Sari la conținut
Forum Roportal
Ramona_l_h

De cate ori te poti intoarce?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Draci; tot asa patzesc.. citesc ,citesc TZ pagini..si cand ma apropii de final atunci "apare" si raspunsul pe care l-as fii dat si eu. Problema chiar e simpla. Ramona(nu?!) in tine se bate "sentimentalul" cu "mentalul"...So..pune..-o cu ala pt. care simtzi atractie fizica..si fa-ti un camin cu ala care simtzi ca merita. A ai sentimente de vina?!....le iau eu :blink: Apropo: desi e mai mare cu 10 ca tine ....e mai prost.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De fapt.. se zice: "unde dragoste nu e, nimic nu e". (vorba cantecului) :o:

 

Ce mai conteaza cum se zice? E aceeasi Marie cu alta palarie. Mesajul e important, nu neaparat forma.

 

 

 

Draci; tot asa patzesc.. citesc ,citesc TZ pagini..si cand ma apropii de final atunci "apare" si raspunsul pe care l-as fii dat si eu.

 

Sa inteleg ca ti-am luat-o inainte. :blink:

 

Dar ce te faceai daca citeai $#*^^^#%#$$ pagini? :yahoo:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc pentru atentie si sfaturi. Apreciez ca ati pus efortul in a-mi da un sfat bun. Nu am timp azi, dar promit ca vin inapoi...iubesc modul asta de comunicare cu necunoscuti...e cel mai sincer mod de a comunica.

prieteni pe gratis...lol! mersi, mai ales fetele, si baietii....vad ca difera putin opiniile...

Sorry, dar n-am timp sa comentez mult azi. XOXO

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La fel am patit si eu dupa o relatie de 7ani si ne certam ,ne impacam,dar ma bucur ca mi-am dat seama pana la urma ca o astfel de relatie nu duce nicaieri,ba mai mult imi facea rau.E ca si cu un ou pe care ,o data spart nu-l mai poti lipi si chiar daca reusesti nu mai e la fel.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mda...deci dupa cum am crezut, exista posibilitatea sa gasesc destule argumente sa stau, si la fel de multe sa nu.

O zi buna, ma schimba de la cer la pamant. O zi rea la fel, vreau sa zic intre noi doi...Nu e ca-mi caut ceva mai bun decat el, ci ceva mai potrivit mie..si nu ca-mi caut, dar mi-ar place sa fie. Poate el e soarta mea, si e un test dat de viata, sa ma pot antrena si deveni mai acceptabila catre lucruri care nu se pot schimba, sau pur si simplu, poate sa-mi corecteze atitudinea catre ceea ce nu e neaparat cum vreau eu....

N-o sa stiu niciodata raspunsul. daca viata era asa de usor de inteles, n-ar mai fi fun sa triesti, si sa afli ce-ti-e in drum....si totodata cred in" cum iti asterni, asa dormi"....deci daca analizezi prea mult, te confunzi de unul singur la cap, asa ca mine...

Am fost la sedinte cu psihologul, unde am facut testul Jung. Din 16 tipuri de personalitate, noi doi avem tocmai cea opusa unul de altul. Si am fost pozitiva si am considerat ca e un avantaj, pentru ca ne completam unul pe altul..totul e posibil, cu resursele necesare....dar nu cred ca exista suficiente resurce. Nu stiu...un mare nu stiu..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ba eu zic ca tu stii, de fapt, ce simti, ce vrei de la viata, de la omul de langa tine.. DAR.. ti-e lene sa faci ceva. Esti mult prea lasa ca sa o poti lua de la capat, in conditiile in care singurica spui ca ti-ai dori sa fie cineva "mai potrivit" personalitatii tale.

Tu cam cum crezi ca o sa intalnesc aceasta persoana? Pica para malaiata in gura lui natafleata, nu?

 

Haide mai.. fii serioasa.. Ai 28 de ani, esti pe picioarele tale, independenta din toate punctele de vedere... Cand ai sa incepi sa-ti folosesti si creierul?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am fost la sedinte cu psihologul, unde am facut testul Jung. Din 16 tipuri de personalitate, noi doi avem tocmai cea opusa unul de altul. Si am fost pozitiva si am considerat ca e un avantaj, pentru ca ne completam unul pe altul..totul e posibil, cu resursele necesare....dar nu cred ca exista suficiente resurce. Nu stiu...un mare nu stiu..

Nu stiu ce test a folosit psihologul dar daca e destul de apoape de cel socionic (care e bazat serios pe teoria lui Jung) atunci.... nu prea se poate vorbi de complementaritate.... e destul de ciudatel de ex daca divera primele 3 dihotomii si ultima e la fel... atunci e complemntaritate sau in fine "dualitate", relatia cea mai buna dpdv psihologic... dar daca difera si a 4-a dihotomie se pica in extrema cealalta... uite o descriere la cam ce s-a observat in astfel de relatii:

