Sari la conținut
Forum Roportal
King1

Casa din lemn

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

 a avea o casa este fie un lux, fie o moda sau trend.

Pana acum eram convinsa ca a avea o casa este o dovada de talente de bun gospodar, deloc un lux.  Eu am crecut in case personale, nu cu chirie la stat si nici de moda nu apartinea decat casele celori care furau cat mai mult, membri PCR, doctori, ingineri, avocati, vamesi, politisti, profesori si educatori, etc.   Comunistii au introdus apartamentele ca aveau apa calda in permanenta atunci la inceput si caldura garantata, nu era de lucru  nimic decat de mars la plimbare si filme, insa majoritatea aveau si case la tara sau la marginea orasului.   Repede si-au dat seama ca nu sint chiar practice blocurile ca sint multe reguli si nu sint conditii la tinut 1 butoi de varza acra sau de taiat porc.     

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Este mai usor sa imbraci o casa in lemn (parchet, mobilier, usi, grinzi) decat sa o construiesti din lemn. Sau e mai convenabil de pus in practica chiar si intr-un apartment de bloc. Toti ne dorim case dar la tara nu merge mai nimeni, a avea o casa este fie un lux, fie o moda sau trend.

 

Nu m-ar deranja sa fac naveta dintr-o casa de lemn asa cum imi doresc la locul de munca. :)

 

Casa e si mai costisitoare, si cu cat e mai spatioasa cu atat necesita mai mult tp si energie sa o intretii.

 

Si avem o singura viata!

 

Una e cand stam la tara si lucram de acasa si cu totul.altceva cand esti prins in cotidianul aglomerat al.urbei.

 

Iar pt ajutoare sau servitori trebuie multi bani. Care cer tot timp si energie de munca, daca nu ai ceva averi. Se merita?

 

Fiecare stie asta pt el.

 

A, nu. Spatioasa in niciun caz. Camere mici. Doar camera de zi sa fie mai mare. Atat.

Casa - lemn - natura - munte - weekend inspiration:

 

 

lost_ext_lg3.jpg

Editat de King1
  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

EU Imi doresc doar o gradinita sa pot creste ceva verde. Dar pt asta este nevoie de o casa care in oras sunt scumpe. Poate la batranete dar nu cred, mai degraba iubesc orasul, cartile, teatrul, ceea ce pot face si mi-e cunoscut.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Categoric teatrul e indispensabil!

Desigur, alegerea unui loc nu inseamna excluderea totala a celorlalte, nu sunt un soi de extremist. Insa preferinta mea e evidenta.

De asemenea carti din plin imi doresc la casa mea. :)

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poate ca nu excludere totala, dar o sa vezi ca alegerile limiteaza, distantele sunt cam mari uneori intre stiluri de viata opuse, cel putin pt mine. Dar e bine sa stiti ce vrei

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Categoric teatrul e indispensabil!

Desigur, alegerea unui loc nu inseamna excluderea totala a celorlalte, nu sunt un soi de extremist. Insa preferinta mea e evidenta.

De asemenea carti din plin imi doresc la casa mea. :)

 

Teatrul in Romania il gasesti la oras. Si trebuie verificat mereu programul, stagiunea, noutatile. Se epuizeaza biletele daca nu le iei din timp! Asa ca daca va mutati in munti, nu mai aveti parte de teatru!

Editat de Maeve

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Biletele le iau on-line, nu asta e problema ci timpul. Daca il petreci pe drum intre locatii este greu pe tremen lung, atunci incepi sa renunti la ceva pentru altceva

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Spatioasa in niciun caz. Camere mici. Doar camera de zi sa fie mai mare. Atat.

Oooops!!!  Spatiul da valoare si grandoare la o casa, iar tu fiind inalt cum sa functionezi intr-un dormitor mic sau sa inviti prieteni la inghesuiala.   Casa luminoasa, aerisita bine si spatioasa reflecta o stare financiara de invidiat.   Peste un timp te vei gandi altfel.  

 

Intre timp poate limitele orasului se extind cum populatia in oras creste si iata ca va fi mai aproape ce odata era foarte departe :haha:    

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt de acord cu ideea ca in comunism s-a creat o conceptie ca daca stau la bloc la oras am acces la civilizatie, sunt orasan. Insa stilul acesta de viata este partial de dorit. O casa amplasata intr-un mediu natural, prin asta intelegand un sat mai izolat, cu acces la utilitati si o suprafata de teren convenabila pentru amenajarea unei gradini de legume si eventual a unui mic tarc pentru pasari este o varianta sanatoasa si civilizata. Mult superioara vietii la bloc din punct de vedere al sanatatii si a confortului.

Dependenta de masina personala e relativa in numeroase zone, reteaua de transport in comun fiind prelungita in satele unconjuratoare oraselor, cum este cazul Clujului.

In concluzie vreau sa spun ca exista variante convenabile ca si costuri pehtru un astfel de stil de viata, costuri comparabile cu viata la bloc in marile orase.

 

Cat priveste teatrul, opera, filarmonica, biblioteci, muzee, ...., nu exista nici un impediment ca acces pentru un locuitor la o distanta de 10 -20 km de oras. Poate doar lenea care functioneaza foarte bine si la bloc la 500 m de obiectiv.

Editat de Rodica`
  • Like 1
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pe la mine cu 20 de ani in urma lumea buna se muta departe de oras la 100 de km, chiar ai mai mult pentru a locui intr-o casa imensa cu climatizare, piscina de marime olimpica, terasa cu bucatarie mai mare decat bucatarie din cladire, sala de sport, garaj pentru 4 masini cel putin, 3-4 master suits, 2 bucatarii ca la evrei, 2 birouri, Barlogul domnilor, Studioul de arte al doamnelor, camera de cusut, spalatorie si multe alte ... locuinta cainilor.   Cand s-a scumpit benzina, deja erau in minus cu banii, cand si traficul a crescut, a apartu timpul pierdut pe drum, nu in pat la odihnit, riscul era de pierdut munca din cauza oboselii sau accidente de trafic sau amandoua si iar  au revenit in oras, unde si inainte au locuit doar in casa format normal dar fara acele plusuri putin si rar folosite.  Acum din oricare darimatura de casa se face un palat, doar sa fie pe lor mare!

Doctorii, pompierii, politistii nu pot locui mai departe de locul munci de 3 minute, le forteaza sa se mute aproape care a dat nastere inca la o forma de trai ca doctorii cand au acele ture lungi, nu merg acasa, ci locuiesc in case remodelare de langa spital, doar trec strada si pot opera.   La anii de pensionare se vor bucura de mai multe din fanteziile tineretii ca pana atunci au si din ce sa infaptuiasca visul sau dorinta.   

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×