Sari la conținut
Forum Roportal
s_s_s

Ajutor! Nunta! :))

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salutare!

O sa am nunta in Iulie si nu prea am eu habar ce trebuie facut, așadar orice sfat mi-ar fi de mare folos.

Deocamdată am rezervat restaurantul, formația, fotografi si cameramani si cam atat.

Astept sugestii, mai ales in ceea ce privește ținuta, coafura, machiajul.

Va Multumesc anticipat!

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Casa de piatra! :)

 

La sugestii nu prea am cum ma baga, ca-s baba si nu intra in targetul meu in viitorul apropiat chestia asta (not that I know) si oricum mi se par chestii subiective, depinde ce coafura se potriveste formei fetei, machiajul tre sa fie unul sa mearga si ziua si seara.. complicat mi se pare.

La rochii mie nu imi plac alea grele, imi plac vaporoase, mult voal, nu neaparat imense, dar sa nu simt ca o car dupa mine. Daca e in iulie, poti sa ai spatele gol... si atunci o sa fie ceva pe langa corp... prea multe variante :))

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc!

Ideea e ca sunt niște chestii specifice pentru nunți si eu tot uit de ele, sau pe unele nu le stiu deloc. Am uitat cu totul ca trebuie si voal de exemplu.

Tocmai asta e problema, sunt pre multe variante si nu pot sa iau decizii. Am deja doua rochii in minte, dar nu pot nicicum sa aleg si ar cam fi vremea ca durează cateva luni sa fie facuta/ajustata. Cred ca o sa fac un Poll, si care ia cele mai multe voturi pe aceea o iau.

La inceput am fost entuziasmată, dar acum parca totul se complica.

P.s. Cred ca avem vârste destul de apropiate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

acu depinde si ce fel de nunta iti doresti. daca vrei una traditionala apeleaza la cineva mai in varsta care cunoaste toate obiceiurile. daca nu, mergi dupa instinct, fa in asa fel incat sa va simtiti voi bine si sa va placa voua. si nu uita ca voi sunteti cei mai importanti la nunta voastra. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu exact ce vreau, asta-i problema. Nu m-am visat niciodata mireasa, nu am flori preferate, nici rochii preferate (vreau sa fie de prințesa si atat). Am fost la o nunta recent si mi s-a părut groaznica, m-a apucat depresia si chiar ma gândeam sa amânăm nunta sau sa o facem cum vroia prietenul meu, pe o plaja cu 10 oameni. Inca nu e tarziu sa imi schimb părerea desi am platit ceva bănuți in avans.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asa aproape de eveniment trebuie sa fi foarte pozitiva si fericita, nu e loc de prea multe schimbari de toane.

 

Doar ce-mi trece prin cap asa intreb cate ceva din LISTA lunga de lucruri ce trebuesc facute din timp,

 

 - daca ai trimis deja invitaiile

 

 - Te-ai tocmit cu o coafeza care stie si cozmeticiana si machiaj artist, sa fie disponibila la serviciile tale in acea zi!!! 

 

 - Daca aveti data cu preotul sa vorbiti despre eveniment si tot ce implica ceremonia religioasa, dar cea civila???

 

 - Haine de rezerva in caz de vre-un dezastru, cel putin 3 randuri ca noaptea e lunga.  

 

Nu stiu cum este traditia dar la Primarie cu ce te imbraci sau tot cu rochie de mireasa mergi ca si la biserica si pe urma seara la nunta ...

 

 - Fotograful sa fie un profesional, e unu in Sighet foarte bun, cred ca e cel mai bun daca ai nevoie ma interesez ca demult n-am mai fost acolo.  

 

- pentru ca e vara, in sala este A/C si lucruri din astea importante trebuiesc urmarite si bifate ca si facute!!!

 

Camere de Hotel ai rezervat pentru voi si familia dar si musafiri care vin de departe , la rude ma refer. 

 

Inca nu este tarziu sa-ti intocmesti lista cu toate alea de facut, sa vezi cat de lunga o sa fie.