http://socionics.com/rel/cnf.htm

recunosti caracteristicile?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sa fiu sincera, stiu bine ca acum 4-5 ani cand m-am decis sa divortez,am avut dreptate. M-am intors petrnu ca nu am putut sa uit de calitatile lui si am comparat pe cine-am intalnit cu el si mi s-a parut cel mai bun din lume. Pentru ca credeam ca fara el, viata mea s-a terminat. Il iubesc pe el, ca om, dar am pierdut increderea in el, cu mult timp in urma. Stau iuntr-adevar ca fraiera pe-o creaga ce-atarna de-un fir de ata. As vrea ca el sa ia decizia asta, nu eu. Atunci m-ar fi mai usor si mi-ar trecemai repede. El e mai in varsta, asa ca lui i-ar fi mai greu s-o ia de la-nceput. El vrea familie si nu are incredere in oricine. Stiu ca sunt ceva egoista aici, dar de ce sa nu fiu...si totodata, nu am putere, cum zice nightwish, sunt lenesa s-o iau de la inceput. Am fost despartit mult timp, dar nu am putut avea incredere in altul. Si cel mai mic pas stramb, m-a facut sa ma gandesc la el. Ar fi frumos sa se poata schimba situatia dintre noi, pentru ca vreau un barbat ca el, cu cateva exceptii. El a crescut intr-o familie unde nu sunt foarte apropiati, se vad foarte rar si abia abia se suna de ziua de nastere sau Craciun. Foarte independenti unul de altul. Am si eu defectele mele care ma fac sa ma gandesc ca nu merit ceva mai bun in viata asta, dar fazele astea nu dureaza mult. Nighwish a zis-o bine, nu sunt eu femeia care sa-i schimbe felul, daca nu s-a schimbat pana acum. Dar eu nu cred ca e nevoie ca el sa schimbe cine e, dar felul cum priveste relatia noastra si viitorul pe care-l planuim. Putem avea diferite aspiratii, in general vrem acelasi lucru de la viata. Intr-adevar, daca nu a mers pana acum, nu va merge nici de-acum inainte. Insa sunt la un pas unde ma gandesc pur si simplu sa pun nasu-n jos si sa las de la mine...totul!....sau sa nu ma mai uit niciodata inapoi.

In viitor, voi avea o mare problema sa accept un alt barbat, pentru ca nu voi avea incredere in el. Am ramas cu un handicap profund, motiv pentru care ma gandesc ca poate e mai bine sa stau ude sunt, pentru ca urmatoarea relatie, o voi da cu piciorul pentru ca am capatat obiceiuri proaste in trecut. Si dupa cum am mai zis...cred in soarta si mi-e frica sa nu ne despartim iar, si dupa cum ne-am obisnuit, daca nu merge in alta parte, e mai mult...ce mai la deal la vale, prea multe dar-uiri si poate-uri...si daca-uri. Multumesc pentru sinceritate. El nu vede familia si casnicia cum o vad eu. Eu vreau familia pe care n-am avut-o, el vrea familia pe care o are...rece si distanta, independenti unul de altul...Imi aduc aminte cand locuiam impreuna, faceam mancare, el venea de la servici, si se uita in fiecare oala si cratita si inainte sa manace( in fiecare zi), ai prajit aia?, cu ce-ai facut aia? sper ca nu ai pus prea multa sare...asta ingrasa..de ce ai facut puiul asa? Si gasea prea mult, de aia avea asa de mult de comentat. Ca nu era obinsuit sa i se dea atata atentie. De cate ori nu am aruncat mancarea la gunoi de nervi. Eu stau ca fraiera si ma gandesc ce sa mai fac? Imi place sa gatesc, si cand ma pun pe munca, ies tot felul de bunatati. Si tu vii de parca ai fi in inspectie. Pana si parinti lui m-au laudat la bucatarie, si mama lui e "Sefa" in domeniul asta. Dar el tot sa nu cumva sa ma cred eu prea buna...sa ma critice, sa nu mi-o iau in cap...flori? uite a fost Sfanta Elena si ma cheam Elena. Nu prea inteleg ei aici..dar ma rog...am fost bolnava si a trebuit sa merg la urgenta, de durere. A zis ca nu mi-a luat flori, ca de ce sa-mi ia daca sunt bonava? Asa merge creierul lui. Sa ma supar, nu e bine...sa plec nu, sa stau, ma distrug psihic....de nervi si frustare ca nu-i inteleg logica...wow! as putea sta zile intregi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu stiu ce test a folosit psihologul dar daca e destul de apoape de cel socionic (care e bazat serios pe teoria lui Jung) atunci.... nu prea se poate vorbi de complementaritate.... e destul de ciudatel de ex daca divera primele 3 dihotomii si ultima e la fel... atunci e complemntaritate sau in fine "dualitate", relatia cea mai buna dpdv psihologic... dar daca difera si a 4-a dihotomie se pica in extrema cealalta... uite o descriere la cam ce s-a observat in astfel de relatii:

http://socionics.com/rel/cnf.htm

recunosti caracteristicile?

 

Nu e ce am facut noi...dar e bazat pe teoria lui Jung. Cele 16 tipuri de personaliate. Am sa citesc ce mi-ai dat. mersi. Ceva similar cu asta am facut noi, insa era intr-o carte si descria si compara tipurile, ceva unde sa ne cunoastem noi mai bine...numai el nu a citit niciodata ipul meu de personalitate...nu prea si-a dat el interesul...

 

http://www.humanmetrics.com/cgi-win/JTypes2.asp

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×