiecare locul lui in societate ?? chiar daca nu e locul pe care ni-l dorim ... :airkiss:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×