Sari la conținut
Forum Roportal
King1

Casa din lemn

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

O casa din lemn rustica intr-o zona salbatica, departe de lume... vise, ca si intregul topic. Vise placute in continuare :hi:

  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O casa din lemn rustica intr-o zona salbatica, departe de lume... vise, ca si intregul topic. Vise placute in continuare :hi:

 

Sigur, in momentul de fata totul este la stadiul de vis; ba mai mult, as zice ca la nivel de plan. Asta e planul meu in ceea ce priveste imobilul in care voi locui. Sper ca topicul sa mai reziste vreo trei ani si ceva - patru, pana imi termin toata pregatirea si intru pe salariu ca sa pot arata cum incep lucrarile la casa :)

Mda, acea camera de creatie sau atelier se mai numeste si Man Room sau Man Cave pe langa biroul propriu zis unde se simte in apele lui stapanul casei fara sa fie deranjat de nimeni.   Este la moda azi, cu iesire la piscina personala discreta in spatele vegetatiei locale si intrare total separat de restul casei. 

 

Man Cave. Suna bine. Ceva de genul am in gand cu acel atelier!

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu vreau, doamne feri sa te aduc cu picioarele pe pamant. Dar fiind un student al legilor, ai putea sa lecturezi, asa in timpul liber, legea 50/ '91. Sau legea 350/2001. Ca sa vezi cum poate visul tau sa prinda contur. In mod legal, desigur.

  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Casele din lemn au o durata de viata mai mica decit cele din caramida si beton, ceea ce e firesc deoarece lemnul este un material perisabil. In schimb, casele construite din beton si caramida se pot consolida practic la infinit (exagerez putin, dar intelegi ideea).

Costurile de intretinere sint mai mari, lemnul fiind un material perisabil.

Casele din lemn se comporta mai putin bine in cazul unor accidente (incendii, inundatii - si prin inundatii inteleg o teava sparta, nu cine stie ce viitura)

Casele din lemn nu au o izolare fonica grozava, adica auzi cam tot ce se intimpla in cealalta camera.

Daca-ti intra furnici sau soareci, ai rupto-n fericire.

Pe scurt, alegi varianta din lemn daca la inceput n-ai prea multi bani sau daca te grabesti sa te muti intr-o casa noua si nu ai timp/rabdare pentru una clasica.

 

Odata si-odata tot se darama si cade. Din orice material ar fi. Casa de lemn e macar putin mai sigura in caz de cutremur. Nu vreau sa o ridic si sa dainuiasca pentru totdeauna sau pentru un timp foarte indelungat. 60 de ani sa fie intr-o stare buna, e in regula.

 

Da, nici nu credeam altfel... intretinerea va fi mai costisitoare. Considerand si zona.

 

Asta cu tevile nu se intampla prea des, oricum ma gandesc ca exista solutii. Ca si impotriva incendiilor sau insectelor impotriva carora se trateaza lemnul. Cat priveste o eventuala viitura: hai sa iti spun cum am gandit situatia. Am incercat sa iau in calcul si eventualitatea dezastrelor; astfel, viziunea mea e urmatoarea:

vreau ca fundatia sa nu fie doar de jur-imprejur, vreau sa fie totala, si sub podele, si sa se ridice la circa un metru peste sol, pentru ca apa sa nu se infiltreze si sa nu ajunga la lemn - cel putin nu prea usor, nici in caz de inundatii si ploi abundente. Oricum, cum spuneam, vreau sa fie in apropiere de padure - sa fie o zona impadurita - si nu foarte apropiata de apa, decat cel mult de izvoare. Fundatia ce trece de linia solului sa fie imbracata sau sa dea senzatia de piatra, sa se creeze efectul lemn-piatra care imi place foarte mult si de care am mai pomenit.

 

Zgomotul naturii sau din alte camere nu m-ar deranja, dar banuiesc ca se poate izola binisor si lemnul?

 

Faptul ca ridicarea ei e mai ieftina nu poate fi decat un avantaj. Nu imi doresc sa traiesc intr-o casa din caramida. Chit ca e ca un palat.

stau in casa de lemn de multi ani si cum tu o vrei la munte, inseamna ca stii ca or sa vina temperaturi joase. asta inseamna ca trebuie incalzita mereu pe timpul frigului. Ce arati tu in poza e cabana de vacanta, nu e casa locuita permanent, asemenea casa Costa enorm sa o incalzesti. La ceva ani, si nu foarte multi, lemnul ala trebuie baituit cap-coada ca altfel se ususca din cauza conditiilor atmosferice. daca te tine buzunarul si stii cum sa o intretii, daca ai timp si energie. why not? go planet!