 

Succes, dar ar trebui sa fie intr-un loc tot topicul sa fie complet evenimentul.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 - Haine de rezerva in caz de vre-un dezastru, cel putin 3 randuri ca noaptea e lunga.  

 

 - Fotograful sa fie un profesional, e unu in Sighet foarte bun, cred ca e cel mai bun daca ai nevoie ma interesez ca demult n-am mai fost acolo.  

 

3 randuri de haine de rezerva? Cam mult, sa zicem ca tre sa aiba asaaaaa in caz de cine stie ce se intampla (desi e putin probabil) un rand de haine, dar trei mi se pare mult.

 

Fotograful ala din Sighet o mai trai?:))

 

 

Parerea mea e sa ramai la o nunta clasica, cu invitati, cu tot tam-tam-ul, daca aveti posibilitatea, pt ca e foarte probabil sa-ti para rau mai tarziu, mie, cel putin, imi pare rau ca nu am avut o nunta sanatoasa, cum se face la noi.

Ziua nuntii o sa-ti ramana in memorie pt toata viata si tre sa fie o zi in care sa te simti speciala, ca doar tu esti mireasa. Poate acum zici ei, nu-mi trebuie mie asa ceva, dar eu cred ca mai tarziu o sa regreti.

In orice caz, si inainte de nunta, in timpul pregatirilor, dar si in ziua nuntii deleaga responsabilitatile, sa ai rude, prieteni in care ai baza, care sa faca lucrurile pt tine, sa nu ai tu nici o treaba cu organizarea, ca va fi oricum presiune pe tine in ziua aia si nu ai nevoie de stres suplimentar.

Accepta orice ajutor ti se ofera.

 

Cat despre rochie si pantofi, eu zic sa alegi dupa intuitie, spre care te trage inima mai mult.

 

La pantofi eu am avut unii cu toc inaltut, dar lat, au fost foarte comozi, nu eram si nici acum nu sunt obisnuita sa stau mult pe tocuri si un toc stiletto poate deveni chinuitor.

 

Iar la trena eu m-as mai gandi, o s-o tarai prin praf.. si o sa stai cu trena in mana intruna, pe mine m-ar enerva.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asa aproape de eveniment trebuie sa fi foarte pozitiva si fericita, nu e loc de prea multe schimbari de toane.

 

Doar ce-mi trece prin cap asa intreb cate ceva din LISTA lunga de lucruri ce trebuesc facute din timp,

 

 - daca ai trimis deja invitaiile

 

 - Te-ai tocmit cu o coafeza care stie si cozmeticiana si machiaj artist, sa fie disponibila la serviciile tale in acea zi!!! 

 

 - Daca aveti data cu preotul sa vorbiti despre eveniment si tot ce implica ceremonia religioasa, dar cea civila???

 

 - Haine de rezerva in caz de vre-un dezastru, cel putin 3 randuri ca noaptea e lunga.  

 

Nu stiu cum este traditia dar la Primarie cu ce te imbraci sau tot cu rochie de mireasa mergi ca si la biserica si pe urma seara la nunta ...

 

 - Fotograful sa fie un profesional, e unu in Sighet foarte bun, cred ca e cel mai bun daca ai nevoie ma interesez ca demult n-am mai fost acolo.  

 

- pentru ca e vara, in sala este A/C si lucruri din astea importante trebuiesc urmarite si bifate ca si facute!!!

 

Camere de Hotel ai rezervat pentru voi si familia dar si musafiri care vin de departe , la rude ma refer. 

 

Inca nu este tarziu sa-ti intocmesti lista cu toate alea de facut, sa vezi cat de lunga o sa fie.

 

Succes, dar ar trebui sa fie intr-un loc tot topicul sa fie complet evenimentul.

1. Invitațiile nu le-am facut inca. Nici macar nu m-am gândit ce sa scriu pe ele si cum ar trebui sa arate. :Doh:

2. Coafeza/doamna care machiază habar nu am, am stătea atâția ani in Cluj, asa ca nu am mers la salon in Maramureș. Am întrebat pe ici pe colo dar nu am găsit nimic excepțional. Asta e o problema, nu stiu ce sa fac.

