Sari la conținut
Forum Roportal
s_s_s

Ajutor! Nunta! :))

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

N-are nimic de-a face cu alcoolul. Nu-mi place cum arata. Mi se pare inutil. Fiecare invitat o sa primească un pahar de Șampanie cand intra in restaurant..mi se pare suficient.

Nici cel cu jarteaua nu o sa fie. Nu e specific pentru zona noastra. Mai nou, unii au adoptat acest obicei, dar mie nu imi place.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pai majoritatea sunt obiceiuri americane, jartele, arucnat de buchet, porumbei si limo

 

un jucat de gaina, un plimbat de brad nu faci?

 

 

abia astept sa te vad in rochia de mireasa!

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O sa fie cea mai frumoasa mireasa din nord-estul europei, pariez pe asta, chiar si fara traditii americane va fi o petrecere minunata in acea cladire somptuoasa!!!

 

In loc de limo unii se folosesc de caleasca.   La Sighet am vazut in curtea unei familii intr-o casuta de sticla parcat una, toata aurita si am crezut ca este piesa de muzeu, dar mi-au explicat ca unicul lor copil era o fata splendida si cand s-a casatorit, nu voiau sa-si tareasca rochia pe strada de la zona Penitenciar unde locuiau pana la Perla, si au dat la comanda o caleasca de Cenusareasa ce a orbit populatia care casca gura ca s-au plimbat prin tot orasul si asta cu cel putin 20 de ani in urma ca ea este de varsta mea.

De pe strada nu se vede nimic ca este in stil sasesc cu poarta de cetate si casele sint lipite una de alta.   Sint vecinii prietenei mele, au mai construit si un etaj pe casa sa aibe scari ca in filmul "Pe aripile vantului" de unde a coborit mireasa, au investit ceva sa fie cum n-a mai fost la nimeni nunta lor!!!  Din careva sat din jurul Sighetului sint ca nu s-au nascut in oras si eu nu le-am cunoscut.  

Ceea ce am scris aici la topic e apa chioara fata de ce mai produc altii in Sighet, un orasel mic, populatie 25000 cu armata rosie inclus la numerotat care stationeaza la granite ca prietenii fotografi care inca traiesc bine din meseria de fotografiat mi-au aratat poze si albume de nunti care costa cat jumate din oras.    

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bradul – tradiție și obicei de nuntă

 

 

Tradiția românească a bradului de nuntă s-a păstrat în multe regiuni ale țării, cu precădere la sate, dar și în orașele mai mici.

Această tradiție a bradului de nuntă ne spune că, în ziua nunții, mirii trebuie să aibă brad împodobit, care va fi purtat de unul dintre cavalerii de onoare la biserică. După terminarea slujbei, bradul de nuntă, va fi adus la casa mirilor, unde va și rămâne.

Bradul este împodobit cu o zi înainte de eveniment la casa mirelui de către fete și băieți tineri, care ulterior vor avea datoria morală de a participa la nuntă.

Se obișnuiește uneori să se împodobească doi brazi, unul dintre ei rămânând la casa nașilor, atunci când mirele merge cu alaiul, pentru a-i lua la nuntă.

Tradiția românească spune că bradul de nuntă simbolizează vigoarea și viața îmbelșugată a tinerilor căsătoriți.

 

 

nici n-am auzit de asa ceva, scrie dezbracarea miresei dar vad ca toti le infofolesc cu plapumi, prosoape, paturi, pleduri, etc., ... acum inteleg de ce lumea care a venit aici in vizita de ce cumparau seturi din astea pe pat, decorative stralucitoare, scumpe sau ultra scumpe depinde din care magazin au cumparat.  N-am inteles rostul ca element de nunta dar mereu invatam si precis cineva stie si ma va lamuri.  Cadourile nu se scutura din cate stiu, poate nu mai stiu nimic ....

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pai majoritatea sunt obiceiuri americane, jartele, arucnat de buchet, porumbei si limo

 

un jucat de gaina, un plimbat de brad nu faci?

 

 

abia astept sa te vad in rochia de mireasa!

Noi avem strigat cu găina.. Plimbat de brad, oare la steag te referi? Daca da..este o regula nescrisa, se face steag doar pentru nunți in care mirii sunt îmbrăcați tradițional.

O sa fie niște strigături specifice, in rest nimic deosebit, nunta ca Nunțile.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O sa fie cea mai frumoasa mireasa din nord-estul europei, pariez pe asta, chiar si fara traditii americane va fi o petrecere minunata in acea cladire somptuoasa!!!

