Sari la conținut
Forum Roportal
King1

Casa din lemn

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cat priveste teatrul, opera, filarmonica, biblioteci, muzee, ...., nu exista nici un impediment ca acces pentru un locuitor la o distanta de 10 -20 km de oras. Poate doar lenea care functioneaza foarte bine si la bloc la 500 m de obiectiv.

Cand transportul zilnic este de 3 ore pana la serviciu si inapoi, te asigur ca exista un impediment obiectiv care nu tine de lene. Este simplist sa pui pe picior de egalitate 500 metri cu 10-20 km si sa proclami ca unica differenta este lenea! de parca ai fi in vacanta perpetua si iti pui problema daca merita sau nu sa iti misti fundul pana la piata sa cumperi un patrunjel.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Se subintelege cred, cine locuieste pe deal, sub munte inafara orasului, isi asigura si transportul personal dar si al familiei.   Cred ca patrunjelul este productie proprie in acest caz, iar cine-si permite o cabana,ii ramane si de un apartament in oras pentru zile ploioase.    Si ma gandesc de ce nu avem noi o cabana in munti ca pamant avem  :think:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca ai dreptate ca o distanta de 20 km se strabate dus-intors in 3 ore. La Bucuresti. Asa am auzit si eu. Caz in care nimic din ce am proclamat anterior nu se aplica. Insa eu am spus si cu alte ocazii ca situatia de la Bucuresti e total diferita de oricare parte a tarii in majoritatea privintelor. Asa ca nu se aplica mai nimic din experientele noastre provinciale. Merci lu Dumnezo prntru asta.

 

A, si nu se pune problema patrunjelului de la piata. Ai in gradina sau in pivnita tu insuti, daca nu orice vecina din sat te poate ajuta cu asta.

 

In fine, fiecare ce prefera. Eu sustin, in concluzie, locuirea intr-un mediu cat mai natural ce poate fi realizata, cu unele compromisuri si in jurul oraselor.

  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cand transportul zilnic este de 3 ore pana la serviciu si inapoi, te asigur ca exista un impediment obiectiv care nu tine de lene. Este simplist sa pui pe picior de egalitate 500 metri cu 10-20 km si sa proclami ca unica differenta este lenea! de parca ai fi in vacanta perpetua si iti pui problema daca merita sau nu sa iti misti fundul pana la piata sa cumperi un patrunjel.

 

M-am invatat ca daca imi planific ceva sa ma tin de planificare de cele mai multe ori, iar mersul la teatru nu e ceva ce fac in fiecare zi.

Apoi, dupa o iesire de la serviciu si cu o cumparare prealabila a biletelor pot da foarte usor pe la teatru. Conteaza doar sa vreau. A, si eu cand vreau ceva ma indrept cu toata pasiunea in directia aceea, nu mai tin cont de chestiuni mici precum timpul.

Nu imi doresc sa raman in zona Bucurestiului, deci eu cred ca ideea cu 3 ore e putin exagerata. Pana la urma, nu voi sta la 200 km distanta de oras.

Ideea e ca orice loc are avantajele si dezavantajele sale. Important e sa stii sa iti combini visurile cele mai mari si idealurile cu utilitatile, nevoile si alte activitati frumoase. Sunt sigur ca se poate :)

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Baiete, sa ai in vedere si gradul de izolare unde vrei sa te stabilesti. Un sat mic e ideal. O zona salbatica, departe de vreo localitate induce complicatii foarte mari. De la legalitatea constructiei, trecand pe la utilitati si terminand cu modalitatea de acces. De asta te-am trimis la legi.

  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Timpul nu e chestiune mica decat la tinerete cand nici nu il observi. Apoi importanta lui creste proportional cu varsta incat ajunge a fi un factor principal. Daca nu ai destul timp nu iti tihneste mai nimic.

Cu 9 ore serviciu + 2 pe drum, ajuns acasa la ora 19 chair nu iti prea ramane timp de vreo pasiune decat pe fuga dar mai degraba gatesti pt a douazi, citesti fix 10 pagini, cateva exercitii fizice pt ca te omoara deja spatele si asa mai departe. Daca ai noroc de o casa frumoasa si confortabila cu atat mai bine, fie ea de lemn sau caramida, cu o camera sau trei, dar sa tii la ea

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Timpul nu e chestiune mica decat la tinerete cand nici nu il observi. Apoi importanta lui creste proportional cu varsta incat ajunge a fi un factor principal. Daca nu ai destul timp nu iti tihneste mai nimic.

Cu 9 ore serviciu + 2 pe drum, ajuns acasa la ora 19 chair nu iti prea ramane timp de vreo pasiune decat pe fuga dar mai degraba gatesti pt a douazi, citesti fix 10 pagini, cateva exercitii fizice pt ca te omoara deja spatele si asa mai departe. Daca ai noroc de o casa frumoasa si confortabila cu atat mai bine, fie ea de lemn sau caramida, cu o camera sau trei, dar sa tii la ea

Asa e. Dar totusi e placut sa te trezesti in liniste fara zgomote in tavan de la vecini, cand deschizi fereastra dimineata sa intre aer curat nu gaze de esapament si miros de la papara vecinei. Iar seara cand ajungi acasa cat e de placut sa dai putin cu sapa in gradina sau pur si simplu sa stai pe terasa privind natura..... oh, sunt destule lucruri pe care le poti face in putinul timp ramas.

  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mda, daca imi dai ASA o casa nu te refuz. Am noroc ca desi nu dau cu sapa stau peostraduta linistita de nu auddecat dracii decopii chiraind toata ziua, in rest imi ciripesc pasarele la fereastra si ma trezeste pisicuta jucandpe sapatele meu. Idilic, nu?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu nici copii nu am pe strada. Am un vecin la o casa cu un lup care latra fara oprire. Liniste cat de cat dar tot sufar din cauza vacarmului masinilor care sunt in apropiere, nu chiar in vecinatate. Am priveliste spre Feleac dar sufar din cauza vecinilor. Cica te obisnuiesti cu zgomotele din bloc dar nu e asa.

 

Cand ma duc la tara si simt linistea aia perfecta din timpul noptii sau din unele dupamieze calduroase.... ma pot odihni.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asta cu lupul e enervanta rau. Eu nu am masini, doar copiii si vrabiutele, dar daca nu vreaunu ii aud,e zgomot de fond.vecinii sunt ok, chair o duc bine, serious. Concluzia finala, ma bucur pt tine.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×