Sari la conținut
Forum Roportal
King1

Casa din lemn

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

O sa incep sa pun poze cu ce imi doresc sa am la casa mea ca sa atrag energiile necesare :laugh:

O sera uriasa lipita de casa cu plante rare si exotice. Ce e mai jos e... putin, dar poate servi ca model:

890984b2f8e839f1f7da5f366c74796a.jpg

72a8d9db7e5ca0beee8a48843c603da8.jpg

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Foarte frumos dar la sera aia trebuie sa prevezi geamuri care se deschid in toate directiile ca vara e jale. Vezi si tu ca in a a doua poza sera e inconjurata de padure. Asa mai merge. Primul e un balcon, mai mult, destul de larg, adevarat.

Pardoseala de gresie e potrivita. Iar pentru iarna iti trebuie sursa de caldura.

Personal nu imi place sera ca loc de relaxare asa cum e amenajata in poze. E mereu umezeala, vara prea cald, iarna frigutz. Dar pentru plantele preferate si acest hobby cu plante e frumos sa ai o sera. 

Bafta!

  • Like 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La 15.01.2017 la 21:02, King1 a spus:

M-am tot gandit si pentru viitorul meu cat mai apropiat imi doresc o casa din lemn.

Si mai ales sa fie intr-o zona de munte. Ce parere aveti? Eu vad numai avantaje: risc mai scazut in caz de cutremure, durabilitatea e destul de mare, nu e diferenta asa de mare fata de o casa din caramida, costurile de constructie presupun ca sunt ceva mai mici?(as dori confirmari si infirmari mai ales in directia aceasta). Credeti ca ar fi o decizie inteleapta? Din cate stiu, casele din lemn nu sunt tocmai apreciate in Romania(cel putin nu in sud).

O casa de lemn mi-ar placea si mie, dar sa fie suficient de mare sa avem loc vreo 3-4 familii. Cu terasa mare numai buna pentru chefuri. Zona de munte, sa aiba padure aproape dar sa nu fie chiar in padure ca vreau si soare, sa fie si niste stanci spectaculoase si neaparat un rau in apropiere.

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 2 minute, Enki a spus:

O casa de lemn mi-ar placea si mie, dar sa fie suficient de mare sa avem loc vreo 3-4 familii. Cu terasa mare numai buna pentru chefuri. Zona de munte, sa aiba padure aproape dar sa nu fie chiar in padure ca vreau si soare, sa fie si niste stanci spectaculoase si neaparat un rau in apropiere.

Terasa mare la munte e folosita foarte putin, doar vara cand nu ploua. Iarna se umple de zapada si trebuie curatata des ca se degradeaza. Padure mai la distanta, cu stanci si un râu in apropiere... iti recomand Austria sau Elvetia.  Ca la noi in zone din astea nu e nici drum practicabil, nici curent electric, nici apa curenta, de canalizare centralizata nici vorba, si, banuiesc ca vrei toate astea.  Plus ca actele te termina psihic, depinde de județ. Daca faci fara acte, iti asumi inclusiv proces penal. Casa mare pentru 3-4 familii e costisitoare. Se preteaza pentru inchiriere.

Atât :dance:

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Terasa acoperita, of course. Si pe partea de sud, unde e soare, alta terasa, fara acoperis.

Crezi ca nu m-am gandit eu la toate?:o:

Poa sa fie si in Austria, nu ma deranjeaza.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
6 hours ago, Rodica` said:

Foarte frumos dar la sera aia trebuie sa prevezi geamuri care se deschid in toate directiile ca vara e jale. Vezi si tu ca in a a doua poza sera e inconjurata de padure. Asa mai merge. Primul e un balcon, mai mult, destul de larg, adevarat.

Pardoseala de gresie e potrivita. Iar pentru iarna iti trebuie sursa de caldura.

Personal nu imi place sera ca loc de relaxare asa cum e amenajata in poze. E mereu umezeala, vara prea cald, iarna frigutz. Dar pentru plantele preferate si acest hobby cu plante e frumos sa ai o sera. 

Bafta!

Multumesc, de acord cu tot ce ai zis.

Neaparat sa fie cu cat mai multe geamuri care se pot deschide, plus si afara inconjurata de vegetatie, dar cat sa aiba suficienta lumina + sisteme de racire/incalzire. Apoi, trebuie ca peretele care da inspre casa sa fie izolat bine, incat umezeala sa nu patrunda.

 

3 hours ago, Enki said:

O casa de lemn mi-ar placea si mie, dar sa fie suficient de mare sa avem loc vreo 3-4 familii. Cu terasa mare numai buna pentru chefuri. Zona de munte, sa aiba padure aproape dar sa nu fie chiar in padure ca vreau si soare, sa fie si niste stanci spectaculoase si neaparat un rau in apropiere.

Exact asta vizualizez si eu :o:

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 12 ore, Rodica` a spus:

Terasa mare la munte e folosita foarte putin, doar vara cand nu ploua. Iarna se umple de zapada si trebuie curatata des ca se degradeaza. Padure mai la distanta, cu stanci si un râu in apropiere... iti recomand Austria sau Elvetia.  Ca la noi in zone din astea nu e nici drum practicabil, nici curent electric, nici apa curenta, de canalizare centralizata nici vorba, si, banuiesc ca vrei toate astea.  Plus ca actele te termina psihic, depinde de județ. Daca faci fara acte, iti asumi inclusiv proces penal. Casa mare pentru 3-4 familii e costisitoare. Se preteaza pentru inchiriere.

Atât :dance:

Se vede că n-ați fost prin Bucovina.

Avem di tăti. Apă, curent, drum, căbăni, canal, pădure, munte, acte, oameni, femei, țuică, prețuri bune, tradiție, mănăstiri, ape termale, bazine de înot, telegondole, fără urși, fără violență, fără blocaje în trafic, fără poluare. 

Cu mici excepții, desigur, ca oriunde altundeva.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
18 minutes ago, gargbird said:

Se vede că n-ați fost prin Bucovina.

Avem di tăti. Apă, curent, drum, căbăni, canal, pădure, munte, acte, oameni, femei, țuică, prețuri bune, tradiție, mănăstiri, ape termale, bazine de înot, telegondole, fără urși, fără violență, fără blocaje în trafic, fără poluare. 

Cu mici excepții, desigur, ca oriunde altundeva.

Ai zis țuică, femei, fără urși și fără poluare? Hai că vin și io! 

:laugh:

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 2 ore, gargbird a spus:

Se vede că n-ați fost prin Bucovina.   Avem di tăti...  fără urși, fără violență, fără ...

 

No Urs = Safe Haven ... restul este negociabil :derisive:

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 8 ore, gargbird a spus:

Se vede că n-ați fost prin Bucovina.

Avem di tăti. Apă, curent, drum, căbăni, canal, pădure, munte, acte, oameni, femei, țuică, prețuri bune, tradiție, mănăstiri, ape termale, bazine de înot, telegondole, fără urși, fără violență, fără blocaje în trafic, fără poluare. 

Cu mici excepții, desigur, ca oriunde altundeva.

esti bat?

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×