 

In loc de limo unii se folosesc de caleasca.   La Sighet am vazut in curtea unei familii intr-o casuta de sticla parcat una, toata aurita si am crezut ca este piesa de muzeu, dar mi-au explicat ca unicul lor copil era o fata splendida si cand s-a casatorit, nu voiau sa-si tareasca rochia pe strada de la zona Penitenciar unde locuiau pana la Perla, si au dat la comanda o caleasca de Cenusareasa ce a orbit populatia care casca gura ca s-au plimbat prin tot orasul si asta cu cel putin 20 de ani in urma ca ea este de varsta mea.

De pe strada nu se vede nimic ca este in stil sasesc cu poarta de cetate si casele sint lipite una de alta.   Sint vecinii prietenei mele, au mai construit si un etaj pe casa sa aibe scari ca in filmul "Pe aripile vantului" de unde a coborit mireasa, au investit ceva sa fie cum n-a mai fost la nimeni nunta lor!!!  Din careva sat din jurul Sighetului sint ca nu s-au nascut in oras si eu nu le-am cunoscut.  

Ceea ce am scris aici la topic e apa chioara fata de ce mai produc altii in Sighet, un orasel mic, populatie 25000 cu armata rosie inclus la numerotat care stationeaza la granite ca prietenii fotografi care inca traiesc bine din meseria de fotografiat mi-au aratat poze si albume de nunti care costa cat jumate din oras.

 

Multumesc frumos! :)

Imi trebuie si mie o mașina, ca e o distanta de 30 de km pana la restaurant. Ma gândeam sa închiriez mașina de epoca pe care o au cei de la decorații in lista. Habar nu am. O sa ma mai gandesc un pic.

Cu caleașca nu prea e de mers 30 de km :lol:

Mda.. In zona noastra toti isi doresc sa aibă nunți cum nu a mai avut nimeni si inventează fel de fel de chestii... Eu vreau o nunta clasica, sa iasa ok, mâncarea sa fie buna si oamenii multumiți si sa scap de ea ca ma stresează.

Bradul – tradiție și obicei de nuntă

 

 

Tradiția românească a bradului de nuntă s-a păstrat în multe regiuni ale țării, cu precădere la sate, dar și în orașele mai mici.

Această tradiție a bradului de nuntă ne spune că, în ziua nunții, mirii trebuie să aibă brad împodobit, care va fi purtat de unul dintre cavalerii de onoare la biserică. După terminarea slujbei, bradul de nuntă, va fi adus la casa mirilor, unde va și rămâne.

Bradul este împodobit cu o zi înainte de eveniment la casa mirelui de către fete și băieți tineri, care ulterior vor avea datoria morală de a participa la nuntă.

Se obișnuiește uneori să se împodobească doi brazi, unul dintre ei rămânând la casa nașilor, atunci când mirele merge cu alaiul, pentru a-i lua la nuntă.

Tradiția românească spune că bradul de nuntă simbolizează vigoarea și viața îmbelșugată a tinerilor căsătoriți.

 

 

nici n-am auzit de asa ceva, scrie dezbracarea miresei dar vad ca toti le infofolesc cu plapumi, prosoape, paturi, pleduri, etc., ... acum inteleg de ce lumea care a venit aici in vizita de ce cumparau seturi din astea pe pat, decorative stralucitoare, scumpe sau ultra scumpe depinde din care magazin au cumparat.  N-am inteles rostul ca element de nunta dar mereu invatam si precis cineva stie si ma va lamuri.  Cadourile nu se scutura din cate stiu, poate nu mai stiu nimic ....

E ciudat. La noi nu se face asa. Se da jos voalul si se pune un batic in cap si aia-i tot.

Muzica e îngrozitoare!

Furatul miresei precis deja se organizeaza de baietii din nunta ca si rascumpararea miresei ca asta-i traditie decand e lumea si nunta.

 

Eu as renunța si la asta... Mi se pare pierdere de vreme aiurea. In plus, nu-mi plăcea ideea ca pentru răscumpărare se dau tot felul de pedepse, sa se faca declarații de dragoste, poezii.. Eu nu fac declarații de dragoste in public nici sa ma Bati.
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu fac declarații de dragoste in public nici sa ma Bati.

Eu-s la fel, dar nici in cadru mai intim nu pot sa fac declaratii de dragoste, nu-mi plac ceremoniile prea mult sa fiu eu in rolul principal.   Succesul nuntii depinde de anturaj si atmosfera creata de un DJ sau organizator de sala care anunta diferite etape.   Am fost la nunta cu DJ numai si a fost excelenta petrecerea.   A avut lista tuturor invitatilor si cei prezenti si a avut grija sa adreseze cateva vorbe fiecarei persoane din partea mirilor.  Am gasit foarte placut aceasta traditie.   Peste timpul rezervat al salii am stat si nu ne-au dat afara cum au facut in Country Club in San Diego.     

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×