Sari la conținut
Forum Roportal
Vriies

Cum se face dezăpezirea

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Da, era nașpa. Și o pot spune cu mâna pe inimă, pt că chiar m-am ocupat de această problemă. Acu, nah, rămâne de văzut cât de eficientă și „curată” va fi soluția asta cu clorura de calciu. Rămâne de văzut și de constatat abia în primăvară, pentru că, acolo, pe unde lucrez, am folosit-o abia în iarna asta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Curata" nu are cum fi ca e substanta chimica. Odata cu topirea zapezii se spala si aia, ajunge in rigole si apoi in apele curgatoare greu incercate si cu multi alti poluanti. Sarea si nisipul sunt mult mai prietenoase cu mediul, din acest punct de vedere.

In urma cu ceva timp citisem ca in tarile nordice, undeva, autostrazile sunt incalzite. No, asta cred ca e solutia cea mai sigura. Ecologica nu se stie numai in cazul in care e utilizata energia verde pentru incalzire. Dar astea sunt SF uri, right?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Curata" nu are cum fi ca e substanta chimica. Odata cu topirea zapezii se spala si aia, ajunge in rigole si apoi in apele curgatoare greu incercate si cu multi alti poluanti. Sarea si nisipul sunt mult mai prietenoase cu mediul, din acest punct de vedere.

In urma cu ceva timp citisem ca in tarile nordice, undeva, autostrazile sunt incalzite. No, asta cred ca e solutia cea mai sigura. Ecologica nu se stie numai in cazul in care e utilizata energia verde pentru incalzire. Dar astea sunt SF uri, right?

Am auzit și io de chestia asta, cum că autostrăzile ar fi „încălzite”. Acum nu neg că ar fi posibil așa ceva, însă, da, cel puțin deocamdată, mi se pare sefeu.

Cu cotizatii la partid.

Hai , bre, că rămăsăși pe vechi. De când plecași tu din țară...nu prea se mai cotizează pe la „partiduri”! :D

s-a rezovat problema cu deszapezirea?  :)

S-a rezolvat pe dreak! :(

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu despre calcit, da' clorura de natrium face bine la reumatism. :)

vom avea o iarna grea, dupa cum se vede.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Hai , bre, că rămăsăși pe vechi. De când plecași tu din țară...nu prea se mai cotizează pe la „partiduri”! :D

 

Am vreun an si jumatate de cand lucrez si insist sa duc o viata normala in Romania. 

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am vreun an si jumatate de cand lucrez si insist sa duc o viata normala in Romania. 

Te-ai întors? Îți urez baftă! :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×