3. Cu preotul nu am vorbit inca, dar ma gandesc ca nu o sa fie probleme, imi e vecin si ma cunoaște de mica. Cununia civilă vrem sa o facem in Suedia prin Martie, Aprilie..

4. Ce fel de haine de rezerva? Inca o rochie de mireasa sau cum? M-am gândit la papuci de rezerva, dar la rochie nu.

5. Fotograf si cameraman am deja contract cu o echipa din Cluj, sunt profesioniști cu experiența.

6. De restaurant sunt multumita, a fost recent renovat, are aer condiționat si tot ce trebuie.

7. Pentru noi nu e nevoie sa rezervam camere de hotel întrucât Barsana e la 30 de km de locul unde o sa fie nunta si cand se termina mergem acasa. Pentru cei care vin de la Cluj si din alte părți o sa rezerv. Restaurantul unde o sa fie nunta are si hotel si au spus ca imi fac reducere pentru camere si o sa am si o camera gratis.

 

Si da, sunt atâtea de facut! La unele nici nu m-am gândit. Multumesc frumos!

3 randuri de haine de rezerva? Cam mult, sa zicem ca tre sa aiba asaaaaa in caz de cine stie ce se intampla (desi e putin probabil) un rand de haine, dar trei mi se pare mult.

 

Fotograful ala din Sighet o mai trai?:))

 

 

Parerea mea e sa ramai la o nunta clasica, cu invitati, cu tot tam-tam-ul, daca aveti posibilitatea, pt ca e foarte probabil sa-ti para rau mai tarziu, mie, cel putin, imi pare rau ca nu am avut o nunta sanatoasa, cum se face la noi.

Ziua nuntii o sa-ti ramana in memorie pt toata viata si tre sa fie o zi in care sa te simti speciala, ca doar tu esti mireasa. Poate acum zici ei, nu-mi trebuie mie asa ceva, dar eu cred ca mai tarziu o sa regreti.

In orice caz, si inainte de nunta, in timpul pregatirilor, dar si in ziua nuntii deleaga responsabilitatile, sa ai rude, prieteni in care ai baza, care sa faca lucrurile pt tine, sa nu ai tu nici o treaba cu organizarea, ca va fi oricum presiune pe tine in ziua aia si nu ai nevoie de stres suplimentar.

Accepta orice ajutor ti se ofera.

 

Cat despre rochie si pantofi, eu zic sa alegi dupa intuitie, spre care te trage inima mai mult.

 

La pantofi eu am avut unii cu toc inaltut, dar lat, au fost foarte comozi, nu eram si nici acum nu sunt obisnuita sa stau mult pe tocuri si un toc stiletto poate deveni chinuitor.

 

Iar la trena eu m-as mai gandi, o s-o tarai prin praf.. si o sa stai cu trena in mana intruna, pe mine m-ar enerva.

Si eu asa m-am gândit, desi ma enervez ca sunt multe de facut si eu nu sunt capabilă sa organizez nici ziua mea de naștere, dar pe de alta parte cred ca o sa-mi para rau mai incolo daca nu fac o nunta clasica. In plus, o fac si pentru ai mei. Fratele meu nu s-a căsătorit si nici nu cred ca o sa o faca prea curând si stiu ca isi doresc si ei sa ne vadă mirese/miri..

Cat despre rochie, amândouă imi plac la fel de mult, sunt si stiluri diferite..macar de ar fi asemănătoare ar fi mai simplu. Poate dupa ce probez o sa fie mai simplu, sau nu...

Cu pantofii e destul de dificil. Vreau pantofi albi/crem si nu vreau sa fie stiletto, deja mi se reduc foarte mult opțiunile. M-am gândit sa mai astept pana in Martie, acuma inca nu e sezonul pantofilor.

 

Daca vedeți ceva pantofi drăguți pe undeva, nu ma supăr daca imi dați un link.

Multumesc!

Cat despre trena, cred ca sunt detașabile toate. O porti pana ajungi la restaurant si dupa aia o dai jos. Asa cred, nu sunt sigura.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×