 

Ma gandeam la incalzire centrala electrica si sa am propria sursa de electricitate, folosind un generator si o eoliana sau prin captarea radiatiei solare. In felul asta, investitia ar fi enorma la inceput, da, dar ulterior nu as mai plati curentul electric si implicit incalzirea, ceea ce ar insemna ca mi-as scoate investitia.

Nu vreau, doamne feri sa te aduc cu picioarele pe pamant. Dar fiind un student al legilor, ai putea sa lecturezi, asa in timpul liber, legea 50/ '91. Sau legea 350/2001. Ca sa vezi cum poate visul tau sa prinda contur. In mod legal, desigur.

 

Cand voi incepe efectiv lucrul la ce mi-am propus, voi sti absolut tot ce va fi de stiut. La virgula. Chiar daca asta ar insemna ca planul va trebui reamplasat sau ar mai trebui sa sufere modificari.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Absolut totul nu ai cum sa stii ca nu esti de meserie. Dar personal condider ca sa te lasi pe mana proiectantului ca stie el ce face e adevarata sinucidere in ziua de azi. Dar asta se afla pe propria piele cand omul construieste in România, in alte parti nu ma pronunt, pentru prima data. Anterior s-a vrut un sfat util nu o incurajare in sfanta inocenta.

  • Like 1
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Absolut totul nu ai cum sa stii ca nu esti de meserie. Dar personal condider ca sa te lasi pe mana proiectantului ca stie el ce face e adevarata sinucidere in ziua de azi.

 

De acord. De aceea ma voi documenta pe masura. Deja am mai lecturat cate ceva, nu sunt departe de a fi paralel de lumea constructiilor si chestiunea asta va trebui remediata. In mintea mea exista momentan imaginea, vad camerele, exteriorul, totul, insa toate astea trebuie legate de informatii din domeniu.

Multumesc pentru sfat, Rodica. ;)

  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si vezi ca azi fundatiile sunt continue, din beton armat peste care se toarna placa de beton de asemenea armat. Nu e legal altfel. Buna ideea cu fundatia inalta. Faci si un beci. Alte costuri, desigur dar o casa cu beci e aproape de orice ideal. Pentru putzin.

  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ce aveti bai nene cu visele?!  ce plm? zici ca a zis ca vrea sa ajunga pe marte in 2-3 ani! omu vrea o casa de lemn. jeeezz

 

bai king, fa bani si ti-l trimit pe barbata-miu, face case d-astea, deci cine sa ti-o faca avem. tu sa ai bani si teren.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Casa de lemn e macar putin mai sigura in caz de cutremur. 

 

Asta tine doar de proiectare si de cita economie vrei sa faci.

 

vreau ca fundatia sa nu fie doar de jur-imprejur, vreau sa fie totala, si sub podele

 

Nu inteleg ce vrei sa spui. Cum adica fundatie totala?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

M-am tot gandit si pentru viitorul meu cat mai apropiat imi doresc o casa din lemn.

Si mai ales sa fie intr-o zona de munte. Ce parere aveti?

 

nimic nu e mai placut, mai fain, mai confortabil si mai interesant decât sa te muti în propria casa.

exista posibilitati infinite de proiectare si exista  câteva tipuri de materiale pe care le poti utiliza si, eventual, combina.

 

parerea mea e sa-ti urmezi visul cu consecventa,

dar - vorba lui Liiceanu_ sa nu ramâi încremenit în proiect.

s-ar putea ca, în functie de locatie, buget, situatii concrete de proiectare si realizare,

sa nu iese exact si 100 % cum ti-ai imaginat la început.

ia asta ca pe o noua provocare si nu ca pe o înfrângere. adaptarea din mers e o calitate, nu un defect.

 

sunt convins ca, la sfârsit, vei avea ce-ti doresti si ce ti se potriveste.

nu uit nici de proverbul cu omul sfinteste locul.

 

bafta si nu uita sa faci o poza când e gata!

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×